1. HABERLER

 2. BİLİM-TEKNOLOJİ

 3. Analitik CRM Nedir?
Analitik CRM Nedir?

Analitik CRM Nedir?

Her işletme, satış grafiğini yükseltmek ve geniş kitlelere ulaşmak için belirli stratejilere ihtiyaç duyar.

A+A-

Sektörlerdeki rekabetin büyüklüğü, firmaların kısa vadede önemli adımlar atmasını gerekli kılmıştır. Tam olarak bu noktada “Analitik CRM nedir?” sorusuna yanıt verebiliriz. 

Temel olarak CRM, “Customer Relationship Management” yani “Müşteri İlişkileri Yönetimi” teriminin kısaltılmış halidir. Dolayısıyla müşteriyi tanımak ve onun ihtiyaçlarına göre hareket etmek, elde ettiğimiz bilgileri kurum içindeki ilgili birimlerle paylaşmak CRM yazılımı kapsamına girer. İyi bir CRM stratejisi sayesinde müşteri memnuniyetinizi oldukça arttırabilir, işletmenizin ilişkilerini güçlendirebilirsiniz. Peki, analitik CRM nedir?

Analitik CRM, müşterilerden toplanan bilgilerin analiz edilerek sistematik bir şekilde dönüştürülmesi manasına gelir. Müşterilerden toplanan bilgiler, belirli başlıklar altında kategorize edilir ve müşteri memnuniyetini en optimal seviyeye getirir. Böylece hizmetinizden faydalanan müşterileri daha iyi tanır, onların ihtiyaçlarına göre teklifler oluşturabilirsiniz. Doğru CRM programı sayesinde satışlarınız artar, halihazırda var olan müşterileriniz kalıcı hale gelir. Şimdi Analitik CRM hakkında merak edilen diğer etkenlere değineceğiz. 

Analitik CRM Faydaları Nelerdir?

Analitik CRM, doğru bir şekilde uygulandığında işletmenizin prestijini ve hizmet kalitesini önemli ölçüde arttıracaktır. Zira müşteri ilişkileri yönetimi, artık işletmeler için üzerine düşülmesi gereken bir pozisyon haline gelmiştir. Peki, analitik CRM dediğimizde tam olarak ne tür faydalardan söz etmekteyiz? Analitik CRM programlarının işletmenize sunduğu başlıca yararlar şunlardır: 

 • Müşteriniz için kişiselleştirilmiş teklifler sunabilirsiniz.

 • Kişiselleştirilmiş teklifler sayesinde müşterilerinizin ihtiyaçlarına yanıt vermiş olursunuz.

 • Mevcut müşterilerinizi kalıcı hale getirebilir, hizmetinizden faydalanacak yeni müşteriler kazanabilirsiniz. 

 • İşletmenizin kâr performansını daha kontrollü bir biçimde inceleyebilirsiniz.

 • Firma işleyişini kontrollü bir biçimde inceleyerek elde ettiğiniz bilgileri rahatça işleyebilirsiniz, böylece yol planı oluştururken zorlanmazsınız. 

 • Personeller, ihtiyaç duydukları kapsamlı bilgilere tek sistem üzerinden, pratik bir şekilde ulaşabilir. 

 • Müşteri kitlenizi daha iyi anlayarak onların ihtiyaçlarına yönelik kampanyalar oluşturabilir, yeniden pazarlama tekniğinden yararlanabilirsiniz. 

Özetle “Analitik CRM nedir?” diye sorduğunuzda karşınıza çıkacak olan birçok fayda, sizin işletmenizin başarısını önemli biçimde arttırmaya yönelik olacaktır. Doğru bir analitik CRM uzmanı seçmek de bu yüzden mühimdir. Kurumunuzun müşteri ile ilişkilerini düzenleyecek, profesyonel çalışan bir analitik CRM uzmanına ihtiyacınız vardır. 

CRM Programı Seçiminde Dikkat Edilecek Unsurlar Nelerdir?

“Analitik CRM nedir?” konusuna açıklık getirdikten sonra, CRM sistemleri içerisinde dikkat etmemiz gereken unsurlardan bahsetmeye başlayabiliriz. Çünkü doğru CRM programını seçmek, işletmenizin başarıya ulaşması için dikkat etmeniz gereken en önemli etkendir. Geliştireceğiniz stratejiler, işletmenizi müşterilere yaklaştırmalı, müşteri memnuniyetini olabilecek en üst seviyeye çekmelidir. Ayrıca işinizi zorlaştırmak yerine kolaylaştırmak da doğru CRM programı seçimi ile mümkün hale gelecektir. 

Peki, tam olarak nasıl bir program aramalıyız? İşletmenizin ihtiyaç duyduğu program nasıl belirlenmeli? İşletmenize uygun CRM programını seçerken göz önünde bulundurmanız gereken unsurlardan bazıları şöyledir:

 • Her şeyden önce kendinize bir yol haritası çizmek için işletmenizin ihtiyaçlarını tespit edin.

 • Seçtiğiniz CRM programının arayüzünün kolayca anlaşılabilir olmasına dikkat edin.

 • Verilerini elinizin altında, derli toplu bir biçimde yer alması işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Raporlama sisteminin gelişmişliğine dikkat edin. Alacağınız raporun kapsamlı olması gerekir.

 • Kurum içi personelin görev takibini rahatça yapabileceğinizden emin olun.

Satışlarınızı iyileştirme, doğru pazarlama taktiklerini belirleyebilme, kolayca müşteri analizi yapabilme gibi faydalardan en iyi şekilde yararlanabilmek için doğru CRM programını seçmek şarttır. CRM programı seçerken önemli olan unsurlardan bazıları bu şekildedir. CRM uzmanınız, işletmeniz için en iyi yol haritasını size çizecektir.

Müşteri İlişkilerini Soluto CRM Çözümleri ile Yönetin

Müşteri ilişkilerinizi çözmek adına 2019 yılında kurulan Soluto CRM, aradığınız programın ta kendisi olabilir. Soluto CRM, uzman kadrosu ile size profesyonel hizmet vermeye her daim hazırdır. Sizin için en doğru CRM yazılımı ile yardımınıza koşar. Böylece satış yönetiminizi ve işlem kontrolünü en rahat şekilde yapabilirsiniz. Müşteri verilerinizin bilgisine kolayca ulaşabilir, kurum içi ve müşteri iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. 

Soluto CRM uzman kadrosu ile işletmenizin satış oranlarını arttırmayı hedefler. Sunmuş olduğumuz çözümler sayesinde işletmenizi vakit kaybetmeden en optimal düzeye getirebilirsiniz. Sizler de “Analitik CRM nedir?” diye sayısız araştırmalar yapmaktan sıkıldıysanız ve müşteri ilişkilerinizi yönetmek konusunda alanında uzmanlaşmış bir ekiple çalışmak istiyorsanız, Soluto CRM tam anlamıyla aradığınız firmalardan biri olabilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

CRM Yazılımı Ne İşe Yarar? 

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımları, sizin müşterilerinizle olan etkileşiminizi pozitif bir hale getiren ve müşterilerle aranızdaki bağı kuvvetlendiren yazılımlara denir. Müşteri memnuniyetini arttırmak amaçtır.

ERP ve CRM Farkı Nedir?

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) kurum içi planlamayı yapmayı sağlarken Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRP) dışarı yönelik planlamayı sağlar. ERP, kurum içindeki finanslarla ilgilenir. CRM ise müşterileri baz alır.

CRM Programı Nasıl Olmalı?

İyi bir CRM programı işletmenin ihtiyaçlarına cevap verir. Kullanımı kolay ve esnektir. Personelin işini kolaylaştırır. Verilere erişimi rahat bir hale getirir. Potansiyel müşterileri teşvik eder. 

Ayrıca daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz sayfamızı inceleyebilirsiniz; 

https://www.soluto.com.tr/crm-yazilimi/ 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.