1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Davutoğlu,300 yıllık dönemde kurulan tüm devlet kurumlarının içi boşaltıldı
Davutoğlu,300 yıllık dönemde kurulan tüm devlet kurumlarının içi boşaltıldı

Davutoğlu,300 yıllık dönemde kurulan tüm devlet kurumlarının içi boşaltıldı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu,''Biz çay dağıtmak için miting yapmıyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle 300 yıllık devlet kurumlarının içi boşaltıldı.''

A+A-

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin genel merkezinde basın mensuplarıyla bir sohbet toplantısı düzenledi. Davutoğlu; Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık yaptığı AKP ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, hem izlenen dış politika, hem de demokrasi, özgürlükler ve haklar üzerinden sert eleştirdi.

PARTİNİN KURULUŞU:

Siyasi partiler boşlukta doğmaz. Bir grup insan ‘Artık vakti geldi’ diye siyasi parti kurmaz. Uluslararası, küresel ve ulusal konjonktür; siyasi partinin çıkmasını zorluyorsa, o siyasi parti çıkar, ne kadar engellenirse engellensin yaşar, iktidara da gelir. II. Dünya Savaşı sonrası kurulan Demokrat Parti, 12 Eylül döneminde kurulan ANAP… Merkez sağ partiler ya uluslararası konjonktür gereği, DP gibi, ya da partinin kendi iç dinamikleri, tek kişiye bağlı bir parti gibi kuruldular. Bu kişi ayrılınca da partinin çöküşü başlar. Özal ayrılınca ANAP dağıldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ:

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle Bâb-ı Âli’nin kuruluşundan bu yana geçen 300 yıllık dönemde kurulan tüm devlet kurumlarının içi boşaltıldı. Doğru uygulansaydı belki böyle olmazdı. Ancak çok kötü uygulanıyor mevcut sistem. Psikolojik olarak yeni bir sese ihtiyaç var. Yasaklara karşı net bir tavra ihtiyaç var. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine karşı yeni bir alternatif kurmaya ihtiyaç var. Ekonomik olarak olağanüstü bir fakirleşme var. Biz vatandaşın sesi olacağız.

AKP’Yİ BÖLME İDDİALARI:

Allah aşkına, benim başbakanlığımda AK Parti’nin aldığı oy 49.5'tu. Biz bıraktığımızda oyu zaten yüzde 40 a inmişti. Yüzde 13-14’lük bir kesim ayrılmıştı. “Parti kuramazlar” dediler, kurduk. “Ankara’da kursalar da Anadolu'da örgütlenemezler” dediler, 70 ilde kurduk, 43 ilde kongremizi yaptık. Büyük kongremizi de Ekim sonu, Kasım başı gibi yapacağız. Bunu yaparken çok büyük baskılarla karşı karşıya kaldık. Yok sayıldık. İl başkanı olacaklara baskılar yapıldı. Ama bugün Türkiye'de bir Gelecek Partisi realitesi var. Geçen sene bu yoktu.

İKTİDAR HEDEFİ

"Biz konuşamıyoruz, siz konuşun" diyen kesimlerin nefesi, siyasi partilere can verir. Bedeli neyse bunu öderiz demezseniz başarılı olamazsınız. Ne suç işledim? Bu ülkeye Dışişleri Bakanı, Akademisyen, Başbakan olarak hizmet ettim. Bazı kanallar adamızı anmaktan kaçınıyorlar. Arkadaşlarıma diyorum ki, "Hiç üzülmeyin. Bugün yaşadıklarımız bir sonraki seçimde bizim iktidar olacağımızın işaretidir." Bazıları diyor ki, "AK Parti'yi bölmek için parti kuruyor." Ben bıraktığımda AK Parti'nin oy oranı yüzde 49'du. Bir sonraki seçimde yüzde 38'e düşmüştü. Demek ki yüzde 13-14'lük kesim AK Parti'den ayrılmış. Psikolojik olarak yeni bir ses, yasaklara karşı net bir sese ihtiyaç var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne alternatif bir sisteme ihtiyaç var. Ekonomik olarak olağanüstü yoksullaşma var. Bunu düzeltmeye ihtiyaç var.

DIŞ POLİTİKA

Türkiye, hiçbir zaman bu kadar yalnız kalmadı ve içe kapanmadı. Ancak hiç olmadığı kadar hamaset var. Ankara'da Dışişleri Bakanlığı var mı? Bilemiyorum. Yunanistan'la tatbikat, GKRY ile anlaşma yapıldığında ABD Büyükelçisi'ni çağırıp niye sormaz; anlamış değilim. Ankara, Brüksel ve NATO'da aynı anda büyükelçiler çağrılıp sorulmalıydı bu konu. Trump'ın Cumhurbaşkanına yazdığı mektup... Kimse, Cumhurbaşkanı'na öyle bir mektup yazamaz. Ben o mektubu getiren Büyükelçi'yi görevden alırdım. Dışişleri Bakanı'nı görevden alırdım. "Mektubu takdim ettim" diyor. Mektup ya teati edilir, ya kabul edilir ya da aynen iade edilir. Takdim edilmez; hamaset yapılmaz.

DOĞU AKDENİZ

Önce Türkiye ile Mısır arasında münhasır ekonomik bölge anlaşması yapmak gerekirdi. İsrail meselesine gelince İsrail bizden özür diledi. Makul bir çizgide bizimle işbirliğine gelebilirdi ama olmadı. Biz, 2013'te ne yapmak istediysek şimdi bize karşı bunlar yapılıyor. Mısır'la Doğu Akdeniz denkleminde çıkarlarını maksimize eden tek formül buydu: Türkiye ile Münhasır Ekonomik Bölgeler Anlaşması. Doğu Akdeniz'de çıkarları birbirine en yakın iki ülke Türkiye ile Mısır'dır. Zaten hükümetin İsrail ile her türlü ilişkisi var. Kudüs başkent yapıldığında doğru dürüst tepki mi verildi? Normalleşme; şeffaf, açık, Türkiye'nin eli güçlüyken yapılmalıydı. Türkiye dış politikada perspektifini, vizyonunu, üslubunu gözden geçirmeli. Sert güç ile ince güç arasındaki uyumsuzluk göze çarpıyor. Edilgen bir diplomasi uygulanıyor. Şimdi Cumhurbaşkanı için, "sert dilden anlayan korkunç lider" tanımlaması yapılıyor. Erdoğan aynı Erdoğan ama fark, kurumsallığı yok. Yanında ehil ve milli kadrolar yok. Türkiye'nin diplomatik çabaları, haklı davasında yetersiz kalmıştır. Türkiye, baskıyla karar alan bir ülke durumuna düşürülemez.

İTTİFAKLAR VE SİYASİ HEDEF

İttifaklar tartışmasına girmeyi doğru bulmuyorum. Önce Ekim-Kasım gibi seçime girme yeterliliğimizi kazanacağız. İddiası olmayan kişilerin parti kurmaması lazım. Ana hedefimiz tek başına iktidarın ana yollarını döşemektir. İttifaklar son derece tehlikelidir. Her partinin dengesini bozar. Cumhur İttifakı'nın bir protokolü var mı? Cumhur İttifakı'nın yapısı, AK Parti'nin doğasını bozmuştur; MHP'nin de bozmuştur. Ayakta kalabilmeleri birbirlerine bağlı. Önce siyasi kendi doğasına döndürmek lazım. Bir seçim empoze edilse, ekim-kasım gibi hazır oluruz. Türkiye'de bundan sonra sağ-sol siyaset olmayacak. liberal-devletçi ayrımı da olmayacak. İdeolojik, kutuplaştırıcı değil; kapsayıcı-kuşatıcı, kurumsallığı olan, Türkiye'yi içe kapatan değil, dünyaya açan bir siyaset anlayışı olacak. Fay kırıkları olmayacak. Bu denklem içinde bizim yerimiz belli. Kim bu kategoride ise onlarla işbirliği yaparız.

REZA ZARRAB'IN KURYESİ OLAYI

ABD'de tutuklandığında şunu söyledik: Bu dava Türkiye'de görülmeli. Makamınız ne olursa olsun yargılamalar burada olmalı. Böyle bir dosyanın Türkiye'ye karşı şantaj olarak kullanılmasına izin verilmemelidir. Adalet Bakanlığı demelidir ki Reza Zarrab'ı biz Türkiye'de yargılayacağız. Zarrab, bugün, geçmişte kendisine destek veren işbirlikçilerine de ihanet etti. 4 bakanla ilgili komisyon kuran sayın Cumhurbaşkanı idi; ben değildim. Kendi parasıyla yapmamışsa; kamu binalarına, çeşitli kamu yatırımlarına yaşayan birinin adını vermek de prestij yolsuzluğudur. Siyasi etik yasası süratle çıkarılmalı.

SEÇİM YASALARINDA DEĞİŞİKLİK

Ne zaman ki bir iktidar, seçim yasalarını gündeme getirmişse, ne zaman ki seçim tarihi ile ilgili spekülasyonlar gündeme gelmişse, bilin ki; o iktidarın son demleridir. Ne zaman seçim yasaları değiştirilmişse, süreç değiştirenlerin aleyhine işlemiştir. Türkiye'de artık bir siyasi değişim zaruridir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.