1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Arap İslam’ı
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Arap İslam’ı

A+A-

Allah katında tek din İslam’dır. (Ali-İmran-19) Hem de Adem AS dan Peygamberimize kadar olan tek dinin adıdır İslam.
Kur’an da bu ayet tapu gibi yerli yerinden dururken  günümüz İslam coğrafyasına baktığınızda onlarca farklı İslam anlayışı hakim. Her biri de kendi İslam’ının doğru olduğunu iddia ediyor. Bir de bu kadar çeşitliliği “farklılarımız rahmet” diye satıyorlar.
Bu kadar karmaşıklığın içinde evrensel mesajların olduğu kitabın hak olduğunu nasıl anlatacaksınız insanlığa?
Yaklaşık 20 yıl kadar önce Muaviye aleyhinde şiir yazdım diye benden iyilikten başka bir şey görmeyen mühendis bir arkadaş neredeyse beni dövecekti. Sanki babasının oğlu. Babasına sövsen bu kadar tepki göstermez ki buna da şahit oldum. Şimdi bu yazıyı okuyan taraftarları de beni ipe çekerler ya neyse.
Kim bu Muaviye?
Tuleka’dan diye geçer siyer kitaplarında. Hani şu her sene miladi takvime sabitledikleri Mekke’nin kurtuluşu var ya, hah işte ondan sonra Müslüman olanlardan. Aynı zamanda Hicretten önce ve sonra Müslümanlara kan kusturan Ebu süfyan’ın oğlu.
Ne var bunda, sonradan Müslüman olunamaz mı? Tabi ki olunur, buna itirazımız yok. Hiç kimsenin kalbindeki imanı sorgulama hakkımız da yok haddimize de değil. Bizi ilgilendiren fiilleri, yaptıkları, insanlığa kattıkları veya tersi.
Sayılarını bilmiyorum ama Ankara’da bir hayli Suriyeli var. Çoğu da Türkçeyi gayet güzel konuşamaya başlamışlar, iyi anlaşıyoruz. Genci, yaşlısı, erkeklerine, kadınlarına Muaviye’yi soruyorum hiçbiri bilmiyor, iyi mi? Bizdekilerin kavgasını verdiği şahsın kendi ülkelerinde tanınmaması sizi bilemem ama benim garibime gitti.
Hz Ebubekir zamanında bugün ki Suriye’nin başkenti olan Şam’a vali atanan Muaviye, Hz Ömer döneminde korktuğu için halifenin emrinden dışarı çıkmamasına rağmen Hz. Osman döneminde Şam’a servet yığan bir isim. Hz. Osman’ın şahadetinden sonra da Hz. Ali’nin halifeliğine itiraz edip hile ile halife olan bir isim aynı zamanda.
Olan olmuş, tarihe takılıp kalmanın bir anlamı yok. Ancak ne var ki kendisi ve kendisinden sonra gelen halifeleri de İslam adına bir çok fetvalar almış ve bugün onların aldırdığı fetvaların çoğu özellikle bizim Anadolu da İslam diye anlatılıyor, algılanıyor. İtirazımız buna.
İstiklal marşımızın şairi merhum Akif’in dediği gibi,
Doğrudan doğruya Kur’an’dan alarak ilhamı.
Asrın idrakine sunalım İslam’ı demedikçe Kur’anın İslam anlayışını insanlık ailesine anlatamayız. Anlatamadığımız bir yana çoğalan ataizm ve deizmin sebebi olarak da birbirimizin İslam’ını suçlayarak içinden çıkılmaz hale getiriyoruz. İşin garip tarafı İslam coğrafyasının gençleri anlattığınız yanlış tarihten de bihaber yetişiyor, Arap gençleri kendi İslamlarından habersiz. Durum bu kadar vahimken bu inat niye?
Siz hala kendi cemaatinizi mi kutsuyorsunuz? O zaman “kutsal cemaat” adlı bir sonraki yazımızda buluşmak üzere,
Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.