1. YAZARLAR

  2. Sümeyye GÖRAY

  3. Davamızın adı ‘Namus’ görevimiz ‘Yusuf’ olmak
Sümeyye GÖRAY

Sümeyye GÖRAY

Davamızın adı ‘Namus’ görevimiz ‘Yusuf’ olmak

A+A-

Ve yine klasik bir günde haber sitesinde gezerken 3 haberden biri aldatan eş ve sonrasında gelen cinayet vakasıyla alakalı. Yani çok şaşılacak bir haber gibi gelmiyor ilk bakışta. Çünkü yabancı olmadığımız,  her gün mutlaka karşılaştığımız haber türü arasında yerini alıyor.

Abartısız söylüyorum son zamanlarda her gün mutlaka bu tarz bir haberle karşılaşıyoruz. Hani düşünüyor insan neden? Bir kadın neden eşini aldatır? Buna sebepler aramaya çalışmak ne kadar saçma dimi? Hiçbir neden insanın kendisini ‘NAMUSSUZ’ olarak damgalamasını haklı çıkaramaz. Hiçbir neden insanı namussuzluk yapmaya itemez.

Bu erkek için mi farklı? Hayır elbette. ‘NAMUS’ sadece kadın için geçerli değil. Erkekler namussuz olarak dünyaya gelmedi elbette. Hani güzel bir söz var “ erkektir yapar diyen babalar, ben yaşamadım kızım yaşasın diyen anneler yüzünden ahlaksız bir nesil yetişti”. Bu sözün altına imzamı atıyorum. Kısa ve net.  Namus bu kadar aşağılara indirgenmişken yaşadığım çağa bakıyorum da bir kez daha kahrediyorum. Sosyal olguyu yanlış anlamış çağımız insanları. Çağdaşlık derken edepsizlik kastedilmemişti oysa. Çok yanlış anlaşılmış çok! Dine yobaz deyip diyar diyar  dolaşarak bulamadıkları huzur aslında İslam’da. Namusun adına yobazlık diyen zihniyetin vahim haberlerini okuyoruz her gün gazetelerde. Yazık! İslamiyet’i yobazlık Müslümanı da terörist ilan eden medeniyetin izini sürerken kayboldukları yol sonları oldu haberleri yok. Önemli bir noktaya da değinmek istiyorum. İSLAM kusursuzdur, kusurlu olan İNSANDIR. Huzur edep, ar, namus bütün güzel olgular İslam’da. Bunu bilmek ve öğretmek şart.

Edepli nesiller yetişmesi adına görevimiz ağır. Yeteneklerin sergilendiği TV programlarında bütün yeteneklere sahip ama utanma yeteneği olmayan binlerce insan seyrettik maalesef. Hep söyledim ve yine söylemeye devam edicem ‘EDEP’ ayrı bir yetenek. Utanmak, utanmayı bilmek ayrı bir yetenek.  Şu zamanda bizlere o kadar iş düşüyor ki. Görevimiz zor yükümüz ağır. Ve belki sayımızda az. Ama bu davanın adı NAMUS, görevimiz YUSUF olmak.

SÜMEYYE GÖRAY

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.