1. YAZARLAR

  2. Erhan DURAK

  3. Çanakkale
Erhan DURAK

Erhan DURAK

Çanakkale

A+A-

18 Mart Çanakkale zaferi dünya tarihinin dönüm noktalarından biridir. Çanakkale zaferi, bir milletin bağımsızlığını ve topraklarını korumak için savaştığı, Birinci Dünya Savaşının sonucunu etkileyen, dünya tarihinde de önemli bir yere sahip olan savaşların sonucudur.
18 Mart, bir milletin, özgürlük ve bağımsızlık için gerektiğinde neleri feda edebileceğini bir kez daha kanıtladığı bir dönemi simgeleyerek tarihin akışını değiştirmiştir.
Çanakkale Zaferi, Birinci Dünya Savaşı içinde ayrı bir özelliği olan, tarihin akışını değiştiren ve 250 bin şehidin kanıyla yazılan bir milletinin kahramanlık destanıdır.
Çanakkale, bulabilirse şekersiz üzüm hoşafı ile beslenen kahraman Mehmetçiğin hikâyesidir. 
Çanakkale, Ezineli Yahya Çavuş, Bigalı Mehmet Çavuş, Harputlu Ömer Çavuş, Ödemişli Ömer Onbaşı, Diyarbakırlı Mehmet Çavuş, Gazzeli Ahmet Çavuş, Suriyeli Abdullah Onbaşı’nın birlikte şehit olduğu yerdir. 
Mehmetçiklerimiz teçhizat ve silah yönünden çok iyi değillerdi. Savaşmayı çok iyi bilirler, lakin cepheden cepheye koşmaktan yorgun düşmüşlerdi. Ellerine hiç silah almamış olanlar çoğunluktaydı. Sadece cephede bir veya iki haftalık temel eğitimle düşmanın karşısına geçiyorlardı.
Çanakkale'nin geçilememesinin başlıca temel sebeplerinden biriside; vatan sevgisi dediğimiz manevi duygularıydı. 
Büyük zaferin 100. yılında millet olarak yokluk ve imkânsızlıklar içerisinde tüm dünyaya karşı can siper verilen mücadelede kalplerde ve ruhlarda bir kez daha aynı şuurla hissedildi. Millet olarak tarih boyunca, vatanını, hürriyetini ve istiklalini korumak için emsalsiz cesaret ve fedakarlıklar göstermiş ve tarihini şanlı zaferlerle doldurmuştur. 18 Mart 1915'te elde edilen Çanakkale Deniz Zaferi de bu eşsiz fedakârlık ve cesaretin billurlaşmış abidelerinden biridir. Canlarını feda ederek ‘Çanakkale geçilmez' dedirten, kahraman gazilerimiz ve aziz şehitlerimiz milletimizin vatan, bayrak, istiklal ve hürriyetleri uğruna neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermişlerdir.
Milletimizin birliği, ülkemizin bütünlüğü için Çanakkale Savaşlarını iyi anlamalıyız, iyi anlatmalıyız.
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılında başta ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.