1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 3 bin 776 kişi liyakat kurbanı oldu
3 bin 776 kişi liyakat kurbanı oldu

3 bin 776 kişi liyakat kurbanı oldu

Türk Eğitim Sendikası Başkanı Yaşar Şanlı, Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Eren’in KOÜ Genel Sekreteri olmasını eleştirerek, “Bu atama, 2168 kariyerli akademisyeni, 1608 kariyerli idari personeli yok saymak değil de nedir?” dedi

A+A-

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreterliğine atanan Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren’i eleştirdi. Atamanın liyakatten uzak olduğunu ifade eden Şanlı, “Bu nasıl bir ahlaktır, nasıl bir tarafsızlıktır” diyerek tepkisini dile getirdi.

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren’in atanması ile ilgili konuşan Şanlı, “Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreterlik görevine Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren, vekaleten atanmış bulunmaktadır. Yükseköğretim Kurumları Etik Davranış İlkeleri Madde 6.1 Yükseköğretim kurumları yöneticilerinin uyacağı etik değer ve ilkeler (j) bendinde bahsi geçen “Siyasi kurum ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkilerinde tarafsızlık ilkesine riayet etmek.” İlkesine, aynı zamanda Eğitimciler Birliği Sendikası Kocaeli 2 Nolu Şube Başkanı olan Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren’in atanması nasıl bir ahlaktır, nasıl bir tarafsızlıktır? Bilemedik, anlayamadık” dedi. 

“Sendika başkanlığını, her türlü adam kayırmacılığı mübah sayarak koltuklara zıplamada bir araç olarak gören bu zihniyetin Kocaeli Üniversitesi gibi ülkemizin güzide bir üniversitesine Genel Sekreter olması mümkün değildir” diyen Şanlı sözlerini şöyle sürdürdü: “Adaletin, liyakatin adeta kamu hayatından silinmesinin bir numaralı muhatabı bir yapının Kocaeli 2 Nolu Şube Başkanının Genel Sekreterlik makamına getirilmesi, bunca yıl üniversitemizin başarısı için alınteri dökmüş, emeğini vermiş 2168 kariyerli akademisyeni, 1608 kariyerli idari personeli yok saymak değil de nedir?”

Şanlı, “Üniversitemizde atamalar bu şekilde yürüyecekse tüm kamuoyuna ilan edilsin ki bundan sonra çalışanlar, akademik kariyer ya da mesleğinde kendisini yetiştirme zahmetini bırakıp siyasetin sofrasından nasıl nasipleneceklerinin çarelerini arasınlar, fırsatlarını kollasınlar! İşin sendikal noktada bizce en vahim tarafı ise; sendika başkanlıklarının makamlara zıplama tramplenleri olarak görülmesi, üyelerin haklarını koruması adına güvenerek başkan seçtiği kişilerin bu gücü şahsi heva ve hevesleri uğruna kullanmalarıdır” diye konuştu. 

Genel Sekreterliğe atanan Eren’i eleştirmeye devam eden Şanlı, “Mustafa Eren’in de zıplamakta ne kadar maharetli olduğunu görüyoruz. Kendisini Allah affetsin. Kul hakkı, kabir azabı, mahşer, Hz. Peygamber, cennet, cehennem derken geldiği nokta; dünyevi bir koltuğa oturma sevdasıyla delik deşik hale gelmiş vicdan, ahlak ve dini değerler. Şimdi bu saatten sonra bize düşen “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” emrince ve binlerce üyenin bize inandığı, güvendiği cesaretle her daim adaletin, ehliyetin, liyakatin ve yapılan her iyi işin yanında olmak; her türlü kayırmacılığın, zulmün, hukuksuzluğun, kul hakkını gaspın karşısında dimdik durmaktır” dedi.

Türk Eğitim Sen’in Mustafa Eren'in ensesinde olacağını ifade eden Şanlı, “Bu bizim tarihi, ahlaki ve vicdani sorumluluğumuzdur. Ve bizim inandığımız Allah, bizim okuduğumuz tarih ve bizim kulak verdiğimiz vicdan tüm insanlığın ortak mirası adalet üzeredir. Kendisini tanımayacağımızı böyle bir atamayı da asla kabul etmeyeceğimizi beyanla, kendisine Allah rızası için tavsiyemiz şudur ki: Çok da mağrûr olma kim meyhâne-i ikbâlde. Biz hezârân mest-i mağrûrun humârın görmüşüz. [Mevki sahibi olunca zafer sarhoşu oluverme; zîrâ böylesine mest (sarhoş) olup sabah olunca da baş ağrısı çeken binlercesini görmüşlüğümüz var” dedi.  

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.