1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Bu Allah Benim Değil
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Bu Allah Benim Değil

A+A-

Kişi sevdiğiyle beraberdir. Siz hiç birbirini sevmeyen insanları bir arada gördünüz mü? Zorunlu haller dışında hayır dediğinizi duyar gibiyim. Ya birbirini deli gibi sevenler? Onlar da siyam ikizi gibi hiç birbirlerinden ayrılmak istemezler değil mi? Çoğu zaman onlarda  ayrılmak zorundalar. Ama onları ayıran ruhları ve sevgileri değil bedenleridir.

Günümüz Müslümanların da gördüğüm Allah sevgisi de bundan ibaret. Ne zaman ki zorda, darda kaldık o zaman ellerimizi açıp “ sen bizim Allah’ımızsın, ilahsın, teksin, varsın, birsin, biz sana el açana kadar bizim dünyamıza, işimize, gücümüze karışma. Ne zaman biz el açıp yardım istersek o zaman gel bize yardım et” der gibi.

Böyle bir Allah inancına nasıl gelindi ? Birilerinin yanlış Allah anlatmasından, yanlış Allah sevgisi aşılamasından olmasın ? Bakın bugün Cuma, bütün Müslümanlar maske-mesafe kurallarına uyarak camilere gidecek. Ne dinleyecek hoca efendiden ? Durmadan Allah anlatacak değil ya zaten Allah’a inandıkları için buradalar. Evet yaratılıştan gelen bir Allah inançları var ama Peygamberin ve ona gönderilen Kur’an’daki Allah’ı anlatmıyorsunuz onlara. 

Bir arkadaşın oğlu babasından bir istekte bulunuyor. Baba “inşallah” diyor. Çocuk da “tamam anladım, yapmayacaksın” diye cevap veriyor. Nerden anladın diyor baba, “ne zaman senden bir şey istesem inşallah diyorsun. Ben de anlıyorum ki yapmayacaksın. 

Peki Saff süresi ikinci ayette Allah ne diyor ? “ Niçin yapmayacağınız şeyleri söylüyorsunuz?” Bunun anlamı ne peki? Kendi fiilleri hakkında gerçeğe uymayan beyanda bulunması, yapmadığını yapmış gibi anlatması olarak tefsir etmiş diyanetin Kur’an meali. Elhak doğruda. 

Sadece bununla anladınız mı inandığınız Allah’ı, tabi ki hayır. Şimdi hoca efendi hutbeyi bitirirken bir dua ile bağlasın isterseniz. “Allah’ım, İslam’a ve Müslümanlara yardım et”. Peki bu kimin Allah’ı? Böyle bir dua diliyle siz insanlığa nasıl bir Allah anlayışı vermiş oluyorsunuz?

Benim Allah’ım, alemlerin Rabbi olan Allah. Gönderdiği hükümler “inandım, iman ettim” dediğimiz için bizi bağlasa da muhatabı bütün insanlık ailesidir. Yek diğerini ötekileştiren bir dille dünya barışına ve huzura katkıda bulunamazsınız. Gerçek manada Allah’ı anlatmazsanız birileri de çıkar bunu tanrılar savaşı diye film yapar, ya inanacakların önünü tıkar ya da ateizme altın fanusta baldıran zehiri gibi sunar. Bu yıkıcı dilden vaz geçin artık. 

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.