1. YAZARLAR

  2. Lale KALAYCIOĞLU

  3. Görünmeyen köy
Lale KALAYCIOĞLU

Lale KALAYCIOĞLU

Görünmeyen köy

A+A-

Hiçbir şey göründüğü gibi değildir, buna yaşadıkça birçok kez farklı konularda şahit olmuşsunuzdur. Son zamanların en popüler sözü ise algılarıyla oynamak kavramıdır. İşte bu kavramın gerçekliği, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmayacağının en önemli kanıtıdır. 
Her sektörde, aslında olanla görünür kılınan arasında dağlar kadar fark vardır. Sizlere gösterilenin tam tersi durumların olduğu birçok olayda buna örnektir;  ABD Ay’a gitmediği halde uzay yarışında Ruslardan geri kalmamak için gitmiş gibi gösterdiği fiyasko görüntüler, baya zaman önce bir katliamdan alınmış görüntülerin şimdi yeni oluyormuş gibi gösterilmesi bunlar hep devam ediyor ve olmaya da devam edecek. Duruma göre algılar istenilen yöne sürüklenecek.
Yerel medyada ulusalın temelidir. Çarpıtma, abartma, tek yanlılık birçok konuda yapılarak insanların algıları ile çok çabuk ve etkili bir şekilde oynanmaktadır. Örneğin reklamı çok veren bir kişilik hakkında alenen çirkin durumlar olsa bile bunlar hiçbir şekilde gündeme getirilmez. Ne zaman kişi, bu adam yada kadın, muslukları kapatır o zaman onunla ilgili köşe yazıları, haber bombardımanı başlar. 
En acı algı yanılsaması haberler ise suçlu birinin suçsuz gibi lanse edilmesidir. Bir şekilde  yalancı, çarpıtıcı bir takım donelerle habercilerin kapısını çalar bu pislikler ve olayları çarpıtarak bir de üstüne üstük kişilik haklarını gasp edecek sözde kanıtlar ileri sürerek kendilerini kamuoyunun gözünde mazlum taraf olarak gösterirler. 
Ne yazık ki bizim sözde gazetecilerde olayların araştırmasını yapmadan her iki tarafı da dinlemeden hemen hakim olur hükmü verirler. Sonuçlarını ve olaydan zarar görecek masumları düşünmeden. Ve yine ne yazık ki bizim gibi meslek etiğini ve yasaları gözeten gerçeğe birebir şahit olmuş olanlarda elleri kolları bağlı kalarak oturmak durumunda kalırlar.
Onlar kadar suçlu muyuz evet suçluyuz. Her ne kadar yayın yapmasak ta,  olayların iç yüzünü karar mercilerine birebir diyaloglarla aktara bilsek bile alelade bunları söyleyemeyerek bu suçlara bir nevi ortak olmuş oluyoruz. Yani bizler istemeden algı operasyonlarına alet ediliriz.
Hele bir kadınsanız ve yapılan haberlerden dolayı en çok etkilenen  hemcinsinizse daha üzücü bir boyuta girer işler. 
Demem o ki gazetede her yazana, TV’ye her çıkana araştırmadan karşı tarafın açıklamasını duymadan inanmayın. Hele mevzu kadınlar olunca iki kere daha düşünün karar verirken. Erkekseniz annenizin veya kız kardeşinizin zamanı gelince ne kadar kolayca harcana bileceğini, aynı kötü duruma düşürülebileceğini düşünün. 
Evet her şeyin bir suçlusu var. Her hangi bir durum ne kadar doğru gelirse gelsin biraz kuşku ile bakın, hemen hüküm vermeyin, görünmeyen köylerde var unutmayın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar