1. YAZARLAR

  2. Erhan DURAK

  3. 7 Haziran seçimlerinin öncesi ve sonrası
Erhan DURAK

Erhan DURAK

7 Haziran seçimlerinin öncesi ve sonrası

A+A-

7 Haziran seçimlerinin üzerinden yaklaşık 2 ay gibi bir süre geçti. Her ne kadar erken seçim yüksek ihtimal gibi görünse de koalisyon çalışmaları sürüyor…7 Haziran seçimlerinde beklemediği bir sonuçla karşılaşan AK Parti, seçim sonrası kendi içinde özeleştiriler yaparak neden oy kaybı yaşadıklarını araştırdı.

 

Araştırmalarda çözüm süreci de vardı, 17-24 Aralık operasyonları da. Kimilerine göre oy kaybının sebebi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert tavrı, kimilerine göre de AK Parti’nin kuruluş amacının çıkması idi.

Bütün bu saydıklarım birer etken olabilir…

Ancak tüm AK Partililerin atladığı bir konu var. Nedir bu konu; 2007 genel seçimlerinin ardından daha da güçlenen AK Parti, kendi içindeki dengeyi sağlayamadı. Ne kadar şaibeli isim var ise partinin içine sızdı. Ve buna partinin en üst düzey isimlerinden ilçe yöneticilerine varana kadar kimse ses çıkarmadı…

Üstelik milletin rahatsız olduğu bu devşirme isimler, ilçe yöneticiliğine, ilçe başkanlığına, meclis üyeliğine, belediye başkanlığına, il yöneticiliğine, il başkanlığına getirildi.

Devşirme yöneticiler ve AK Parti'nin içinde menfaat davası güdenler tahmin edilemeyecek kadar can yaktı. Bu devşirmelerin partiye zarar verici hallerine rağmen el üstünde tutulmaları, seçmenin AK Parti’ye olan inancını bir hayli zedeledi. 3 dönemdir AK Parti’yi iktidara taşıyan seçmen, bu devşirme yöneticilerin ve menfaat peşinde koşanların faturasını 7 Haziran’da kesti.

Uzun lafın özetine gelecek olursak, AK Parti’nin gerçek anlamda öz eleştiri yapması gerekiyor.Seçmen AK Parti’ye 7 Haziran seçimlerinde bir uyarı yapmıştır. Bundan sonrasında ise AK Parti’nin yapacağı en doğru iş, kendisini baştan aşağıya yenilemesi olacaktır.

'Beraber yürüdük biz bu yollarda' diyebilen gerçek insanları tekrar kazanmalı…

İhale takibi yapanları, rant peşinde koşanları ayıklayarak kapı önüne koymalı.

Kısacası seçmeni, samimi olduğuna inandırmalı…

Yapmaması durumunda daha da vahim sonuçlar alacağı aşikârdır…

***

AK Parti ve koalisyon

CHP ile koalisyon çalışmalarını sürdüren AK Parti seçmeni durumdan rahatsız. Her ne kadar MHP kapıları kapalı tutsa da AK Parti seçmeninin bir kısmı MHP’den yana tavır koyuyor.

Fakat AK Parti seçmeninin büyük bir çoğunluğu ise bedeli ne olursa olsun ne CHP ile ne de MHP ile koalisyona yapılmasına razı değil. Hatta bazı AK Parti seçmeni, kendisine rağmen koalisyona girilmesi durumunda, gönül bağlarını tamamen koparmaya yeminli.

Öyle ki bazı seçmenler, olası bir koalisyon sonrası AK Parti’nin sonra ki seçimlerde yüzde 41'den daha kötü sonuçlar alabileceğini düşünüyor.

***

Yeni belediye başkanlarımız!

2014 yerel seçimlerinin üzerinden yaklaşık 16 ay gibi uzun ama bir o kadar kısa bir süre geçti.Bölgemizde Gebze ve Darıca’da belediye başkanları değişmedi.

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ikinci dönemine, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ise üçüncü dönemine başladı.

Çayırova ve Dilovası’nda ise belediye başkanlarının ilk dönemleri…

Çayırova ve Dilovası belediye başkanlarımız ya acemiliklerinden ya da basını pek sevmediklerinden olacak ki göreve başlayalı bir yılı geçmelerine rağmen bir basın toplantısı düzenleme gereği duymadılar. Bugüne kadar hiçbir şekilde basınla bir araya gelmeyen ya da gelmek istemeyen belediye başkanlarının danışmanlarına duyurulur…

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.