1. YAZARLAR

  2. Sümeyye GÖRAY

  3. Çağdaşlık mı?
Sümeyye GÖRAY

Sümeyye GÖRAY

Çağdaşlık mı?

A+A-

Çağdaş olmak nedir? İçinde bulunulan çağda yer alan ve gereklilikleri bağlamında yaşayan demek öyle değil mi? Peki bu gereklilikler neler? Kişiyi tercihlerinden ötürü dışlamamak olsa gerek. Ve bu gereklilikleri yaptırım bağlamında düşünmemek gerek. Ve çağdaş olmak demek dini ve örfi değerleri itibarsızlaştırmak demek de olmasa gerek! 

Peki günümüz sözüm ona modernistlerinin algıladığı çağdaşlık terimi neden farklı? Bir insanın giyim kuşamı, normları, değerleri onu çağdaş olmaktan çıkarır mı? Peki, bir insan başörtüsünden dolayı çağdışı olarak yaftalanabilir mi? Veya açık olduğu için çağdaş kabul edilebilir mi? Açık olmakta kapalı olmakta yargılanamaz öyle değil mi? 
Konuya sert bir giriş yaptığımın farkındayım. Şimdi açmak ve açıklamak istiyorum. Bilinçli, Müslüman bir ailede yetişen her bir kız çocuğu, zamanı geldiğinde kapanmak isteyecektir. Bundan daha normal bir şey olamaz. Kız çocuğuna İslami tebliği yapan anne baba, daha sonra onu kendi seçimleri doğrultusunda yaşaması için serbest bırakabilir. Bu aşamadan sonra yetişkin olan kız, seçeceği yolda yürümekte hürdür. İşte çağdaş ve modern bir aile tanımı budur. Peki, bu durum neden baskı olarak algılanıp bu yönde algı oluşturulmaya çalışılıyor. Çağdaş olmak kız çocuğunun, vücudunu çakal sürüsünün önünde ifşa etmesi midir? Çağdaş, nefsani duyguları kabartmayı başarabilene mi deniyordu günümüzde.  Hayır, anlamadığım şey bir çağ neden İslam’a düşman olsun? Çağdaşlık bu değil ki. Bu mu yani çağdaş olmak? İslam’a hasım kesilince çağdaş olduğunu sanıyorlar. Bunun en yakın örneğine çevremde tanık olan biriyim. 15 yaşında kapanmayı (hür iradesiyle) tercih eden bir kız çocuğuna; ‘hür ol, özgür ol bu yaşta kapanmak çağ dışılıktır’ demek hangi medeniyetin kalıntısıdır.  Hangi kitapta yazıyor kapalılığın çağdışı olduğu veya açıklığın çağdaşlık olduğu. Varsa öyle bir kaynak bende okumak isterim açıkçası. Kendilerini çağdaş modern olarak tanımlayıp İslam düşmanlığı besleyen ama İslami hüviyete sahip bir toplumda yaşamakta bizim şanssızlığımız olsa gerek. İşte bu çağda yapılan bu muamele çağdaşlığa terstir. Çağdaş olmak kişilerin kendi seçimleri doğrultusunda yaşaması ve bu seçimlerden dolayı aşağılanmaması demektir. Çağ dışı olmak ise, insanları seçimlerinden dolayı yadırgamak ve eleştirmektir. Bırakın da insanlar inançları doğrultusunda yaşasınlar. Ayrıca İslam düşmanlığından vaz geçin artık. Ya yola gelin hakka beraber yürüyelim ya da yoldan çekilin biz hakka yürüyelim!
Selametle dostlar…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.