1. YAZARLAR

  2. Serap ÇAKIR

  3. Gebze'de maçlara kadın ve çocukların neden gitmediği anlaşıldı mı ?
Serap ÇAKIR

Serap ÇAKIR

Gebze'de maçlara kadın ve çocukların neden gitmediği anlaşıldı mı ?

A+A-

22 Ocak Pazar günü Gebze Alaattin Kurt stadı’nda oynanacak  Gebzespor-Ergene Velimeşespor maçı için hummalı çalışmalar yapılmıştı.Maçın tanıtım ve davet afişleri her biryana asılmış,araçlarla dört bir taraf gezilerek duyurular yapılmış,şehrin önde gelen yöneticileri ve ailece,kadınlı çocuklu,7 den 70 e halk davet edilmişti.

  Nihayetinde bütün bu maddi-manevi emek verilen hazırlıklar sonra erdi ve maç günü geldi çattı. Havanın soğukluğuna rağmen bizlerin çağrılarını göz ardı etmeyen sayıp, düşünüp, isteyerek veya hatır için gelen binlerce insan tribünleri doldurdu.Gelen kişilere baktığımız zaman  gözden kaçmayan ve hemfikir olunan bir şey vardı ki oda herkesin sonuçtan memnun,herhangi bir kargaşa olmadan mutlu ayrılmak isteğiydi. Kaç yıllık klüp olursanız olun amatör klüplerde  veya İlçe klüplerinde taraftar kazanmak kolay iş değil.Önce kendinizi kanıtlamalısınız ki herkes gönül rahatlığıyla,davet ihtiyacı duymadan takip edip maçlara gelsin.Yapılan çağrılar dışında beklenilen başarı da gelmediği için stadı dolduramayan Gebzespor  yine yeni taraftarlar kazanmak adına bir fırsatı daha kaçırdı.Kış günü onca kişinin o soğukta geldiklerine değmeliydi. Gelen taraftarların özellikle kadın ve çocukların oradan  huzur içinde,skordan memnun,mutlu bir şekilde ayrılmaları gerekiyordu ki bundan sonra bende her maça veya fırsat buldukça Gebze maçlarına gideceğim diye  düşünebilmeliydiler.Büyük takımlara siz bakmayın.Her anlamda kendilerini kanıtladıkları,profesyonellikleri herkesçe bilindiği  için vatandaş kendi tercihiyle gönlüne yatan takımın seçimini yapıyor,kadın-çocuk demeden gönül rahatlığıyla maçlara gidilebiliyor sonuç olarak onlar taraftar kazanmakta zorlanmıyorlar.İlçe takımlarında ise taraftar kazanmak kolay iş değil.Ne kadar aynı İlçe’yi paylaşıyoruz ,kadın olsun,çocuk olsun İlçe takımınızı destekleyin desekte,insanların kafalarında olan soru işaretlerini ve tedirginlikleri gidermeden taraftar kazanılamaz.Gebze yüzölçümü ve nüfus olarak büyük olsada kötü olayların yayılmasındada bir o kadar küçük bir İlçe.Yani kötü haber tez yayılıyor.

       Tez yayılacak kötü haberlerden biride Velimeşe maçında gerek maç oynandığı anlarda gerekse maç sonunda yaşanan tatsız olaylar.Konuyla alakalı sosyal medyada taraftarlardan da maç sonunda yaşanan olaylarla ilgili Gebze Emniyeti'nede büyük tepki var.Burada herkes şapkasını önüne koymalı. Stada onca taraftarı çağıran, stad her zaman dolu olsun diyen sizlersiniz,bizleriz. Orada misafirperverlik yapmak demek herkesi görüp hoş geldin demek değil  oraya gelenleri olaysız,küfürsüz skor biryana kendi adımıza mutlu göndermekti. Ama maalesef bunu yapamadık. Vali orada,Kaymakam orada,Belediye Başkanı v.s. ilçe yöneticilerinin tamamı oradayken,orada onca kadın, çocuk olduğu bilinirken yine ağızlar tutulamadı küfürlü tezahüratlar havada uçuştu.Tamam burası Türkiye biz kadınlar küfürü heryerde duyuyoruz tek fark stad da koro halinde duymamız oluyor. Ancak özel kabul edilen herkesin çağırıldığı maçlarda bu olmamalı. Skordan memnun olmadım, karşı takım kışkırtıyor yok hakem hatalı gibi bahanelerle gözler kimseyi görmüyor, kimse düşünülmüyor, sinirlere hakim olunamıyor ve hırsların peşinden giderek sahaya iniliyor, karışıklık çıkarılıyor. Aynı saldırı protokol de oturan bazı kişiler tarafından da yapılıyor. Ayıp.Yazık. Sizin gibilerin yeri protokol  değil. Sizin gibilerin protokolde ne işi var ? Sonuç malum. Kadın çocuk varken polis gaz sıktı, plastik mermi attı diye tepkiler. O gazdan etkilenen biride benim kendi oğlum. Polisin müdahalesi de yanlış. Ama polisin yeni sistemi bu.Hepsi genç ve onlar toma ile biber gazı ile insan dağıtma üzerine eğitildikleri için böyle müdahale ettiler. Başka türlü o kalabalığa da güç yettiremezlerdi. Arada suçsuz insanlara da olan oldu. 

    Artık yaşanan bu tür olaylarda polisin,suçlu suçsuz göz ardı etmeden bu gazları ortaya sıktığını ve orada bulunan herkesin etkileneceğini  hepimiz biliyoruz.Her zaman iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batırmalıyız. Maç olaysız, sorunsuz bitirilebilseydi polis müdahalesine  gerek kalmayacaktı.Üstelik taraftar kazanırdık.

Önceki ve Sonraki Yazılar