1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Barkod Yazıcı
Barkod Yazıcı

Barkod Yazıcı

Barkod sistemi hem toptan hem de perakende işletmeler için pek çok kolaylığa sahip.

A+A-

Ürünlerin fiyatlarını tek tek akılda tutmaya duyulan gereksinimi ortadan kaldıran ya da birden fazla ürün satılması durumunda fiyatların tek tek el ile toplanması zorunluluğunu ortadan kaldıran bu sistem, birden fazla bileşenden oluşuyor. Barkod yazıcı cihazları da bu sistemin en önemli parçalarından biri. Fabrikadan hazır barkod ile çıkan ürünler doğrudan barkod okuyuculardan geçirilebilirken; dökme olarak veya açık satılan ürünlerde barkod yazıcılar ile bu işlem tamamlanır. Çoğu zaman bilgisayar, terazi ya da farklı bir akıllı sisteme bağlı olarak çalışan barkod yazıcılar, birkaç saniye içerisinde barkod basılmasına olanak tanır. 

Barkod Yazıcı Türleri

İnsan yaşamının giderek daha fazla kısmını hakimiyeti altına alan dijitalleşme, her yeni teknoloji ile birlikte daha farklı bir boyuta geçiyor. Barkod yazıcı cihazları için de durum bundan ibaret. Sahip oldukları özelliklere bağlı olarak, barkod yazıcıların çeşitliliğinden söz edebilmek mümkün. Termal transfer baskı yöntemi ile çalışan barkod yazıcılar, günümüzde en yaygın kullanılan yazıcı türü olarak kabul edilir. Bu yazıcı türünde baskı işlemi, yazıcı içinde mürekkep bulunan toner kullanılarak yapılır. Barkod yazıcının çalışmaya devam edebilmesi için belirli aralıklarla toner değişimi yapılması gerekir. Diğer bir barkod yazıcı türü olarak, dijital termal baskı mantığına göre çalışan cihazlardan söz edilebilir. Mürekkep ya da kartuşa gereksinim duymadan, içerisinde yer alan kimyasalların sağladığı ısı ile baskı yapan bu cihazlar, klasik yazıcılara göre daha hızlı baskı yapabilirler. Özellikle müşteri trafiğinin yüksek olduğu işletmeler için, bu tür bir cihazı kullanmak daha fazla avantaj sağlar. 

Barkod Yazıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Barkod yazıcı cihazlarına duyulan gereksinimin artmasıyla birlikte, daha fazla cihaz piyasaya sürülmeye başladı. Farklı markalar tarafından, farklı modeller halinde imal edilen barkod yazıcıların hepsinin aynı kaliteye ve özelliklere sahip olduğundan söz edebilmek olanaksız. Alınan cihazdan maksimum verim elde edebilmek adına, barkod yazıcı seçiminde aşağıdaki hususların göz önünde bulundurulması tavsiye edilir: 

  • Baskı Yöntemi: Alınacak barkod yazıcının dijital termal baskı ya da termal transfer baskı yöntemlerinden hangisini kullandığı büyük önem taşır. Her iki sistemin de kendilerine göre avantajları ve dezavantajları bulunur. Kullanım alanının gereksinimleri göz önünde bulundurularak, bu iki baskı yönteminden birinin seçilmesi gerekir. 

  • Hız: Barkod yazıcılar için hız oldukça önemli bir etken. Yeni tip barkod yazıcılar, eski modellere göre birkaç kat daha hızlı barkod üretebilir. Bu da müşterilerin sıra bekleme süresini azaltır. 

  • Güç Tüketimi: Barkod yazıcılar tüm gün kullanılan cihazlar olduklarından dolayı, güç tüketimlerinin ne düzeyde olduğunun göz önünde bulundurulması da elzem. Güç tüketimi yüksek olan barkod yazıcılar, işletme maliyetlerinin az da olsa artmasına yol açabilir. 

  • İşlevsellik: Alınacak barkod yazıcının, işletmenin gereksinimlerini karşılayabilecek niteliklere sahip olmasına da dikkat edilmesi gerekir. 

Barkod Yazıcı Fiyatları

Günümüzde barkod yazıcı imal eden çok sayıda marka ve bunların her birinin çok sayıda modeli mevcut. Ürün konusundaki bu çeşitlilik, aynı zamanda fiyatlar için de geçerli. Bu yüzden de barkod yazıcıların fiyatları hakkında ithal ürün olduklarından dolayı kesin bir fiyattan söz edebilmek olanaksız. Alınacak ürünün markası ve modeli, sahip olduğu özellikler, baskı yöntemi ve kullandığı teknoloji gibi etkenler de bu cihazların fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir yere sahip. Barkod yazıcıların fiyatlarına dair daha net bilgi sahibi olabilmek için, bu cihazların satışını yapan firmaları ziyaret etmek ya da web sitelerinden fiyatları ile birlikte cihazları incelemek daha doğru olur. 

 
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.