1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 2023 yılı sağlık çalışanları için kayıp yıl olacaktır
2023 yılı sağlık çalışanları için kayıp yıl olacaktır

2023 yılı sağlık çalışanları için kayıp yıl olacaktır

Türk sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker hastane çalışanlarını görevleri başında ziyaret etti.

A+A-


Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi, Kandıra Kazım Dinç Devlet Hastanesi, Kocaeli Üniversitesine Bağlı Faaliyet gösteren Araştırma Uygulama Hastanesi ve Körfez Devlet Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarını ziyaret etti. Çalışanlarının sorunlarını yerinde tespit eedn Şube Başkanı Çeker yapmış olduğu ziyaretler sonrası açıklamada bulundu.

Çalışanlar mutsuz olduklarını ifade etmiştirler

Şube Başkanı Çeker yaptığı açıklamada, “İş yeri temsilcilerimiz ve İlce temsilcilerimiz ile birlikte hastane çalışanlarına yapmış olduğumuz ziyaretlerde, çalışanlar mutsuz olduklarını, 2023 yılının ilk yarı yılı için yapılan maaş zam artış oranının yetersiz olduğunu, artan enflasyon karşısında gıda fiyatlarının artışına yetişemediklerini, geçim sıkıntısı çektiklerini,  acilen yeni bir ek zam yapılması gerektiğini ve kurumlarda usulsüz uygulamalara (mobing’e) maruz kaldıklarını ifade etmiştirler.

Zam artış oranının yetersiz olduğu üç ay içerisinde tescillenmiştir 

Sağlık çalışanlarının dile getirmiş oldukları sorunlar doğrudur, Çalışanların haklı taleplerinin kamu işvereni tarafından giderilmesini istemeleri insani taleplerdir. 2023 yılının ilk yarıyılı için Kamu çalışanlarına yapılan maaş zam artış oranının yetersiz olduğunu üç ay içerisinde artan fiyat artışları ve yüksek enflasyon ile tescillenmiştir. 2022 yılının Temmuz ayından 2023 Ocak ayına kadar gecen altı aylık enflasyon farkı yüzde 17+ 2023 Maaş zammı yüzde 8 = % 25 dir. Kamu işvereninde Yüzde 5 ekstra zammı ile toplamda = Yüzde 30 zam yapılmıştır.

Ek zam talebine duyarsız kalmamalı

2023 Temmuz ayına kadar yapılmış olan maaş zammı üç aylık süre içerisinde erimiştir.  Yüksek Enflasyon artışına bağlı artan fiyatlara çalışanlar yetişemediklerinden geçim sıkıntısı çekmektedirler. Bu nedenle sağlık çalışanlarına seyyanen ek zam yapılması kaçınılmaz olmuştur. Yapılacak ek zam yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında bunalan sağlık çalışanlarımıza bir nebze de olsa rahatlama sağlayacaktır. Kamu işvereni sağlık çalışanlarının ek zam talebine duyarsız kalmamalı.

2023 yılı sağlık çalışanları için kayıp yıl olacaktır

Yaşanan ekonomik gelişmeler doğrultusunda enflasyon farklarının aylık olarak hesaplanarak çalışanların maaş hesaplarına yatırılmalıdır. Enflasyon aylık olarak hesaplanıp maaş hesaplarına yatırıldığı takdirden çalışanların maaşlarının yıl içinde reel olarak erimesinin önüne geçilmiş ve bir nebze olsun çalışanların enflasyon karşısında nefes alması sağlanmış olacaktır. Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti’nin aylık 11.556,56 TL’ye yükseldiği günümüzde Kamu işvereni sağlık çalışanlarının taleplerine duyarlı olmalı gerekli düzenlemeyi yapmalıdır. Aksi takdirde 2023 yılı sağlık çalışanları için kayıp yıl olacaktır. 
 
Çalışanların şikayetlerini dikkate almalı

Kamu işvereni kurumların kanun ve yönetmenlikler çerçevesinde yönetilmesini sağlamalıdır. Çalışanların şikayetlerini dikkate almalı, usulsüz uygulamalar ile çalışanları çanından bezdiren idareciler hakkında yapılan şikayetleri dikkate alarak gerekli idari soruşturmaları başlatmalıdır. Çalışma barışını sabote eden idarecilere göz yummamalıdır.  Sağlık Sosyal Hizmet kolunda görev yapan tüm çalışanların milli gelirden paylarına düşenin alınması, kurumlarda çalışma barışının sağlanması, usulsüzlüklerin sonlandırılması için tüm platformlarda mücadelemiz sürecektir. ” Diyerek sözlerini sonlandırdı.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.