1. HABERLER

 2. KÜLTÜR - SANAT

 3. Ebru Sanatı Nedir?
Ebru Sanatı Nedir?

Ebru Sanatı Nedir?

Birçok sanat çeşidi bulunur.

A+A-

 

Bu sanat dallarından en eskiye dayanan ve Osmanlıya kadar gelen ebru sanatı usta çırak ilişkisiyle bu zamanlara kadar gelmiştir. Bu ebru sanatı Osmanlı dönemlerine ait olan kitap kapaklarında ve kitap içi süslemelerinde kullanılan bir sanat türü olmaktadır. Bu ebru sanatı su ve boyalarla birlikte ortaya çıkmaktadır.

Ebru sanatı icra edilirken süslemeyi yapacak olan sanatçının ellerinden çıkan boyalar kâğıda yansıtılır. Görsel açıdan da insanların oldukça dikkatini çeken bir sanat dalıdır. Önceden bu alana olan ilgi oldukça fazlaydı, fakat şu an eskisi kadar bu sanatla ilgilenen çok fazla insan kalmamıştır.

Ebru Sanatının Tarihçesi

Ebru sanatının nerede ortaya çıktığı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat Doğu ülkelerinde bazı süslemelerde kullanıldığı bilinir. Bazı İran kaynaklarında bu ebru sanatının Hindistan'da çıktığı söylenir.

Bazı kaynakları da ise ebru sanatı tarihi Buhara'da başlandığını belirtilmiştir. Batı'da ebru sanatına mermer kâğıdı ve Türk kâğıdı denilir. Bu sanatın 10. yüzyılına kadar ulaştığı varsayılmaktadır.

Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

Ebru sanatı oldukça dikkat çekici bir sanat olmasından dolayı nasıl yapıldığına dair çok fazla soru sorulmaktadır. Peki, bu ebru sanatı nasıl yapılır?

 • İlk olarak teknenin içine kitre adı verilen yoğunlaştırıcı koyulur ve ebru sanatının icra edilmesine yetecek kıvama getirilir. Kıvama gelene kadar da kitre eklenmeye devam edilir.

 • Daha sonrasında elde edilen sıvı tülbent yardımı ile süzülüp temizlenir.

 • -Toprak boyalar ezilerek ebru sanatında kullanılacak hale getirilir. Bu toprak boyaların 15 gün dinlenme süreci vardır. Bekleme süreci tamamlandıktan sonra boyalar sulandırılır. En sonunda da kullanılacak duruma getirilir.

 • Bir fırça ile bu boyalar su üzerine dikkatlice bırakılır.

 • En sonunda su üzerinde oluşturulan desenin üzerine kâğıt serilir ve dikkatlice çekilmesi sağlanır. Bu kâğıdı çıkarırken çok dikkatli ve özenli davranılması gerekir.

Ebru sanatı bu sıra ile icra edilmektedir. Dikkat gerektiren bir sonuca sahiptir.

Ebru Sanatında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Ebru sanatında belli başlı bazı malzemeler bulunur. Bu malzemeler ebru sanatı için çok önemlidir. Ebru sanatında kullanılan malzemeler şu şekildedir;

 • Mat ve emici olan bir kâğıt

 • Boyalar

 • Biz

 • Fırça

 • Öd

 • Kitre

Bir ebru sanatında olmazsa olmazlardan olan malzemeler bu şekildedir.

Ebru Çeşitleri Nelerdir?

Ebru sanatında çeşitler bulunmaktadır. Bu çeşitler; battal ebru, gelgit ebru, şal ebru, bülbül yuvası ebru, hatip ebrusu, taraklı ebru ve çiçek ebrusu şeklinde sıralanır.

Ebru Sanatında Kullanılan Boyalar Nasıl Elde Edilir?

Ebru için boya yapımında doğadan yararlanılır. Özellikle toprak ve kayaçlardan boyalar elde edilir. Ebru sanatında boya çok önemlidir. Kullanılacak boyaların çok iyi bir şekilde ezilmiş olması gerekir. İyi bir sonuç elde etmek adına boya yapımına özen gösterilmesi gerekir.

 
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.