1. YAZARLAR

  2. Serap ÇAKIR

  3. Dört Asırda Geçse Unutulmayacak
Serap ÇAKIR

Serap ÇAKIR

Dört Asırda Geçse Unutulmayacak

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bugüne kadar çeşitli darbelere maruz kaldı.Bu Darbe girişimlerinden 27 Mayıs 1960 Darbesi ve 12 Eylül 1980 Darbeleri başarılı oldu.

TSK 1960 ve 1980 yıllarında iki kez yönetime el koymuş, 1971 ve 1997 yıllarında ise hükûmeti istifaya zorlamış.22 Şubat 1962,20 Mayıs 1963,20 Mayıs 1969,9 Mart 1971 yıllarında ve son olarak 15 Temmuz 2016 yılında Darbe girişimlerinde bulunuldu.

FETÖ olarak adlandırılan Örgüt tarafından 15 Temmuz darbe girişimi veya 2016 Türkiye askerî darbe teşebbüsü, darbecilerin verdiği isimle Harekat Yıldırım veya Yurtta Sulh Harekâtı, 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından askerî darbe teşebbüsü olarak gerçekleştirildi.

O gün akşam vakti haberlere göz gezdirirken son dakika haberi olarak askerlerin tanklarla köprülere doğru gittiği bilgisi verildi.Başka da bir bilgi yoktu.Beni büyük bir merak sardı.Neden gidiyorlar ? Ne oluyor ? Diye düşünüp sorgularken bunun bir darbe olabileceği yayınlanmaya başladı.

İnanasım gelmedi.Bu bir darbe ise köprüde ne işleri var diye düşündüm.İlerleyen saatlerde Boğaz köprüsü jandarma tarafından kapatıldı.TBMM bombalandı.Sayın Cumhurbaşkanı'na suikast girişimi derken tam bir şok yaşadık.Haberler peş peşe geliyordu.

15 Temmuz 2016 gecesi saat 23:50'de darbeciler tarafından TRT spikeri Tijen Karaş'a zorla Yurtta Sulh Konseyinin bildirisi okutuldu.

Savaş uçakları şehirlerin üzerinde uçup bombalar atıyor helikopterler ateş açıyor, tanklar caddeleri kapatıyordu.Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN Türk ekranında saat 00.24’te tarihi bir çağrıda bulunarak “Şu anda bu milletin imkânlarıyla ortaya konmuş olan tankı, topu, uçağını, helikopterini kullanarak milletin üzerine gelmenin bedelini bunlar çok ağır ödeyeceklerdir. Milletime de bir çağrı yapıyorum, milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum. Halk gücünün üstünde bir güç ben tanımadım bugüne kadar...” diyerek halkı sokaklara inmeye davet etti.

16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu. Olaylar sonucunda 104'ü darbe yanlısı olmak üzere 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker gözaltına alındı. Gözaltılar uzun bir süre devam etti.

Daha önce darbenin 'D' sini görmemiş birisi olarak bütün bu olanlar inanılır gibi değildi.Şaşkınlık ve belirsizlik günlerce sürdü.Halk günlerce meydanlar da sokaklar da yatmaya devam etti.

Bugün oldu yine yeniden yapılanma içine girdiği belirtilen örgüt üyelerine yönelik operasyonlar devam ediyor.

Bu olacakların Kurtlar Vadisi dizisinde anlatıldığı bile sonradan ortaya çıktı.Darbe girişimi olmasaydı normal film gibi ilgi ile izlenmeye devam edilecekti.Kötü bir zamandayız ve izlediğimiz herşeyi dikkatle takip etmemiz gerektiğini bize ne tür mesajlar vermeye çalıştıklarını anlamamız gerektiğini bir kez daha gördük.

Darbe girişimi sonrası ''Kurtlar Vadisi Vatan'' filmi sinemada gösterime girdi ve izlemeye gittim.Çok merak ediyordum.Daha önce bu konulara değinen bir dizinin sinema filminin içeriği nasıldı ?

Film tamamen darbe gecesini anlatılıyordu.İlgi ile izledim.Kısaca filmin konusunda,darbe gecesi Türkiye'ye gelmek üzere uçakla yola çıkmış olan Gülen denen şahsın darbe başarılı olması halinde Türkiye'ye iniş yapacağı,sınırlarımızın tamamen dış güçlerin askerleri tarafından tutulduğu ve sınırlardan içeri girerek ülkeyi iyice karıştıracakları anlatılıyordu.

İzlerken resmen yaşıyorsunuz ve insanın tüyleri ürperiyor.

Bizlere göre başarısız bir darbe girişiminde bulunulmuştu.Yalnız filmin sonunda bir cümle vardı.Onların darbeyi kendilerince başarılı bulduğu anlatılıyordu.Sebebi ise aynen şu cümleler ile belirtiliyor.''Darbe başarılı oldu ve 1.aşama tamamlandı.Türkiye'de halkı birbirine düşürmeyi başardık ve dine karşı inançlarını zedeledik.'' diyordu.

Şahsen Fethullah Gülen ve bunun gibi kişi ve oluşumlarla bir kez dahi olsa işim ve iletişimim olmadığı için kendi adıma gururluyum.Böyle vatan hainleri ve düşmanlara karşı fırsat vermeyelim.Devlet ve Hükümet teşebbüslere karşı mücadele ederken biz vatandaşlar da üzerimize düşen vazifeleri yerine getirelim.Siyasi görüşler farklı olabilir.Tek gerçeğin vatan olduğu bilinciyle birlik beraberlik içerisinde olduğumuzu tüm Dünya'ya gösterelim.

Bu ülkede bizler rahat yaşayalım diye sürekli birileri hayatından oluyor.Tüm şehitlerimize ve gazilerimize minnettarız.Ülkemizi ayakta tutmak için can veren tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.Allah bizlere ve Ülkemize güç kuvvet versin ve bir daha böyle sıkıntılar göstermesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar