1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Alışılmışın Dışında
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Alışılmışın Dışında

A+A-

Bizlere neler getirdiğinden habersiz çılgınlarca eğlenerek kutlamıştık 2020’nin gelişini. Neredeyse bir yıldır da gitsin diye gözünün içine baktık durduk. Aşık Mahsuni’n türküsü eşliğinde işte gidiyor zülfi siyah ile karalar bağlayarak. Acıları ile geldi içimizi acıtarak da gidiyor 2020. 15-20 ile başladığı ölüm oranlarını 250’nin üzerine çıkararak canımızdan canları da yanında alıp götürüyor.

Hiç alışık da hazır a değildik bu duruma. Dile kolay bir yıldır evlerimizde hapis kaldık. Gerçi bu duruma alışamayanlar da vardı. Kısıtlanamayanlar diye her gün haberlere konu olan güruh. Az da tepki almadılar kısıtlananlardan. Kimi mecburiyetten çıkıyordu dışarı kimi keyfiyetten. Ama çıkıyorlardı bir şekilde dışarı ve yayıyorlardı virüs belasını bütün ülkeye. Yaşamla ölüm arasında gidip geldik 2020 de. Alışılmışın dışında bir hayata alışmaya çalışarak.

Bazıları inatla 2021’i önceki yıllarda olduğu gibi aynı eğlenceyle kutlamak istiyor. Bilmiyoruz ki gelen yeni yıl bize neler getirecek. Aşı ile geldiğini biliyoruz ama umutla gelmediği muhakkak. Aşının Türk mucidi bile ilk 10 yıldan umutsuz. Bu belanın ne kadar süreceğini hiç kimse tahmin edemiyor, etmiyor veya etmek istemiyorlar. Çünkü gelişi de şaibeliydi bu belanın. Verilen mesajlar belli, alışkanlıklarınızdan vaz geçin. Alışılmışın dışındaki yeni hayatınıza alışın deniliyor.

Kim bilir belki de böylesi daha hayırlı. Kimse kimseyi görmez, kimse kimseyle konuşmaz kavgalar, gürültüler azalır diyeceğim de çıldırmış insanlık durmuyor ki! Eli kanlı katiller boş durmuyor. Dolandırıcılar boş durmuyor. Trafik canavarları boş durmuyor. Virüs eşliğinde can yakmaya doymuyor can almaya devam ediyorlar. Bizimkisi karamsarlık değil malumun ilanı. Lakin iktidarlar alışkanlıklarından vaz geçmiyorlar. Hala bir umut katillerin, dolandırıcıların uslanmasını, akıllanmasını bekliyorlar. Öyle ya, hazır vatandaşlar evlerine hapsolmuşken birde katiller için, dolandırıcılar için hapishane yapmakla mı uğraşılacak. Hem AB ne der daha ağır cezalar gelirse? Almazlar sonra bizi içlerine içimiz dışımız perişan olur.

2021 de yeni alışkanlıklarla mı gelecek acep? Zaten kutlamıyordum 2021’in gelişini hiç kutlamayalım bence. Nasıl geleceğini, neyle geleceğini neler getireceğini bilmiyoruz, yaşayarak öğreniyoruz. Umut ve mutluluk getirirse o zaman düşünürüz. Değil mi yani!

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile.. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.