1. YAZARLAR

  2. Serap ÇAKIR

  3. Daha neler göreceğiz
Serap ÇAKIR

Serap ÇAKIR

Daha neler göreceğiz

A+A-

Geçtiğimiz günlerde önemli bir seçimi geride bıraktık. Bıraktık bırakmasına da seçimin yankıları, tartışmaları hararetli bir şeklide devam ediyor. Bana göre bu seçim, sürpriz olmayan bir şekilde sonuçlansa da bu süreci ve seçim sonucunu kabul edemeyen bir kitle mevcut.

13 yıldır tek başına iktidar olabilen AKP bu sefer de en yüksek oyu almış olsa da tek başına iktidar koltuğundan inmek zorunda kaldı. AKP’liler bu sonucun sebeplerini ayrıntılı düşünüp aynaya bakmak yerine, bu halk neden bizden çekilmeye başladı düşüncesine girmek yerine, ‘nasıl oy vermezsiniz’, ‘rahat battı’, ‘rahat yaramıyor’ gibi ilginç söylemler içindeler. Ki bunlar kibarca belirtmeye çalıştığım sadece birkaç cümle…

Küfürlü hakaretler yağdırarak insanlara saldırıyorlar. Birçok seçmen millete sözlü saldırıya geçti ve bunun en açık örneğini sosyal medya da görebiliyoruz. Bu saldırılardan nasibini alanlardan biride benim. Malum gönülden bağlı olduğum Milliyetçi Hareket Partisi’ne resmen üyeliğimi yaptığım bilindiği için tepkiler aldım. Kimse kusura bakmasın özgür irade, milli irade hikâyeleriyle ortada dolanıyordunuz. Şimdi değişen ne? Nerede milli irade, özgür irade? 

Bu söylemler AKP’nin oy oranı yüksek olunca geçerli oluyormuş iyice anlamış olduk. Kimse AKP’yi kalkındırmak oy vermek zorunda değil. Bir parti eksik oy alıyorsa kabahati kendi yönetiminde aramalı. Aslında konu HDP’nin meclise girmesi değil. Çünkü onların yolunu açan imkânları tanıyan yine AKP idi. Milletin sizlere tepkisinin, kan kaybetmenizin en önemli sebeplerinden biride çözüm süreci ve ‘Kürt açılımı’ adı altındaki saçmalıktı.

Süreci başlatırken halka sormadınız. Sınırlar yolgeçen hanına dönmüştü. Önüne gelen giriyor çıkıyordu. Birçok şehidimiz verilirken zamanın başbakanı şimdinin cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP liler HDP lilerin gönüllerini yapmakla meşguldü. Eski yönetimlerde HDP gibi partiler Kürt değil terör partisi olarak bilinir onlar parti kurar hükümetler kapatırdı. Meclise ancak bağımsız olarak girebilirlerdi. Ama zamanın azılı teröristleri şimdi resmi olarak kurdukları parti ile meclise rahatlıkla girdiler. Bizler bunu kabul etmek zorunda değiliz. Kürt vatandaşlarımıza lafımız yok. HDP’ye MHP’lilerinde oy verdiğini söyleyenler iyi bilsinler ki HDP’nin Kürtlere hizmet eden bir parti olmadığının bilincindeyiz. HDP’ye Türkiye’de oy vermeyecek tek kitle MHP seçmenleridir. Demirtaş eteğindeki taşları dökmeye başladı bile. Kim bilir daha ne anlaşmaları açığa çıkaracak. Demirtaş, seçim sonrası düzenlediği mitingde Erdoğan’a; ‘Bize parti kurun, meclise girin diyen sendin, şimdi unuttunmu’ dedi. AKP seçmenleri körü körüne milleti suçlamak yerine yapılan yanlışları görmeliler.

Diğer büyük yanlış; halkı temsilen devlet kurumlarının başında olan hiç kimse ne kadar bir partinin desteğiyle orada bulunuyorsa da meydanlara çıkıp alenen oy toplayamaz. Bunlar etik değil. Adaletiniz nerede kaldı? İstikrar dediniz istikrar sadece bir kelimeydi. Bazılarının tuzu kuru olup istikrar var diyebilir. Benimde hamd olsun tuzum kuru fakat sadece sosyetelerle değil her kesimden insanlarla görüştüğüm için milletin nasıl geçindiğine birebir şahidim. Kendim iyiyim diye istikrarın varlığını dile getiremem. Bir diğer mesele Milliyetçi hareket Partisi ve HDP’yi aynı konuma sokamazsınız. MHP Türkiye milliyetçisi 9 ışık ideolojisine sahip bir partidir. HDP Kürt milliyetçisi diyerek bu iki partiyi aynı konuma sokamazsınız. Birisi kürtlükten uzak teröre hizmet eden,diğeri etnik köken ayırmaksızın Türkiye ve İslam partisi.

Bırakın artık sağa sola saldırmayı bu seçimde bu kadar oy kaybettiniz, bu tavırlarla bundan sonraki seçimde iyice silinirsiniz. İnançlı insanlar olduğunuzu söylüyorsunuz. Takdir böyleymiş diye bile düşünemiyorsunuz. Sizlerin millete hakaret etmeye hakkınız yok. Bu hakkı size kimse vermez. İğneyi kendinize çuvaldızı başkasına batırın.

Önceki ve Sonraki Yazılar