1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bakan Ergün’den TSE’ye övgü!
Bakan Ergün’den TSE’ye övgü!

Bakan Ergün’den TSE’ye övgü!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TSE’ye belgelerini inceledi

A+A-

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü’nde sektörün kaliteden ödün vermeyen firmalarını ödüllendirdi. TSE Kalite Ödülleri Töreni’ne Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, TSE Başkanı Hulusi Şentürk ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

 

Bakan Ergün, törenin sektör temsilcilerini iyi işler yapmaları konusunda teşvik ettiklerini belirterek, “İyi işler yapana iyi işler yaptığından dolayı teşekkür etmek, onu ödüllendirmek ve herkese ülkede iyi işlerin yapıldığını göstermesini sağlamak kadar güzel bir şey yoktur. İnsan daha da iyi iş yapmak için heyecan duymaktadır. Daha coşkuyla işine sarılmaktadır” diye konuştu.

 

Tüketicilerin aldıkları malları güven içinde kullanmaları gerektiğinin altını çizen Bakan Ergün, “Tüketiciler bir malı veya hizmeti tüketirken böyle herkese ifade etmedikleri bir güven duygusu içindedirler. Öyle olmak isterler. Birine güvenirler. Çarşıdan bir malı aldıklarında ya da bir hizmeti satın aldıklarında o ürünün kalitesi, standardı hakkında o hizmetin verilirken kendisine layık bir hizmet olduğunu denetleyen bir kurumun var olduğunu düşünürler. Onun kim olduğunu bilmezler ama bir güven duygusu içlerinde vardır” şeklinde konuştu.

 

“TSE belgesi verilip unutulan bir belge değildir”

 

“Eğer uygun kalite, uygun standart olmadığına dair herhangi bir kanaat olmadığı ortaya çıkarsa o zaman o ülkedeki insanların devlete olan güveni de zedelenecektir. Sanayiye olan güveni de zedeleyecektir” diyen Bakan Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Türk Standardları Enstitüsü’nün yıllardır bir güven kurumu olarak bilim sanayimize, ihracatımıza yapmış olduğu katkı, tüketici güvenine yapmış olduğu katkı son derece önemli. Ama bundan sonraki süreçte daha da önemli olacak. Bizim standardı, kaliteyi bundan sonra daha dikkatli bir şekilde ele almamız gerekecektir. Çünkü bizim rekabet gücümüz artık oralardadır. Katma değer dediğimiz şey, bunlardan birisi de kalite katmaktır. Standartları belirleyen ülkelerden biri olmaktır. İhraç ettiğimiz ürünlerde gittiği ülkelerde kalite ve standart şikayeti olduğunda bu Türkiye’de üretilen bütün ürünleri lekeleyen bir tablo ortaya çıkaracaktır. İşini iyi yapanlara da zarar veren bir tablo ortaya çıkaracaktır.”

Bakan Ergün, TSE’nin üretici firmaları büyük bir titizlikle denetlediklerini söyledi. Bakan Ergün, “Nasıl vaktiyle Sovyetler Birliği dağıldığında Rus pazarlarına defolu ürünleri gönderenler uzun yıllar pazarlarda bizim ürünlerimizin girmesine engel oldularsa, bugün yakın pazarlarda standart dışı ürünlerin gidebildiği pazarlarda bazı yöneticilerin buna dikkat etmediklerini ve ülkemizin geleceklerine zarar verdiklerini görüyoruz. Onun için denetim mekanizmaları önemlidir.

 

TSE’nin uzun yıllar güvenilen bir belge olması için arkası takip edilmelidir. TSE belgesi artık verilip, unutulan bir belge değildir. Arkası takip edilen bir belgedir. Kimse denetimlerden de rahatsız olmamalı, aksine sevinmeli” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.