1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakanlıktan önemli dolar ve enflasyon açıklaması
Bakanlıktan önemli dolar ve enflasyon açıklaması

Bakanlıktan önemli dolar ve enflasyon açıklaması

Nureddin Nebati, "Artık dövizi konuşmuyoruz. Bugün döviz birçok firma, özellikle de ihracatçılarımız tarafından, 'Artık düşmesin' denilen noktaya geldi" dedi. Nebati, bugün itibarıyla kredi faizlerinde düşme eğilimi devam ettiğine dikkat çekti.

A+A-

 

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, "Artık dövizi konuşmuyoruz. Bugün döviz birçok firma, özellikle de ihracatçılarımız tarafından, `Artık düşmesin` denilen noktaya geldi. Bugün itibarıyla bankalar daha likit durumda, kredi faizlerinde düşme eğilimi devam ediyor, önümüzdeki 1-2 ay içinde, enflasyonla mücadelenin de getirdiği katkıyla beraber enflasyon düşüşünü izliyoruz" dedi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Soysal tarafından bu sene 18'incisi Vestel, Simit Sarayı ve Türkiye'nin Ödeme Yöntemi-Troy ana sponsorluğu, MediaMarkt'ın teknoloji sponsorluğunda gerçekleştirilen Perakende Günleri'18 kapsamında, Birleşmiş  Markalar Derneği'nin (BMD) düzenlediği öğle yemeğine katıldı.

"Ticarette kar zararın kardeşidir." sözünü anımsatan Nebati, her  zorlukla beraber bir kolaylık bulunduğunu söyledi. Nebati, sektörlerde yaşanan  zorluklarda, özel sektör ve kamunun dayanışma içinde çalışmasının önemine işaret  ederek, marka olmanın kolay bir iş olmadığının altını çizdi.

Türkiye gibi ülkelerin her zaman operasyonlara açık ülkeler olduğunu  dile getiren Nebati, şunları kaydetti:

"Liderlik vasfından dolayı Türkiye, girdiği bu yarış içinde, bir  şeyleri yapmaya çalışan güçlü bir Cumhurbaşkanı olan bir ülke olduğu için,  dolayısıyla operasyonlar yapıyorlar. Gezi olayları, 17-25 Aralık, 15 Temmuz'u  atlatan bu millet, 10 Ağustos itibarıyla ve yılbaşından itibaren kotarılmış olan  operasyonu hep beraber mücadele ederek kısa zaman içinde bertaraf etti.

Enflasyonla mücadele konusunda BMD Başkanımızı aradığımızda, ki birçok  firmayı da doğrudan kendim aradım, 'Eksiğim var, borcum var, maliyetim yüksek.'  diye kimse cevap vermedi. Tersine 'Siz istiyorsanız, biz yaparız.' dediler. BMD  üyeleri ve onlar dışındaki birçok firma, enflasyonla mücadele konusunda gerekli  adımları atarak, Türkiye'ye oynanmış olan bu oyunun en önemli ayağı olan ve  Türkiye'deki insanların refah seviyesini etkileyebilecek bu operasyona duruş  sergiledi."

İşlerin daha da iyi olacağına dikkati çeken Nebati, Türkiye'nin avantajlarından bahsederek, "Zorluk denilen şey, atlatılacak şeydir." ifadelerini  kullandı.

"MARKALAŞMAYA, BÜYÜMEYE DEVAM"

Nebati, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın getirdiği üstünlüğe işaret  ederek, gelen her türlü sıkıntıyı bertaraf edecek bir coğrafyada bulunduğuna  dikkati çekti.

Türkiye üzerine her türlü operasyonun, bu coğrafyanın avantajları ile  atlatıldığına dikkati çeken Nebati, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bizler çalışkanız, çalışmayı, üretmeyi seviyoruz. Gerektiğinde iş  başa düşünce her şeyi bir kenara bırakıp, vatan-millet-devlet diyoruz, birlikte  hareket etmenin güzel duygusunu birlikte yaşıyoruz. Markalaşmaya, büyümeye  devam... Organize ticaret artık dünyanın gereklerinden, vazgeçilmezlerinden biri.  Türkiye'nin özellikle son 3 ay içinde içinde karşılaştığı ve bugün itibarıyla  atlattığı bu imkanlardan hızlı şekilde faydalanmak ve bu faydayı en üst seviyeye  kadar taşımak.

Artık dövizi konuşmuyoruz. Bugün döviz, birçok firma, özellikle de  ihracatçılarımız tarafından, 'Artık düşmesin' denilen noktaya geldi. Bugün  itibarıyla bankalar daha likit durumda, kredifaizlerinde düşme eğilimi devam  ediyor, önümüzdeki 1-2 ay içinde, enflasyonla mücadelenin de getirdiği katkıyla  beraber enflasyon düşüşünü izliyoruz."

Motorin ve benzinde yapılan indirimleri hatırlatan Nebati, son dönemde  yaşanan olumlu ekonomik gelişmelerden bahsetti.

Nebati, Türkiye'nin büyüyüp güçleneceğini belirterek, "Seçim olsun ya  da olmasın, bütçe disiplinini bozmamaya yemin etmiş bir iktidar var. Ülkenin,  toplumların güvendiği, uluslararası alanda çok güçlü bir liderimiz Recep Tayyip  Erdoğan var. Türkiye'nin gücüne inanan, üreticiler, perakendeciler, sanayiciler  var. Noksanlıkları gidermek adına, her türlü adımı atmaya hazır bir bakanlık ve  iktidar, buna hazır bir topluluk var." diye konuştu.

"BORÇLAR KANUNU'NDA DÜZENLEME BEKLİYORUZ"

BMD Başkanı Sinan Öncel, yemekte gazetecilere yaptığı açıklamada  AVM'lerde yaşanan kira sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Daha önce düşük kurdan kiralama yapan AVM'lerin olduğunu anımsatan  Öncel, şimdi onlardan bir kısmının kiraları yukarıya, düzenleme ile belirlenen  seviyeye çekmek istediklerini bildirdi.

Öncel, "Biz Borçlar Kanunu'nda bir düzenleme bekliyoruz. 3 ay önceden  haber vermek kaydıyla cezasız çıkış hakkı verilmesi durumunda sorun tamamen  çözülmüş olacak. 2-3 ay önceden haber vererek, tazminatsız şekilde çıkmak  istiyoruz. Bu konuyla ilgili bir sıkıntı var ve bunu dile getirdik, en kısa  zamanda çözüleceğini tahmin ediyoruz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.