1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakanlık açıkladı, eski uzman erbaşlar gardiyan olabilecek!
Bakanlık açıkladı, eski uzman erbaşlar gardiyan olabilecek!

Bakanlık açıkladı, eski uzman erbaşlar gardiyan olabilecek!

Adalet Bakanlığı, en az iki yıl süreyle uzman erbaş statüsünde çalıştıktan sonra 20 Ekim 2016'ya kadar kendi istekleriyle sözleşmelerini feshedenler arasından infaz koruma memuru alacak.

A+A-

Adalet Bakanlığı Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı ile bağlı kuruluşlarında görev yapan memurların naklen atanmalarına ve ilk defa devlet memuru olarak atanacakların seçimine ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmeliğe geçici madde eklendi.

EN AZ 2 YIL ERBAŞ OLARAK ÇALIŞTIKTAN SONRA

Buna göre, Uzman Erbaş Kanununa tabi olarak en az iki yıl süreyle uzman erbaş statüsünde çalıştıktan sonra 20 Ekim 2016'ya kadar kendi istekleriyle sözleşmelerini feshedenler Bakanlık bünyesinde sözleşmeli olarak istihdam edilebilecek.

SÖZLEŞMELİ OLARAK İNFAZ KORUMA MEMURLUĞU

Bu uzman erbaşlardan, yapılacak sözlü sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olanlar, yaş ve merkezi sınav şartı hariç İnfaz ve Koruma Memuru olarak istihdam edilebilmek için öngörülen şartları taşıyanlar, 30 Haziran 2017'ye kadar Bakanlıkça ya da Bakanlıkça belirlenecek adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonlarınca yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre 657 sayılı Devlet MemurlarıKanununun 4/B fıkrası uyarınca İnfaz ve Koruma Memuru unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilecek.

Bu madde kapsamında belirlenen pozisyonlar, ilgili sınav birimince başvuru süresinin bitiminden en az 15 gün önce olmak üzere Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Devlet Personel Başkanlığı resmi internet sitesinde ilan edilecek.

BAŞVURU

Adaylar sözlü sınava, ilan edilecek başvuru formunu doldurup, öğrenim belgesi, uzman erbaş olarak çalıştığını gösterir hizmet belgesiyle en son başvuru günü mesai bitimine kadar sınav birimine veya mahalli cumhuriyet başsavcılıklarına başvurabilecek.

Adaylar sadece bir adalet komisyonuna başvurabilecek. Adayın birden fazla adalet komisyonuna başvurması durumunda tüm başvuruları geçersiz sayılacak.

Başvurusu kabul edilen tüm adaylar boy kilo ölçümüne alınacak. Başvurusu kabul edilen adayların boy ve kilo ölçme işlemleri sınavı yapacak adalet komisyonu tarafından yapılarak, sözlü sınava katılmaya hak kazananlar ilan edilecek.

Sözlü sınavda başarılı sayılmak için yüz tam puan üzerinden en az yetmiş puan almak gerekecek.

30 HAZİRAN 2017'DA YEDEK ADAY YERLEŞTİRMESİ

Sözlü sınavda başarılı bulunanlar en yüksek puandan başlamak üzere sözlü sınav puanlarına göre sıralanacak ve ilan edilecek. Bu sıralama sonucunda ilanda belirtilen pozisyon sayısı kadar asıl ve yeterli sayıda yedek aday belirlenecek. 30 Haziran 2017'ye kadar boş kalan ya da boşalan pozisyonlara yedek adaylar arasından yerleştirme yapılabilecek.

Sınavı yapacak adalet komisyonları, sınava başvuru, başvuru formu, merkezi kura ve sınava ilişkin diğer hususlar, sınav ilanı ile belirlenecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.