• BIST 100

  10656,96%-0,18
 • DOLAR

  32,11% -0,25
 • EURO

  34,85% -0,01
 • GRAM ALTIN

  2428,36% 0,42
 • Ç. ALTIN

  3917,37% 0,18

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: CHP, HDP ve İYİ Parti arasındaki ittifakın adı yamalı bohça ittifakı

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: CHP, HDP ve İYİ Parti arasındaki ittifakın adı yamalı bohça ittifakı

POLİTİKA 22.09.2021 07:41:00 0
AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: CHP, HDP ve İYİ Parti arasındaki ittifakın adı yamalı bohça ittifakı

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kuruluna hitap edeceğini hatırlatarak Türkiye'nin yaklaşımını, davetini, çağrısını, en yüksek, gür sedayla bütün dünyaya duyurma imkanını bulacaklarını söyledi.

New York'ta Türkevi binasının açıldığını anımsatan Akbaşoğlu, "Milletimizin ve devletimizin büyük, önemli bir sembolü olarak Türkevi'nde Birleşmiş Milletler binasının tam karşısında Türk bayrağının hepimizi temsil etmesi, ortak gururdur. Yeni Türkevi'nin dünya barışına, yeni bir dünyanın kurulmasına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum." diye konuştu.

Akbaşoğlu, Türkevi'nin bütün insanlığın umudunu yeşerten, adil ve merhametli yeni bir küresel düzenin kurulmasına öncülük edecek şekilde, "Dünya 5'ten büyüktür" mottosunun yankılandığı en önemli sembol yerleşke olarak Türkiye'nin davetinin ete kemiğe bürünmüş hali olduğunu anlattı. Akbaşoğlu, "Türkevi, Türk dünyasının, İslam dünyasının ve bütün insanlığın, bütün mazlum ve mağdurların yanında, hakikatin, adaletin, merhametin yeryüzüne hakim kılınması noktasında çok büyük işlevler görecek." ifadelerini kullandı.

"Söyledikleriniz tamamen çarpıtmadır"

Türkevi'nin yapılmasına yönelik eleştirilere Akbaşoğlu, şöyle karşılık verdi:

"Türkiye'nin inisiyatif almasını, bütün insanlığın sesi olmasını, bu milletin bir ferdi olarak benimsemesi ve sevinmesi gereken kişilerin, siyasi görüşlerinin muhalefet olması, bu ortak duyguya kapılmaması için yeterli bir neden olamaz. Çünkü bu, milli, ulusal bir mesele. Ancak bazı siyasi partilerin sözcüleri, Türkevi'ne dil uzatmaya, yurtlar meselesi üzerinden kıyas yaparak, kötülemeye dair açıklamalarda bulunuyor. Sayın Faik Öztrak, milletimizin sevinciyle sevinmesini, üzüntüsüyle üzülmesini ortaya koymak, bu milletle duygudaş olmanın bir gereğidir. Siyaset yapacağım diye hakikatleri çarpıtmanızın, asla hakikat payı yoktur. Söyledikleriniz tamamen çarpıtmadır. Sayın CHP Sözcüsü'ne ve onun gibi düşünenlere buradan çağrım; biz yurt kapasitemizi artırdığımız, öğrencilerimize burs, kredi, yurt imkanlarını artırdığımız ve daha da artıracağımız gibi Türkevi'ni de milletimiz, devletimiz, insanlık lehine adımlar atması noktasında bir büyük hizmet yerleşkesi, kampüsü olarak ortaya koyduğumuzu ifade etmek isterim. Bundan gocunmayın Sayın Öztrak, milletimizin sevincine ortak olmaya çalışın."

Türkiye'de 2002'de 190 olan yurt sayısını 769'a, 182 binlik yurt yatak kapasitesini ise 720 bine çıkardıklarını aktaran Akbaşoğlu, son 5 yılda yurtlarda yüzde 90'lara varan yerleşme gerçekleştiğini belirtti.

"Yamalı bohça ittifakının bileşenleri bu açıklamalara ne diyor?"

CHP Dış Politika Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz'ün "Mavi Vatan" kavramına ilişkin açıklamalarına yönelik Akbaşoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhuriyeti devleti adına Mavi Vatan'da egemenlik haklarımızı, hak ve menfaatlerimizi sonuna kadar koruyacağız, diyoruz. Ancak Çeviköz çıkıyor, Türkiye'yi emperyal duygular ve siyasetler peşinde koşmakla suçluyor. Milletimizin ve devletimizin hak ve menfaatlerini uluslararası hukuk nezdinde korumak, nasıl böyle nitelendirilebilir? Çeviköz'ün bu açıklamalarını şiddetle kınıyor, reddediyoruz. Bir sömürge valisi gibi adeta batılılardan manda, himaye, demokrasi dilenen ve maalesef her açıklamalarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yanında değil de Türkiye düşmanlarının yanında yer alan bu zihniyeti en sert şekilde kınıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Akşener bu açıklamalara ne diyor? Adeta yamalı bohça ittifakının bileşenleri bu açıklamalara ne diyor? Bu sömürge valisi zihniyetine, mantığına ne diyor? Kamuoyu, bu sorunun cevabını bekliyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin milli menfaatlerini gözeten, milli ve yerli dış politik hamlelerini 180 derece değiştireceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Çeviköz'ün bu açıklamalarıyla ilgili net bir tavır ortaya koymalıdır. Zira bu CHP'nin kurumsal kimliğini ifade eden açıklamalar, Türkiye'nin milli güvenliğini zedeleyici niteliktedir."

"FETÖ'yü de solda sıfır bırakacak bir atraksiyon gösterdikleri ortada"

Bu yaklaşımları CHP'nin ulusal meselelere duyarlı tabanının da kabullenmediğini dile getiren Akbaşoğlu, ne Mavi Vatanı ne vatan toprağını ne de göklerdeki egemenliklerini asla hiç kimseye, hiçbir ülkeye, hiçbir güce terk etmediklerini ve etmeyeceklerini vurguladı.

Akbaşoğlu, CHP'nin bu konuda kendisine çekidüzen vermesi gerektiğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Allah korusun bu manda ve himayeci, adeta ver kurtul zihniyetine sahip CHP yönetiminin bir an için yönetimde olduğunu düşünürseniz nasıl bir kabusla karşılaşılacağını sizler düşünün. Türkiye'yi Antalya körfezine hapsedecek, Yunanistan'ı, Türkiye'nin dışındakileri sevindirecek bu yaklaşım kabul edilemez. Bu nedenle de milli güvenlik sorunu teşkil ettiği hususu apaçık bir hakikattir. Bırakın bu CHP zihniyetine devlet yönetmeyi, kapılarının önündeki tavuk bile emanet edilmez. Çünkü bunlar, maalesef yönetmeyi, milli menfaatleri, milletimizin ve devletimizin lehine duruş sergilemeyi ortaya koyamayacak, kendilerini emperyalistlerle birlikte, sömürge valisi zihniyetiyle hareket etme hususunda her an görevli kılan bir anlayış içerisinde."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Çeviköz'ün açıklamalarına karşı kamuoyunu tatmin edici cevap vermesi gerektiğini vurgulayan Akbaşoğlu, "Yamalı bohça ittifakının bileşenlerinin de Türkiye'nin dış politikasına ve menfaatlerine, milli egemenliğine yönelik bu yaklaşımlara dair görüş ve kanaatlerini kamuoyu ile paylaşmaları da kesinlikle bir gerekliliktir." dedi.

Çeşitli illerin kurtuluş günleri dolayısıyla ortaya konan birtakım tiyatral gösterilerde CHP'nin milletin inançlarına, değerlerine karşı nasıl bir düşmanlık içerisinde olduğunu gördüklerini anlatan Akbaşoğlu, "CHP'nin değişmeyen yüzünü bir kez daha gördük. Gerçi FETÖ ile birlikte haşır neşir olduklarından dolayı onlardan nasıl takiye yapılması gerektiğini iyi öğrenmişler. FETÖ'yü de solda sıfır bırakacak bir atraksiyon gösterdikleri ortada. Ancak hakikat güneşi ortaya çıkınca yalan, iftira ve algı siyaseti dökülüyor. CHP yönetimine, milletimizin değerlerine düşmanlıktan vazgeçmelerini öğütlüyorum." ifadelerini kullandı.

"İlgili komisyonlar kuruldu, belirli bir noktaya çalışma getirildi"

Seçim ve Siyasi Partiler Yasası'nda planlanan değişiklikler ile erken seçim tartışmalarına ilişkin soruya Akbaşoğlu, "Kesinlikle bir erken seçim söz konusu değildir. Seçimler zamanında yapılacak, Haziran 2023 seçimlerin takvimidir, zamanıdır. Bu konuda en ufak bir tereddüt söz konusu değildir. Siyasi Partiler Kanunu ile ilgili bir çalışma yapıldı, kamuoyuna da açıklanmıştır. Bu çalışma devam ediyor. Her partinin kendine göre Siyasi Partiler Kanunu'na ilişkin çalışması söz konusu. Biz de Cumhur İttifakı'nın bileşenleri, AK Parti ve MHP olarak, bu konuda ilgili komisyonlar kuruldu, belirli bir noktaya çalışma getirildi. Çalışma tamamlandığında kamuoyuyla paylaşmış olacağız." karşılığını verdi.

"Çelişkiler yumağı aynı zamanda bu ittifak"

Akbaşoğlu, bir soru üzerine, Kılıçdaroğlu'nun, Kürt sorununu çözmek için meşru bir organa ihtiyaç olduğu, HDP'nin meşru bir organ olarak görülebileceğine ilişkin açıklamasına, HDP Van Milletvekili Sezai Temelli'nin "Çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı'dır." cevabını da değerlendirdi. AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, şunları kaydetti:

"CHP, HDP ve İYİ Parti arasında bir ittifak var. Aslında bu ittifakın adı yamalı bohça ittifakı. Bir taraftan kayıkçı kavgası yapıyorlar bir taraftan da hepsinin üzerinde egemen güçler tarafından belirlenecek bir cumhurbaşkanı adayından bahsediyorlar. Böyle bir çelişkiler yumağı aynı zamanda bu ittifak. CHP, HDP'yi adres olarak gösteriyor. HDP de İmralı'yı adres olarak gösteriyor. İmralı'yı adres olarak gösteren kişi Arzı Mevud'u tanıdıklarından bahseden kişi. Şimdi bu yamalı bohça ittifakının bir diğer bileşeni olan İYİ Parti ne diyor bu hususa? Onlar bu konuyla ilgili kendi kanaatlerini ortaya koysunlar, ondan sonra bu konuyu daha detaylı şekilde görüşelim. Aslında CHP, HDP ve İYİ Parti ortaklaşa İmralı'yı adres göstermiş oluyorlar. Buna açıklık getirmeleri, kamuoyunu bilgilendirmeleri birinci vazifeleri."AA


Soğanlık Bölgesinde Güvenilir Kilit Hizmetleri

Müslüman Doğu'nun İlk Demokratik Cumhuriyeti

Bakan Yumaklı: Başıboş sokak köpekleri sorununun üstesinden geleceğiz

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kılıç'tan Refah'taki saldırıya tepki

Kocaeli'de yeni fabrika açıldı!

Asgari ücrette iki bakan anlaştı: Yeni ücret belli oldu!

Gazeteci Murat Ulaşan için acil kan lazım!

Sakaryaspor final için tek gece 23 milyon lira topladı

Anadolu Masalları İtalya’da Tanıtıldı

Kocaeli Bilişim Fuarı’nı 30 bin 632 kişi ziyaret etti

AFAD duyurdu: İstanbul'da deprem!

SEDAŞ leyleklerin göç yollarında güvenlik tedbiri alıyor

Bugün hangi eczaneler nöbette?

Kocaeli'de hava durumu nasıl olacak?

Dolar - euro kaç TL?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Kara Yollarında Durum

Benzin ve motorin fiyatları

BAŞKAN BIYIK, BİRİM MÜDÜRLERİYLE TOPLANTI YAPTI

Kağıtsporlu İzciler eğitim kampında buluştu

Wilcynski Caddesi’nde yol çalışmasına devam

İzmit Belediyesi köylerde de vatandaşları yalnız bırakmıyor

“Milletin emanetini en güzel şekilde taşıyoruz”

İzmit Belediyesi doğaseverleri Mecidiye Mahallesi ile tanıştırdı

Türk Halk Müziği Korosu’ndan muhteşem konser

Hisarcıklıoğlu’dan Bilişim Fuarı’na tam not

Altın Gücünün Sembolü: Altın Çubuk Kolye ve Altın Plaka Kolye

Kocaeli'de hava durumu nasıl olacak?

Kara Yollarında Durum

Pompalı tüfek dehşeti: Çocukları uyurken evi kurşunladılar

Yükleniyor

Müslüman Doğu'nun İlk Demokratik Cumhuriyeti

İsrail, Gazze'deki Cibaliye Mülteci Kampı'na saldırdı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Swiss Transporte, Zürih'te Nakliyede Çevre Dostu Çözümler Geliştiriyor

Almanya İşçi Vizesi: Kariyerinizi Uluslararasılaştırmanın Kapıları

Yurt Dışında İş Bulmak Kolay Mıdır?

Dünya liderlerinin gözünün içine baka baka söyledi: Artık sizden bıktık

Havuzdan bulaşan 'beyin yiyen amip' 16 aylık çocuğu öldürdü

Halk sokaklara indi, belediye başkanının evini basıp ateşe verdiler

İspanya Kargo Gönderimi

Avrupa Parlamentosu'ndan, AB'ye katılım süreci ile ilgili skandal Türkiye raporu

Bakan Yumaklı: Başıboş sokak köpekleri sorununun üstesinden geleceğiz

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kılıç'tan Refah'taki saldırıya tepki

Asgari ücrette iki bakan anlaştı: Yeni ücret belli oldu!

AFAD duyurdu: İstanbul'da deprem!

Kara Yollarında Durum

Tarımsal destek ödemesi bugün hesaplara aktarılıyor

Kara Yollarında Durum

Seferberlik hali değişti: Yönetmelik Resmi Gazete'de

Sıfır araç piyasasında kan kaybı

ATM'den para çekecekler dikkat: Bayram öncesi büyük değişiklik

MHP lideri Bahçeli, Özgür Özel'i öve öve bitiremedi

Yeniden Refah Partisi Kocaeli, temayülle il başkanını değiştirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ili işaret etti: Yanlış aday yüzünden kaybettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan köklü değişim sinyali

MHP'nin bayramlaşacağı dört parti belli oldu

Özgür Özel, “Kimsenin gözünün yaşına bakmam”

Lütfü Türkkan’dan Meral Akşener’e: Kararını gözden geçir

Erbakan talimat vermişti! Yeniden Refah Partisi kazandığı belediyelere tabelaları astı

Seçim yenilgisi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat!

Ne Özel ne de İmamoğlu faktörü! Kılıçdaroğlu, seçimdeki başarıyı 3 nedene bağladı

Dolar - euro kaç TL?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Altın Gücünün Sembolü: Altın Çubuk Kolye ve Altın Plaka Kolye

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Sakaryaspor final için tek gece 23 milyon lira topladı

A Milli Takım'ın EURO 2024 kadrosu açıklandı

Körfezli Ragbiciler milli takımda

Kağıtsporlu izciler yaparak yaşayarak öğrendi

Körfez Gençlerbirliği SK’nın iki antrenörüne milli görev

Kocaelispor’da kimlerin sözleşmesi bitti, kimlerin devam ediyor?

Türkiye-İsviçre maçı Kocaeli'de oynanacak

Tekvandocuların kuşak atlama sevinci

Kocaelispor yöneticisinin locasından Sakaryaspor'a destek

Hodri Meydan’dan organizasyon çağrısı

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR