1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Buhar filtreleri ile solunabilir havanın korunduğunu endüstrinin daha çevreci hale geldiğini biliyor musunuz?
Buhar filtreleri ile solunabilir havanın korunduğunu endüstrinin daha çevreci hale geldiğini biliyor musunuz?

Buhar filtreleri ile solunabilir havanın korunduğunu endüstrinin daha çevreci hale geldiğini biliyor musunuz?

Yağ buharı, yanma veya kaynama gibi fiziksel değişim süreçlerinin gerçekleştiği endüstri işletmelerinde yaygın bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

A+A-

Bu durum elbette hem çalışma ortamının sağlığına hem de çevreye zararlı hale gelebiliyor. Yağ buharı filtreleri ile endüstrinin çok daha sağlıklı hale nasıl geldiğiniz Emist opersyon müdürü Hakan Ertav anlatıyor

Yağ Buharı Filtresi Nasıl Çalışır?

Yağ dumanları ve sisleri, birçok endüstriyel proseste, özellikle metalurji endüstrisinde kullanılan soğutucu yağlar gibi belirli maddelerin sürtünmesi ve ısınmasından kaynaklanan, insan sağlığı için potansiyel olarak tehlikeli emisyonlardır. Mevcut mevzuat, sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak ve çalışanların sağlığına herhangi bir zarar vermemek için bu dumanların zamanında uzaklaştırılmasını ve filtrelenmesini sağlamaktadır. Yağ buharı filtresi nasıl çalışılır, sizin için makalemizde anlattık.

Emisyon giderme sürecini ideal olarak iki aşamaya ayırmak mümkündür: tek bir sistem tarafından iki aşamada garanti edilen emme ve filtreleme olarak bahsedebiliriz.

Ayrıca yağ buharı filtreleri, yanma gerçekleşen tüm motor ve benzeri donanımlar için de kullanılabiliyor. Yerleşil üretim tesislerinin yanı sıra, partikül ayıklama için kullanılan bir çok farklı filtre tipine farklı donanımlarda rastlayabiliyoruz.

Üretim tesislerine en uygun örnekler ise evsel tüketimde kullanılan yağların üretildiği tesisler olabilir. Zeytinyağı üretimi yapılan tesislerde ciddi bir yağ buharı seviyesi ile karşılaşılması durumundan ötürü bu filtrelerin zorunlu olarak kullanılmaları gerekiyor.

Avrupa birliği ve ülkemizin yönetmeleri çerçevesinde, yağ buharının filtre edilmesi tüm atık buhar ve gazlarda olduğu gibi zorunludur. Bu kapsamda biz Emist olarak bu şartnamemeler uygun biçimde ihtiyaçları eksiksiz şekilde karşılayacak ürünlerin üretimini yaparak, hizmete sunuyoruz. Çevre ve insan sağlığının korunmasında hayati önemi bulunan bu donanımların, üretim tesislerinin yönergelere uygun olarak çalışmalarını temin etmek noktasında uluslararası kalite standartlarını benimsiyor ve sorunsuz bir çalışma süreci vaat ediyoruz.

Yağ buharı filtre çözümlerinin yalnızca birer üretim iyileştirme donanımı olmadıklarını düşünüyoruz. Belirttiğimiz gibi bu donanımlar, çevremizin daha sağlıklı solunabilir hale gelmesi için de son derece önemli yapılardır. Bunu dünya vatandaşlığı sorumluluğu çerçevesinde uygun şekilde sağlamak için çalışıyoruz.

Yağ buharı filtrasyonu

Filtreleme, tehlikeli olarak kabul edilen eşiğin altındaki yağ buharı konsantrasyonunu azaltmak çok önemli olduğundan, zararlı elementlerin uzaklaştırılması sürecindeki en önemli adımdır. Yağlı dumanların filtrelenmesi, yağlı parçacıkların hava akışından ayrılmasında farklı derecelerde verimliliği garanti edebilen farklı teknolojiler kullanılarak farklı şekillerde yapılabilir.

Yağ buharı filtresi nasıl çalışır, şu anda bilinen en etkili teknolojilerden birini kullanır: birleştirme filtrasyonu. Sonraki birkaç paragrafta, bu teknolojinin prensibini ve bundan kaynaklanan yağ buharı filtrelerinin pratik çalışmasını analiz edeceğiz.

Birleşme: nedir ve nasıl çalışır?

Birleşme, su veya yağ gibi bir sıvının parçacıklarının daha büyük damlacıklar oluşturmak üzere bir araya gelmesiyle oluşan doğal bir ilkedir. Birleşme, örneğin bir pencerenin veya arabanın camlarında birleşen yağmur damlalarına bakarak gözlemlenmesi kolay, tamamen kendiliğinden bir fenomendir.

Dumanların ve yağlı sislerin filtrelenmesinde birleşme nasıl kullanılır? Temel fikir çok basittir: Bir sıvı birleşerek topaklaştığında, sonuçta ortaya çıkan damlaların ağırlığı artar ve kendiliğinden aşağıya doğru çöker, böylece hava akışından ayrılır. Havada asılı duran yağ parçacıklarının toplanmasını teşvik etmek mümkünse, bu nedenle sonuç, yağın kendisinin filtrelenmiş havadan ayrılmasıdır: bu, filtrelerin birleşmesinin işlevidir.

Birleştirici filtrasyon sistemleri 

Birleştirici filtreler, iki işlevi yerine getiren özel fiberglas mumlarla tasarlanmıştır: Hava akışında asılı kalan mikro partikülleri bloke edin ve saklayın. Bir araya getirmeyi ve dolayısıyla daha büyük parçacıklar halinde kümelenmeyi teşvik edin. Bir kez toplandığında, yağ damlaları kritik bir ağırlığa ulaşır ve bu da aşağı doğru kaymalarına neden olur. Filtreler, özel tanklara akan damlaları toplayacak ve böylece yağın geri kazanılmasına ve muhtemelen üretim süreçlerinde yeniden kullanılmasına izin verecek şekilde yapılandırılmıştır.

Yüksek verimli birleştirme filtreleri

Birleştirme filtreleri, sislerin ve yağlı buharların çok yüksek filtreleme verimliliğini garanti eden bir yapı kalitesine sahiptir. Elde edilen sonuçlar, mevcut mevzuatın getirdiği sınırların çok ötesinde, sadece standartlara uygun değil, aynı zamanda çok sağlıklı ve temiz bir çalışma ortamı sağlayarak iş verimliliği üzerinde olumlu yansımalar sağlıyor.

 
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.