352286612
 • BIST 100

  11064,85%0,37
 • DOLAR

  33,03% 0,65
 • EURO

  35,95% 0,40
 • GRAM ALTIN

  2559,28% 0,40
 • Ç. ALTIN

  4095,92% 0,61

ABD'de dini ritüeller, başkanlık yemin töreni geleneğinin önemli bir parçası

ABD başkanları, geleneksel olarak, yemin tören günlerine sabah kilisede dua ederek başlıyor. ABD'nin ilk Başkanı George Washington'ın yemin töreninden bu yana tüm başkanların yemin ritüellerinin en önemli parçası İncil'e el basmak oldu.

DÜNYA 22.01.2021 11:26:00 0
ABD

ABD'de 20 Ocak'ta Joe Biden'ın yemin ederek başkan olduğu gün gerçekleştirilen dini ritüeller, Amerikan siyaset geleneğinin doğal bir parçası olarak uzun yıllardan beri uygulanıyor.

ABD'nin ikinci Katolik Başkanı olan Biden, Washington'daki olağanüstü güvenlik önlemleri altında yemin ederken, yemin töreni gününe yayılmış olan dini semboller de dikkat çekti.

Ülkenin kuruluşundan itibaren siyasal arenada dini unsurları yoğun biçimde kullanan ABD başkanları, toplumsal ve dini değerlerin adeta en önemli temsilcilerinden biri olarak görüldü.

ABD'de dini ritüellerin en yoğun kalabalıklar tarafından izlendiği günlerin başında 4 yılda bir yapılan başkanlık yemin törenleri geliyor.

Yemin töreni günü sabah kilisede başlıyor

ABD başkanlarının yemin töreni gününde ilk yaptıkları iş Washington'da seçtikleri bir kiliseye gitmek oluyor. Katolik Biden, kendi yemin töreninin sabahında dua etmek için "St. Matthew the Apostle" kilisesini seçti.

Ancak ABD tarihindeki başkanların çoğunun yemin günündeki sabah duası için tercihi Beyaz Saray'ın hemen karşısında bulunan "St. John’s Episcopal" kilisesi oldu.

Önceki Başkan Donald Trump'ın da 20 Ocak 2017'deki yemin töreni gününde gittiği 1815 tarihli kilise, Franklin Roosevelt, Harry Truman, Ronald Reagan, George H.W. Bush, George W. Bush ve Barack Obama gibi başkanların tercihi oldu.

Biden'ın el bastığı İncil 128 yıllık

ABD'de ilk Başkan George Washington'ın 30 Nisan 1789'da gerçekleştirilen yemin töreninden bu yana tüm başkanların yemin ritüellerin en önemli parçası İncil'e el basmak oldu. Washington'ın o gün kullandığı ve halen Kongrede muhafaza edilen İncil, bugüne kadar 4 farklı başkan tarafından yemin törenlerinde kullanılırken, son olarak "Baba Bush" kendi töreninde bu İncil'e el basarak yemin etmişti.

1963 yılında suikasta kurban giden John F. Kennedy'nin ardından ABD tarihinin ikinci Katolik Başkanı olan Joe Biden ise 1893'ten bu yana Biden ailesinde bulunan İncil'e el basarak yemin etti.

Biden'dan önceki son iki ABD Başkanı Trump ile Obama, kendi yemin töreninde iki farklı İncil'e el basarken, Trump'ın Abraham Lincoln'ün kullandığı İncil'i tercih etmesi akıllarda kalan bir an oldu.

Yemin töreninde dua ediliyor

ABD başkanlık yemin törenlerinin en önemli unsurlarından biri de yeminden önce bir rahibin dua etmesi ve yeni başkana başarılar dilemesidir. Ayrıca son yıllarda törene farklı din ve inançların temsilcileri de davet ediliyor.

Farklı başkanların törenlerinde farklı isimler dua ederken, Biden'ın yemin töreninde Cizvit rahip Leo J. O'Donovan, Jr, şu şekilde dua etti:

"Bağışlayıcı ve merhametli Tanrı'm, bu kutsal zamanda sana muhtaç halde huzuruna geldik. Ama yine de daha ümitliyiz ve gözlerimiz topraklarımızda daha mükemmel bir birlik vizyonuna, genel refahı ayağa kaldırmak, özgürlüğün nimetlerini kendimiz ve gelecek nesiller için güvence altına almak amacıyla tüm vatandaşlarımızın birliği vizyonuna çevrildi.

Bizler pek çok ırktan, inançtan ve renkten, ulusal geçmişten, kültürden ve biçimden insanız. Şimdi, Başpiskopos John Carroll'ın 232 yıl önce George Washington'ın yemin töreni için dua yazdığı zamandan sayıca çok daha fazlayız, ülkemiz daha muazzam. Başpiskopos Carroll, her şeyin yaratıcısı olan sana, yönetiminin doğrulukla yürütülebilmesi ve halkına son derece faydalı olabilmesi amacıyla Birleşik Devletler Başkanı'na, kutsal öğüt ve metanetinin ruhuyla yardım etmen için dua etti.

Bugün eşitlik, kapsayıcılık ve herkes için özgürlük vizyonumuza göre yaşama konusunda geçmişteki başarısızlıklarımızı kabul ediyoruz. Yine de bugün vizyonumuzu yenilemeye, söz ve eylemde birbirimize, özellikle aramızda en bahtsız olana değer vermeye ve böylece dünya için bir ışık haline gelmeye kararlılıkla daha bağlıyız.

Her birimizde, bir diğerini bizden birine dönüştürme gücü var; diğerlerine ve her şeyden önce en çok muhtaç olanlara değer vermek, onları önemsemek ve onların yanında durmak için ruhun gücü. Buna aşk denir ve yolu, kendinden fazlasını vermektir.

Bugün buna Amerikan vatanseverliği deniyor: güç ve ayrıcalıktan değil, hiç kimseye karşı kötü niyet beslemeden, herkesin iyiliği için ortak menfaate özen göstermekten doğan.

Yeni başkanımız adına, Süleyman'ın önünde diz çöktüğünde aradığı bilgelik için yalvarıyoruz. Ferasetli bir yürek için dua ettik ki böylece halkı yönetebileyim, doğru ile yanlış arasındaki farkı bilebileyim.

Yakup'un Mektubu'nun şu öğüdüne güveniyoruz: 'Herhangi biriniz bilgeliği istiyorsa, kusur bulmadan herkese cömertçe veren Tanrı'dan istemeli, bilgelik size verilecektir.'

Papa Franciscus bize birlikte hayal kurmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlattı: 'Tek başına serapları, olmayan şeyleri görme riskini alırız. Hayaller, diğer taraftan, birlikte inşa edilir.'

Birlikte hayal kurarken, bizimle ol Kutsal Aşk Sırrı. Yeni başkanımızın yönetiminde topraklarımızın insanlarını barıştırmamıza, hayalimizi yeniden canlandırmamıza, onu aşkla dolup taşan barış, adalet ve mutluluk ile donatmamıza yardım et. Sonsuza dek adının görkemine. Amin."

Yeminden sonraki ilk konuşma

ABD tarihinde başkanlık yemini eden isimlerin ilk konuşmalarına bakıldığında, hemen hepsinin konuşmalarında güçlü şekilde dini unsurlara ve İncil'e atıf yaptığı görülüyor.

Biden'ın da İncil'den alıntı yaptığı konuşmasının bu yıl ana teması "birlik" üzerineydi ve ABD'deki Katolik kanaat önderleri "Biden'ın konuşmasında özellikle Saint Augustine'den yoğun izler olduğunu" belirtti.

1881 yılında konuşmasını "Tanrı yardımcım olsun" ile bitiren 21. ABD Başkanı Chester Arthur'dan bu yana tüm başkanlar, ilk konuşmalarını bu cümle ile bitiriyorlar.

Ayrıca yemin töreninden sonraki günün sabahında başkan olan kişi, farklı din ve inanç temsilcilerinin de yer aldığı Washington Ulusal Katedralindeki geleneksel dua ayinine katılıyor.

Bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında katedralde etkinlik yapılmazken, Biden onun yerine Beyaz Saray'da dini liderlerle sanal dua ayininde buluştu.AA


Kağıt Fabrikası’ndaki yangında alevler ikinci depoya sıçradı

Kocaeli’nde nefes kesen yelken yarışları sona erdi

KPSS’ye geç kalanların imdadına Büyükşehir zabıtası yetişti

Büyükşehir, Akmeşe Osman Bey Köprüsünü yeniliyor

‘’Bu millet bir gecede karanlığı aydınlığa dönüştürdü’’

Başiskele Su Sporları Merkezi şekilleniyor

Doç. Dr. İlkin Yeral: Genital Estetikte Uzmanlık ve Yenilikçi Yaklaşımlar Antalya'da

Komatek Fuarı

Yeni Gölcük Terminalinde yoğun tempo

Artık bütün havalimanlarında zorunlu olacak

Kocaelispor'un ilk maçı berabere bitti

9. Yargı Paketi kabul edildi

Necla Güngör Kıragası: “Mutlaka play-off’ta olacağız”

2025 Avrupa Kadınlar Şampiyonası Elemeleri: Türkiye: 0 - İsviçre: 2

Kanser tedavisi gören polis memuruna meslektaşlarından duygunlandıran sürpriz

Körfezli Kick Boksçular 8 bin sporcu arasından kürsüye çıktı

Engelli bireylerin hayatı kolaylaşacak

Kocaeli’de 2 iş yeri motosikletli kişiler tarafından kurşunlandı

Pia Sundhage: “Farklılıklar oyunumuzu geliştiriyor”

İzmit Belediyespor Kadın Basketbol Takımı ligden çekildi

Zafer Partisi Milletvekili Adayı Eren Gök basından sorumlu danışman oldu. Eren Gök kimdir?

Bülent Barış Pülten: Mühendisliğin İnovatif Gücü

Instagram Takipçi Satın Alabileceğiniz En İyi 5 Site

Körfezli Kick Boksçular 8 bin sporcu arasından kürsüye çıktı

Engelli bireylerin hayatı kolaylaşacak

Kurallara uymayan pazarcı esnafının tezgahı geçici olarak kapatılıyor

Kandıra’daki bazı sahillerde denize girmek yasaklandı

Türksat 6A'nın yörünge yolculuğu sürüyor: İkinci ateşleme bugün

KPSS heyecanı 14 Temmuz'da başlıyor

Körfez’de çocuk şenlikleri başladı

Yükleniyor

Müslüman Doğu'nun İlk Demokratik Cumhuriyeti

İsrail, Gazze'deki Cibaliye Mülteci Kampı'na saldırdı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Swiss Transporte, Zürih'te Nakliyede Çevre Dostu Çözümler Geliştiriyor

Almanya İşçi Vizesi: Kariyerinizi Uluslararasılaştırmanın Kapıları

Yurt Dışında İş Bulmak Kolay Mıdır?

Dünya liderlerinin gözünün içine baka baka söyledi: Artık sizden bıktık

Havuzdan bulaşan 'beyin yiyen amip' 16 aylık çocuğu öldürdü

Halk sokaklara indi, belediye başkanının evini basıp ateşe verdiler

İspanya Kargo Gönderimi

Avrupa Parlamentosu'ndan, AB'ye katılım süreci ile ilgili skandal Türkiye raporu

Kocaeli’nde nefes kesen yelken yarışları sona erdi

KPSS’ye geç kalanların imdadına Büyükşehir zabıtası yetişti

Büyükşehir, Akmeşe Osman Bey Köprüsünü yeniliyor

‘’Bu millet bir gecede karanlığı aydınlığa dönüştürdü’’

Başiskele Su Sporları Merkezi şekilleniyor

Artık bütün havalimanlarında zorunlu olacak

9. Yargı Paketi kabul edildi

Türksat 6A'nın yörünge yolculuğu sürüyor: İkinci ateşleme bugün

KPSS heyecanı 14 Temmuz'da başlıyor

Türkiye-İsviçre maçına girişler ücretsiz

Zafer Partisi Milletvekili Adayı Eren Gök basından sorumlu danışman oldu. Eren Gök kimdir?

YRP Kocaeli İl Başkanı belli oldu

Kocaeli'de CHP'nin toplantısında tansiyon yükseldi! Milletvekilinin kuzeni, "Seni vururum" diyerek başkan yardımcısının üzerine koştu

MHP lideri Bahçeli, Özgür Özel'i öve öve bitiremedi

Yeniden Refah Partisi Kocaeli, temayülle il başkanını değiştirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ili işaret etti: Yanlış aday yüzünden kaybettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan köklü değişim sinyali

MHP'nin bayramlaşacağı dört parti belli oldu

Özgür Özel, “Kimsenin gözünün yaşına bakmam”

Lütfü Türkkan’dan Meral Akşener’e: Kararını gözden geçir

Komatek Fuarı

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Kocaelispor'un ilk maçı berabere bitti

Necla Güngör Kıragası: “Mutlaka play-off’ta olacağız”

2025 Avrupa Kadınlar Şampiyonası Elemeleri: Türkiye: 0 - İsviçre: 2

Körfezli Kick Boksçular 8 bin sporcu arasından kürsüye çıktı

Pia Sundhage: “Farklılıklar oyunumuzu geliştiriyor”

İzmit Belediyespor Kadın Basketbol Takımı ligden çekildi

Körfezli Kick Boksçular 8 bin sporcu arasından kürsüye çıktı

A Milli Kadın Futbol Takımı, İsviçre maçına hazır

Minikler Pişmaniye Cup Futbol Turnuvasında kıyasıya mücadele etti

U-18 Kadın Basketbol, hazırlık maçlarını İzmit’te yapacak

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR