1. HABERLER

  2. ASTROLOJİ

  3. 'Ateş Çemberi' Güneş Tutulması geliyor! 14 Ekim Güneş tutulmasının genel etkileri
'Ateş Çemberi' Güneş Tutulması geliyor! 14 Ekim Güneş tutulmasının genel etkileri

'Ateş Çemberi' Güneş Tutulması geliyor! 14 Ekim Güneş tutulmasının genel etkileri

'Ateş Çemberi' olarak da bilinen halkalı güneş tutulması geliyor. İzleyenlere görsel şölen yaşatacak bu doğa olayının zirve noktası Nikaragua ve Kosta Rika kıyılarında olacak.

A+A-

Gök bilimcilerin 'Ateş Çemberi' olarak adlandırdığı halkalı güneş tutulması için geri sayım başladı. Güneşin etrafında ateş çemberi oluşturan halkalı güneş tutulması 14 Ekim'de meydana gelecek. Halkalı güneş tutulması sırasında Ay , Güneş'ten biraz daha küçük görünecek. Dolayısıyla güneş tamamen kapanmamış olacak. Kuzey Amerika'lı gök bilimciler bu olaya 'Ateş Çemberi' adını vermişti.

21 Ağustos 2017'deki tam güneş tutulması gibi gökyüzünü karartmayacak bu tutulma sabah vakti izleniyor. Ayın yaklaşık yüzde 90'ını kapattığı güneş, gökyüzünde kızıl hilal şeklinde ilginç görüntüler oluşturuyor.

Halkalı güneş tutulması, Ay yeni ay evresinde, yani hilal şeklindeyken ortaya çıkabiliyor. Ay'ın eliptik yörüngede Dünya'dan daha uzakta ve gökyüzünde normale göre daha küçük görünmesi gerekiyor.

Ay'ın Güneş ile Dünya arasına girmesiyle, gölgenin düştüğü yerler, Güneş ışınlarından geçici olarak yoksun kalıyor ve kararma meydana geliyor. Uzmanlar çıplak gözle izlememeyi tavsiye ediyor.

Halkalı güneş tutulması nerelerden izlenebilecek?

Kuzey Amerika ve Orta Amerika'nın tamamı ile Güney Amerika'nın büyük bir kısmı güneş tutulmasını yaşayacak. Bu bölgenin tamamı için değişen kararma oranlarına sahip kısmi bir güneş tutulması olacak.

Oregon'dan kuzey Kaliforniya'ya, kuzeydoğu Nevada'ya, Utah'ın merkezine, kuzeydoğu Arizona'ya, güneybatı Colorado'ya, New Mexico'nun merkezine ve güney Teksas'a kadar uzanacak. Daha sonra Meksika Körfezi üzerinden Meksika, Guatemala, Belize, Honduras, Nikaragua, Kosta Rika, Panama, Kolombiya ve Brezilya üzerinden ilerleyecek.

14 Ekim Güneş tutulmasının genel etkileri

Genel olarak her ikisi de bolluk, bereket, şans ve fırsatlar verir

Güneş tutulması 21 derece Terazi burcunda Foramen sabit yıldızı üzerinde gerçekleşiyor. Foramen Terazi burcunda Eta Carina-Argo Navis takım yıldızında bulunur. Aslında kara deliktir. Foramen ve Spica yıldızları yan yanadır. Dolayısıyla çoğunlukla birbiri ile karıştırılır. Genel olarak her ikisi de bolluk, bereket, şans ve fırsatlar verir ama ikisinin arasında önemli bir fark vardır: Foramen önce yıkım verir. Yıkımın ardından gelen başarı ile ilgilidir. Foramen aynı zamanda deniz, deniz kazaları, denizlerden gelebilecek zararlar, uçak ve uçak kazaları ile de ilgilidir ve bu konularla alakalı dikkat çekici bir sürece girdiğimize de işaret eder.

Halkalı güneş tutulması Türkiye'den izlenemeyecek

Tutulmanın zirve noktası 5 dakika 17 saniye süreyle Nikaragua ve Kosta Rika kıyılarında yaşanacak. Halkalı güneş tutulması Türkiye'den izlenemeyecek. Tutulmayı NASA'nın Youtube canlı yayınlarıyla ekranlara getirmesi bekleniyor.

Siyaset, adalet ve yargı sisteminde yenilikler, köklü değişimler

Bu tutulma ülkemiz açısından adalet ve yargı sisteminde köklü değişimlerin başlangıcını vurgulamakta. Ortaya çıkabilecek yeni yasalar, yasa değişiklikleri, anayasal düzenlemeler, anayasa mahkemesi kararları, yeni kanunlar, tüzük değişiklikleri gündeme gelebilir.  Yeni siyasi partilerin kurulması, geçmişten bu yana devam eden davaların sonuçlanması, bazı siyasi liderler, sanatçılar gibi topluma mal olmuş kişilerin yargılanması, bazılarının ise yargılanma süreçlerinin tamamlanması gündeme gelebilir. Özellikle 4. ev muhalefet partilerini simgelediği için bu siyasi figürlerin muhalefet partilerinin içinden olması da güçlü bir olasılık. Bununla birlikte sınırlar, toprak bütünlüğü, deniz sınırındaki komşu ülkelerle yaşanabilecek birtakım gerginlikler, deniz ticareti ile ilgili yeni anlaşma ve sözleşmeler de olası.

Para, para piyasaları

Tutulmanın diğer bir önemli gündemi ise elbette ki para, para piyasaları. Yeni basılacak paraların piyasaya çıkmasını da yine bu tutulma işaret etmekte. Ayrıca toprakla ilgili araziler, emlak, konut değerleri, tarım arazileri, hazine arazileriyle ilgili bir takım yeni düzenlemeler meydana gelebilir. Meydana gelecek olan bu yeni düzenlemelerin vergi, kredi, bankacılık alanlarında gerçekleşmesi olasılığı da bir hayli güçlü. Bu tutulma ile birlikte hava şartlarının sertleşmesi, yağış, fırtına, rüzgarların mevsim normallerinin dışında seyretmesi, anormal doğa olayları, tarım arazilerine zarar verebilir, gemi ve uçak kazalarına neden olabilir. Aynı zamanda internet ve enerji kesintileri konularını da  beraberinde getirebilir.

Yeni bir düzenin başlangıcının işaretçisi

Terazi burcundaki bütün tutulmalar, toplumda hukuksal olaylar, toplumda öne çıkacak yargılanmalar, maliye, hazine, ülkeyi yöneten yönetimin içindeki maliye ve vergi ile alakalı kurumların yayınlayacağı bildirgeler veya o kurumlarda kadroların değişimi, hazinedarın değişimi, maliyenin değişimi, bunlarla ilgi ilgili gündemleri oluşturur. Aynı zamanda terazi tutulmaları toplumda evlilik ve boşanma oranlarının artmasına da sebebiyet verir. 14 ekim Terazi tutulmasının güney ay düğümü etkisinde gerçekleşmesi geçmişten bu yana devam eden, konuşulan ancak tamamlanmayan konuların gündeme gelmesi, tamamlanması ve yeni bir düzenin başlangıcının işaretçisi.

İnciten ve acıtan olayların aslında iyileşmek için gerekli olduğunun da işaretçisi

Tutulmanın Foramen hattında olması ve bir yod açının apeksi görevini görmesi ilk başta meydana gelecek olayların olumsuz ve yıkıcı gibi görünmesine sebebiyet verecektir ancak tutulma esnasında Chironun bumerang etkisi bizi yaralayan, inciten ve acıtan olayların aslında iyileşmek için gerekli olduğunun da işaretçisi…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.