1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD mallarına boykottan sonra yeni karar
ABD mallarına boykottan sonra yeni karar

ABD mallarına boykottan sonra yeni karar

TÜRKİYE ile Amerika arasındaki ekonomik savaşta AK Partili belediyelere genel merkezden 'dolar' talimatı gitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Amerikan mallarına yönelik boykot çağrısı sonrasında genel merkez de dolar için harekete geçti.

A+A-

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, 81 ilde 883 AK Partili belediye başkanına, dövizle olan bütün işlemlerini Türk Lirası üzerinden yapmaları talimatını verdi. Kaya CHP ve MHP başta olmak üzere diğer partilerin belediye başkanlarına da dolar kullanmamaları çağrısında bulunarak "Dayanışmaya ciddi anlamda destek vermeleri AK Partili her belediye başkanın boynunun borcudur" dedi.

Türkiye-ABD ilişkilerinde gelinen son durumun utanç verici bir noktada olduğunu belirten Kaya, "Türkiye açısından baktığımızda onurlu bir duruşun ve tavrın mücadelesi veriliyor. ABD'nin yaptığının da kendisine zarar olarak döneceğine inanıyorum" diye konuştu. 

Çağrımız bütün partili başkanlara


Amerika'ya karşı herkesin dayanışma içinde olduğunu belirten AK Partili Kaya, "Tabii ki belediyelerimizin üzerine düşeni yapmaları gerekirdi ve yapacakları da var. Şu anda Türkiye'deki bin 398 belediye ve 51 il özel idaremizin tamamına çağrıda bulunduk. Biz, AK Partili belediyelere genelge yayınlayarak bunu yerine getirdik ama çağrımız, bütün partili belediye başkanlarınadır ve bütün belediyeleridir."

140 milyar lira... 


Belediyelerin 2017 rakamlarına göre 140 milyar Türk Lirası'na yakın harcaması olduğunu belirten Kaya, bu harcamanın içerisinde yatırımlar, mal ve hizmet alımları olduğunu söyledi.

ABD ürünleri satılmayacak


883 AK Partili belediye başkanına dolar ve euro ile işlemleri sonlandırmalarının yanı sıra yerli malı kullanımına geçmeleri talimatı da verildi. Buna göre belediyelerin sosyal tesislerinde, halka açık mekanlarda kullanılan bütün meşrubat ile diğer ürünlerde özellikle yerli ürün kullanılacak. ABD menşeli ürünler satılmayacak.

Belediyelerin teknolojik altyapılarındaki yenilemelerde de öncelik Türk malı olacak ve ABD ürünleri tercih edilmeyecek. AK Partili Kaya, "Araç kiralamadan iş makinelerine varıncaya kadar bütün belediyelerimizin her noktada mal ve hizmet alımından yatırımlara varıncaya kadar, ülkemizin yaşadığı bu dayanışmaya ciddi anlamda destek vermeleri AK Partili her belediye başkanın boynunun borcudur" dedi. 

Başkanları genel merkez yakından takip edecek


Kaya, çağrısını Türkiye'deki bin 398 belediye ile 51 il özel idaresinin tamamına yaptığına dikkati çekerek başkanların yakından takip edileceklerini belirtup şunları söyledi:

-"Yerli olacağız, milli olacağız, Türkiyeli olacağız. Özellikle ABD menşeli malzemelerin kullanılmamasına büyük bir özen gösterecekler. Bu, bir talimattır kendilerine. Bunu bütün belediye başkanlarımızın ve 51 il özel idaresindeki valilerimizin ve genel sekreterlerimizin hassasiyetle takip etmeleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ülkeye yaptığı çağrı ülkemize bu yapılan savaşa karşı dayanışmanın gereğidir. Hassasiyetle bütün arkadaşların bunu takip edeceğine inanıyorum."

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.