1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Ağbal Gündemdeki Konuları Değerlendirdi
Bakan Ağbal Gündemdeki Konuları Değerlendirdi

Bakan Ağbal Gündemdeki Konuları Değerlendirdi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, gündemdeki önemli konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

A+A-

Maliye Bakanı Naci Ağbal, gündemdeki önemli konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Ağbal, emlak vergi değerlerine yüzde 50 artış sınırı getirilmesine, MTV'de yaşanan zam oranlarına, kurumlar vergisindeki vergi artışına dair değerlendirmelerde bulundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu yıl 8'incisi düzenlenen İstanbul Finans Zirvesi'nin ikinci gününe katıldı. Ağbal burada merak edilen tüm sorulara cevap verdi.

Emlak vergisine yüzde 50 artış sınırı

Bakan Ağbal, Maliye Bakanlığı olarak belediyelerin yaptığı değerlemelerdeki artış oranlarına baktıklarını ve bazı belediyelerde astronomik emlak vergisi değerlerinde artış gördüklerini belirterek, "Yani yüzde 300, yüzde 500, yüzde 3 bin denilebilecek emlak vergisi değerlerinde artışlar var. Hükümet olarak böyle bir duruma karşı kayıtsız kalamazdık. Maliye Bakanlığı olarak bir çalışma yaptık. Dün meclise teslim ettiğimiz torba yasada da bununla ilgili bir düzenleme yaptık. Dedik ki her ne şekilde olursa olsun bir yerin metrekare değeri 2018 yılı için 2017 yılında belirlenmiş değerin yüzde 50 daha fazlası olamaz" diye konuştu.

Bu düzenleme sonrasında vatandaşlardan olumlu ger dönüşler alındıklarını belirten Ağbal, büyük bir yanlıştan hükümet olarak dönülmesi adına inisiyatif aldıklarını dile getirdi. Ağbal, "Vatandaşlarımız aşırı emlak vergisi ödemekten kurtulmuş oldu" dedi.

Bakan Ağbal, bu kararların 2018 yılında ödenecek emlak vergilerinde geçerli olacağını belirtti. Ağbal, "Vatandaşlar Mayıs ayında ödeme yapıyorlardı. Şimdi gelecek sene Mayıs ayında gittiklerinde çok daha makul, enflasyonla tutarlı bir emlak vergisini ödeme imkanına kavuşmuş olacaklar. Herkese hayırlı olsun" diye konuştu.

Özel iletişim vergilerinde de bir takım indirimler getirildiğini aktaran Bakan Ağbal, "Biliyorsunuz şuanda cep telefonu konuşmalarından, yüzde 25 oranında özel iletişim vergisi alıyoruz. Sabit bir telefon varsa özel iletişim vergisi oranı yüzde 15. Sadece data ve internette yüzde 5" dedi.

Özel iletişim vergisinde indirim

Bunun çok karmaşık bir vergilendirme sistemi olduğunu dile getiren Ağbal, "Faturaya bakıyorsunuz üç tane vergi oranı var. Sonuçta aynı işi yapmışsınız. Burada sektörle de görüşmek suretiyle vergi sistemini basitleştirmek istedik. Hem de vatandaşımızın üzerindeki bu vergi yükünü azaltmak istedik. Onun için yüzde 25 ve yüzde 15 olan bu oranları yüzde 7.5'e düşürdük" şeklinde konuştu.

"Asgari ücret bin 404 liranın altına düşmeyecek"

Asgari ücret ile ilgili de açıklamalarda bulunan Ağbal, hükümet olarak asgari ücrettin bin 404 liranın altına inmesine müsaade etmeyeceklerini vurguladı. Ağbal, "Vergi dilimleri nedeniyle, bir kısım çalışanımızın ücretleri Eylül ayından itibaren farklı farklı rakamlar olmakla birlikte aşağıya geliyordu. Buradaki vergiyi biz karşılayacağız" ifadelerini kullandı.

Bunun bütçeye maliyetinin 2017 yılı için 700 milyon lira olduğunu kaydeden Ağbal, gelecek seneki maliyetiyle beraber ise 1 milyar liralık vergiden bu şekilde vazgeçmiş olunacağını aktardı.

Kurumlar vergisine yüzde 2 zam

Bakan Ağbal, gelir ve kurumlar vergisinde yapılan düzenlemelere ilişkin olarak da düzenlemede finans kuruluşlarını sevindirecek haber olmadığını söyledi. Önemli ve kapsamlı bir düzenleme yapıldığını belirten Ağbal, "Bütçenin disiplini son derece önemli. Başta savunma güvenlik harcamaları olmak üzere jeopolitik gelişmelerden kaynaklı kaçınılmaz harcamalarımız var. Bunları karşılamak amacıyla bir paket çalıştık ve bu paketi de dün meclise sunduk. Bunun içinde gelir, kurumlar vergisi, MTV ile ilgili farklı farklı yerlerde vergi artışları yaptık. Farklı kesimlere bunlar yansıyacak. Vatandaşımız burada daha fazla vergi ödeyecek" diye konuştu.

Bakan Ağbal, bunları yaparken kamu harcamalarında da önemli kesintilere gittiklerini belirterek 3 yıl içinde kamunun küçüleceğini, kamunun daha az harcayacağını dile getirdi. Ağbal, "Vatandaşa vergiyi öde derken vatandaş önce kendisine dönecek ve bu kamunun büyümesini durdurmak bir yana kamuyu küçülteceğiz. Varsa verimsiz harcamalar bunların üzerine gittik" dedi. Bankaların ve diğer finans kurumlarının önümüzdeki dönemde kurumlar vergisini yüzde 20 yerine yüzde 22 oranında ödeyeceğini aktardı. Vatandaşların tepkilerini anladığını söyleyen Ağbal, "Vatandaşlarımız bu konuda hassaslar. Hepsi de haklı. Hiçbirisine "haksızsınız" diyemem. Bizde açıkyüreklilikle ülkenin olumlu gerçeklerini de söylüyoruz. Vatandaşımızla aramızda samimi bir bağ var" diye konuştu.

MTV zammı açıklaması

Bakan Ağbal, motorlu taşıtlar vergisine getirilen yüzde 40'lık artışla da ilgili konuştu. Ağbal, motorlu taşıtlar vergisinin herhangi bir düzenleme yapılmadığı takdir de 2018 yılında yüzde 15 oranında artacağını söyleyerek, "500 lira MTV ödeyen vatandaşımız, gelecek sene 575 lira ödeyecekti. İki taksite bölersek yaklaşık 32.5 lira fazla ödeyecekti. Biz burada yasal bir düzenleme yaptık. Yeni bir tarife ürettik. Vatandaşa yanlış bilgi verecek halim yok, oranı ifade etmem lazım. Diyoruz ki "MTV'de yeni bir tarife ürettik. Bu tarifeye göre rakamlar bunlardır. O rakamlarla önceki rakamları kıyasladığımız zaman bir artış oranı çıkıyor. Bu durumda 500 lira bu sene ödedi. Gelecek sene 575 lira ödeyecekti. Şimdi vatandaşımıza 700 lira öde diyoruz. Bu herkes için farklı farklı rakamlarda olacak" dedi. MTV'nin ödeme ilkesine uygun olması gerektiğini belirten Ağbal, "Bundan sonra 1 Ocak 2018'den itibaren bir kişi araç almak istediğinde 50 bin liralık araç alanın vergisi daha düşük, daha pahalı araç alacak olanın da vergisi daha yüksek olacak" şeklinde konuştu.

"Şimdi bana kızıyorlar, diyorlar ki bu niye geldi" diye Ağbal şöyle sürdürdü: "Hakkaniyete uygun, adalete uygun. Yani 300 bin liraya araba alanın da vergisi 50 bin liraya alanla aynı olsun denilebilir mi? Sistem yanlış. Geçen sene ÖTV'de bu düzenlemeyi yaptık bu sene de bunu MTV'de yaptık. Bakan Ağbal, araba almak isteyenlerin bu yıl bitmeden araç satın almalarının gelecek yıllarda ödenecek vergiler bakımından avantaj sağlayacağını belirtti.

"Toplanan ilave gelirlerin hepsi savunmaya gidecek"

Savunma güvenlik sistemi üzerinden Türkiye'nin teknolojik sıçramasını yapmasının gerekliliğine dikkat çeken Ağbal, "Bu nasıl olacak? Türkiye'nin buna kaynak üretmesi lazım. Nereden üretecek bu kaynağı? Ne yapalım gidip borç mu alalım? Borç alanların halini geçmişte gördük. Borç alanlar sonuçta döndü bütün faizleri bize ödetti. Biz ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Harcamalarımızı sonuna kadar kısacağız. Vatandaşımıza da samimi olarak içimizdeki söylüyoruz. Burada inanıyorum ki savunma güvenlik alanında yaptığımız bu çalışmalar Türkiye'ye önemli şeyler katacak. Bütün bu topladığımız ilave gelirleri sadece savunma güvenlik harcamalarına aktarıyoruz. Bunun kanunu da böyle yaptık. Yani bütçenin havuzuna gitmeyecek" açıklamasında bulundu.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.