1. YAZARLAR

  2. Serap ÇAKIR

  3. DOĞA BİZDEN ÖCÜNÜ ALIYOR!
Serap ÇAKIR

Serap ÇAKIR

DOĞA BİZDEN ÖCÜNÜ ALIYOR!

A+A-

Hemen hemen 10 yıl öncesinde bu seneki gibi kış mevsimini yaşamıştık.Ve geçirdiğimiz kış mevsimi  olması gerektiği gibiydi.Kış bitti,bahar mevsimine geç girdik ve haziran ayı yazın başlangıç ayı olmasına rağmen bir türlü yaz gelmedi.Sanki bahar ayındaymışız gibi haziran ayı geldi ve gidiyor.
Yaşadığımız ülkenin iklim şartları gereği biz 4 mevsimi yaşamaya alışkınız ve bu dengesiz hava şartları birçok kişinin de  tuhafına gidiyor.Hep beraber hayırdır İnşallah diyoruz.Haziran başlangıcında yağan yağmurlara kırkikindi yağmurları dendi ve bu yağmurlar devam etmekte.Yağmur  tabi ki yağsın.Sonuçta yağmalıda.Geçen yıl neredeyse  susuz kalıyorduk. Barajlarda su seviyesi iyice düşmüştü. Hep birlikte ne olacak şimdi diye sıkıntıya düşmüşken kışın yağan karlar barajları doldurmaya yetti ve Allah’a şükrettik.Aslında bu yaşanan iklim değişikliklerinin bilimsel açıklaması da var.Küresel ısınma.Küresel ısınma ile birlikte alıştığımız iklim şartlarının değişeceği açıklanmışıtı.Geçen hafta da Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Haftasıydı ve köşe yazımda da bu konulara değinmiştim.Ben o yazıyı yazdıktan birkaç gün sonra Bilim Adamlarından yeni bir ürkütücü açıklama daha geldi.Açıklama şu şekildeydi;
ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, Dünya’nın yeni bir yok oluş safhasına girdiği ve bundan en çok insanların zarar göreceği belirlendi.
Raporlara göre omurgalı hayvanlar normale oranla 114 kere daha hızlı bir şekilde yok olmaya başlamış.Bu durumun Dünya’nın altıncı en büyük kitlesel yok oluş safhasına girdiği anlamına geldiği söylendi. Bir kitlesel yok oluş safhası gerçekleştiğinde yaklaşık 65 milyon yıl önce  dinozorlar yok olmuş.
Tabi tehlike sadece hayvan türleri için değil.İnsan da omurgalı canlılardan.Yok oluş oranının 114 kere hızlanması bütün canlılar gibi insanlar içinde geçerli.1900 Yılından sonra 400 den fazla omurgalı canlı nesli tükenmiş.Normalde 10 bin yılda yaşanması gereken bu kayıp sadece 115 yılda yaşanmış oldu.Ne kadar hızla yok oluşa gidildiği ortada.
İklim değişikliği, kirlilik ve ormansızlaştırma bunlara neden olarak gösterilirken, ekosistemin tahrip edilmesi sonucu üç insan nesli sonunda arılar aracılığıyla polenleşme gibi faydaların da yok olacağı belirtildi.Araştırmacılar, biyo-çeşitlliğin bu dramatik sonundan kaçınmanın hala mümkün olduğunu fakat bunun için acil adım atılması gerektiğini vurguladı.Kalan doğayı koruyup,hava kirliliğini engeleyen çalışmalar yapılmalı.Dünyaya,yaşadıkları,nefes aldıkları doğaya zarar verip yok eden tek canlı türü insan.Hayvanlar bile artık aç ve barınacakları yer bulmakta zorlanıyor.Çünkü heryeri zapt ettik.Martılar bile açlıktan insanların elindeki yiyeceklere,diğer kuş türlerine saldırmaya başladı.Bu durumların suçlusu maalesef insanlar. 
Dünya,bakıldığı zaman yok olmak için var.Yok oluş inanılmaz derecede hızlanmış.Kavgası yapılacak bir şey kalmamış.Herkes çekip gidecek.Sonsuzlukta değil,sonu olan bir hayatta yaşıyoruz.Yaşarkende insanlar tarafından zarar verilerek değil de kendiliğinden,zamanı geldiği için,zarar görmemiş şeklinde yok olsa daha iyi olurdu.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar