1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Faiz düşecek parayı aynı sepete koymayın!
Faiz düşecek parayı aynı sepete koymayın!

Faiz düşecek parayı aynı sepete koymayın!

Düşen faizler 2013 yılında yatırımda alternatif arayışını öne çıkaracak. Risk almak istemeyen yatırımcı uzun vadeli bono, fon ve ağırlıklı olarak özel tahvillere yönelecek.

A+A-

2013 düşen faizlerle birlikte, paranın alternatif arayacağı bir yıl olacak. Sabit getirili enstrümanlara yatırım yapanlar, daha yüksek getiri elde edebilmek için mevduata alternatif arayışına girecek. Yıl içinde dövizde dar marjlar içerisinde hareket, altında ise hedef fiyatlarda satışlar güçlenecek. Alınan bilgiye göre bireysel yatırımcılar, özel tahvil ve fonları daha fazla ilgi alanlarına alma ihtiyacı duyacak. Hisse ise yine en çok konuşulan yatırım araçları arasında yer alacak. Şüphesiz hisse piyasasına yatırım yapanlar kârını zamanında realize etmeyi başardığı oranda kazanacak. Ne oranda gerçekleştireceklerini ise yine yatırımcıların öngörüsü belirleyecek. Neticede getirilerin düştüğü yeni bir yıla girerken, yatırımcıların tek bir yatırım aracına güvenerek hareket etmesi riskin gereksiz bir şekilde artması anlamına gelecek. Böylesi bir ortamda gerek risk almak isteyen gerekse risk almak istemeyen yatırımcıların, paralarını yatırım araçları arasında dağıtması olası bir sürprizi de bertaraf etmeleri açısından önem kazanacak.

 

Getiriler düşecek

Yabancı bankaların yatırım uzmanları 2013 yılında, borsa için ihtiyatlı iyimserlikten bahsediyor. Kuşkusuz faizin düşüşünden olumlu etkilenen sektörler de olacak. Bankacılık, otomotiv ve gayrimenkul bu sektörler arasında öne çıkarken enerji ve maden diğer dikkat çekecek sektörler arasında. Öte yandan yeni halka arzlar yükselen borsada yatırımcının takip edeceği alternatifler arasında olacak. Endeks için koyulan hedeflerden 80.000'e cuma günü bir adım daha yaklaşıldı. Sonrasında ise ilk hedef 85.000. Bu seviyenin aşılması halinde yükseliş sürecek ancak aşılamazsa düşüş formasyonlarından "yükselen takoz" formasyonu gözlenmeye başlayacak.

 

Orta vadede ise kritik seviye 68.000'de. Bunun kırılması halinde "yükselen takoz" formasyonu işlerlik kazanacak ve düşüş sürecek. Endeks halihazırda 78.579 seviyesinde. Yani yukarı hareket marjı oldukça daraldı. Bu noktadan sonra hisse almak isteyenlerin aldığı risk geçmişe göre daha fazla. Böyle durumda fonlar bu alanda yatırım yapanlar için alternatif yatırım aracı olarak öne çıkacak. Bunlardan ayrı olarak yılın ilk yarısında not artırımı beklentisini de göz ardı etmemek gerekiyor. Bu olasılığın gerçekleşmesi halinde ise borsada dolar bazında 5.1 cent seviyesinin kırılmasına imkan sağlayacaktır.

 

KÂRLAR CEBE KONACAK

Ocak, borsada aralık rallilerinden sonra paranın artık cebe konulmak istendiği bir ay. Bu nedenle yılın ilk ayının riskini almak istemeyenler daha yılın başından pozisyonlarını azaltmaya başlayacak. Geçmiş verilere baktığımızda ocak aylarının son 26 yıldaki getirisi, ortalama yüzde 12.35 oranında bir kayıp. Yani aralık ne kadar yükseliş ayı ise ocak da o kadar düşüş ayı.

 

FON PAZARI BÜYÜMEYE ADAY

Fon pazarının önündeki en önemli engel, ortak bir platformda yatırımcıların dilediği fonu seçme imkanı olmaması. Piyasanın genişlemesi amacıyla 2011'de Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu (TEFDP) devreye girdi. Ancak platformun tam manasıyla hayata geçtiğini söylemek mümkün değil. Zira sisteme bankaların büyük bir kısmı dahil değil. Bu eksiklik rekabet ortamına da mani oluyor. Yatırımcılar mevcut haliyle fonlar arasında rahatça tercih ve geçiş yapamıyor. Herhangi bir yatırım fonunu alan yatırımcı, aslında o fonu tercih ettiği için değil, hesabı o bankada ya da aracı kurumda olduğu için söz konusu fonu tercih zorunda kalıyor. Ancak İstanbul'un finans merkezi olması kapsamında hazırlanan program çerçevesinde bu sorun da göz ardı edilmedi. MKK ve Takasbank, TEFDP'nin oluşturmaları konusunda görevlendirildi ve Ocak 2011'de bu Platform işleme açıldı. Sistemde 50 üye ve 120 yatırım fonu var. 2013 yılında sisteme özellikle büyük bankaların çekilmesi halinde gerçek manada bir fon pazarının oluştuğunu göreceğiz. İşte böylesi bir durumda 2013 yılı fon pazarının gerek hacim gerekse yatırımcı sayısı açısından kendisini katladığı bir yıl olacaktır.

 

MEVDUATA ALTERNATİF ÖZEL SEKTÖR TAHVİLLERİ

2013 yılının en önemli beklentisi Fitch'den sonra bir başka kredi kuruluşunun Türkiye'nin notunu "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltmesi. Bu beklenti yabancıların Türkiye'ye ilgisini canlı tutarken iç tüzükleri gereğince Türkiye piyasasına gelemeyen fonların da önünü açacak bir gelişme olarak beklenti yaratmakta.

 

Zira uluslararası kimi fonlar, iç tüzükleri gereğince yatırım yapabilmek için en az iki uluslararası derecelendirme kuruluşunun "yatırım yapılabilir" notu verme şartını aramakta. Merkez Bankası'nın faiz politikasında değişiklik olmaması halinde faizlerdeki düşük seyrin önümüzdeki süreçte de korunacağı gözleniyor. Bu nedenle kaçınılmaz olarak mevduata alternatif seçenekler öne çıkacak. Özel sektör tahvilleri, uzun vadeli Hazine bonoları, koruma amaçlı fonlar risk almaksızın yatırım yapmak ve daha fazla getiri elde etmek isteyenler için öne çıkacak yatırım araçları arasında yer alacak. Kredi arayışında olan şirketler de 2013'te bankalar yerine çıkaracakları tahvillerle daha cazip koşullarla yatırımcıların ilgisini çekmeye çalışacak.

 

Etiketler : , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.