1. YAZARLAR

  2. Serap ÇAKIR

  3. Ast üst ilişkisi,rezil de eder vezir de
Serap ÇAKIR

Serap ÇAKIR

Ast üst ilişkisi,rezil de eder vezir de

A+A-

İş yaşamında olsun siyasi yaşamda olsun başarı için geçerli olan konular vardır.Doğru iletişim kurabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, ast-üst ilişkisidir.Atılacağınız iş hayatı ya da siyasi yaşamda kural tanımazlık herşeyi alt üst edebilir.Beklenen ve istenen başarı ise bir türlü gelmez.Sorunlar ufaktan başlayarak yuvarlanarak büyür ve gün gelir çığ gibi üstünüze düşer.

Örnek vermek gerekirse kişiler statü olarak altındaki kişilere karşı küçümseyici,umursamaz,negatif ya da fazlasıyla sert tavırlar sergilerken; üstlerinin karşısında gereğinden fazla ılımlı ve pozitif davranabilirler.

Diğer bir deyişle karşısındakinin statüsüne göre kişilik değiştirebilir.

Bu tutum son derece yanlış olmakla birlikte, olumsuzlukların yaşanmasına ve diğerlerinin olumsuz etkilenmesine sebebiyet verecektir.

Oysa yapılması gereken şey, ast-üst ilişkisinde daima saygılı olmaktır.

Araştırmadan veya bilgisizce bir görev almış dahi olsanız bu görevin sorumluluklarını yerine getirmek gayet kolaydır.

Araştırır ve öğrenirsiniz.

Daha sonra işinizin gerektirdiği gibi uygulamaya geçebilirsiniz.

Kişilerin,hırs ve menfaatlerini bu oluşumların önüne geçirerek zarar vermeye hakkı yoktur.Kişisel menfaat bağlarınız varsa bile bu bağı oluşumların dışında tutmalısınız.

Astınızı üstünüzü bilmelisiniz.Aksi takdir de sonun da başarı yerine vasat bir sonuç alırsınız ve kabak yine sizin başınız da patlar.

Ast üst ilişkinin doğru uygulanması nasıl sonuç doğurur ?

Ast-üst ilişkisinde saygılı olanlar, birbirleriyle doğru bir şekilde iletişim kurabilirler. 

Herkes birbirine saygılı davrandığı sürece mobbing ve yersiz eleştiri gibi motivasyon düşüren durumlar ortadan kalkacaktır. Bu sayede ekip ideal saygı ortamında, motive bir şekilde işlerini yapabilirler.

Çalışma ortamı daha az stresli olacak; beraberinde herkes daha huzurlu ve başarılı bir şekilde çalışabileceklerdir.

Ast-üst ilişkilerinde sağlanan saygı, üretkenliğin artmasını da sağlar.

Böyle bir ortamda çalışanlar, birbirlerine daima anlayışla yaklaşırlar ve uyum içinde çalışırlar. 

Ast-üst ilişkilerinde benimsenen saygı; iyi niyet, uyum ve güveni de beraberinde getirir. 

İlişkiler de sürdürülebilen saygı, aynı zaman da profesyonellik de demektir. Çalışma ortamında çeşitli dostluklar kurulabilir. Aynı ortamda bulunan herkes birbirini çok sevmek zorunda değildir; buna rağmen herhangi bir kötü duygu beslememek ve birlikte uyum içerisinde çalışabilmek ancak saygı ile mümkün olabilir. Bu da aslında profesyonellik kavramının tam karşılığıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar