1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 1 paket sigara, KOAH'a yol açıyor!
1 paket sigara, KOAH'a yol açıyor!

1 paket sigara, KOAH'a yol açıyor!

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.Ayşegül Karalezli, KOAH'ta olguların yüzde 85'nin nedeninin sigaradan kaynaklandığını söyledi

A+A-

Akciğer kanseri ile kalp damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın sorumlusu olarak gösterilen sigara, halk arasında "kronik bronşit" ya da "müzmin bronşit" olarak isimlendirilen Kronik Tıkayıcı Akciğer Hastalığı'nın (KOAH) yüzde 85'inden sorumlu tutuluyor. Bilim insanları, 20 yıl süresince günde bir paket ya da 10 yıl günde 2 paket sigara içenlerin KOAH'a yakalanma riskinin yüksek olduğunu, haftada 40 saatten fazla 5 yıl pasif sigara içiminin de KOAH oranını yüzde 50 arttığını belirtiyor.

 

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayşegül Karalezli yaptığı açıklamada, KOAH'ın akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile kendini gösteren, sadece akciğerleri değil tüm vücudu etkileyen sistemik bir rahatsızlık olduğunu söyledi.Hastalığın, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde bozduğunu ifade eden Karalezli, tanı konulmasının ardından ilk olarak sigara kullanımının sonlandırılması gerektiğini vurguladı.

 

Türkiye'de KOAH'tan ölümler 3.sırada

 

Karalezli, akciğerlere giren ve çıkan havanın, soluk darlığına neden olacak kadar kısıtlanmasının, hastalığın en önemli özelliği olduğunu ifade etti.KOAH'dan ölümlerin dünyada tüm ölümler arasında 4., Türkiye'de ise 3. sırada yer aldığının altını çizerek, birçok hastalığın son 20-30 yılda önemli ölçüde azalırken KOAH'da yüzde 163 artış gerçekleşmesinin dikkat çekici olduğuna işaret etti.

 

Hastalığınöksürük, balgam çıkarma, soluk darlığı, kanın oksijen doymuşluğunda azalmaya bağlı morarma, ayaklarda şişme, göğüste tıkanma ve hırıltılı solunumla kendini gösterdiğini söyleyen Karalezli, sigara kullanımı başta olmak üzere, mikro parçacıklardan oluşan mesleki zararlı gazlar ve taneciklerin solunması ile hava kirliliğinin de hastalığın oluşmasında en önemli faktörlerolduğunu bildirdi.

 

"Olgunların yüzde 85'i sigara kaynaklı"

 

Solunum sisteminin doğrudan dış ortamla ilişkili olduğunu, her nefes alışta dış çevredeki mikrop, duman, gaz gibi zararlı maddelerin vücuda girdiğini anlatan Karalezli, KOAH'ta olguların yüzde 85'nin nedeninin sigaradan kaynaklandığını vurguladı. Karalezli, "20 yıl günde bir paket ya da 10 yıl günde 2 paket içenlerin KOAH'a yakalanma riski oldukça yüksektir" dedi. Pasif sigara içiminin de KOAH gelişme riskini artırdığı uyarısında bulunan Karalezli, "Haftada 40 saatten fazla ve 5 yıl süreyle pasif sigara içimi ile KOAH oranının yüzde 50 arttığı gösterilmiştir" diye konuştu.

 

Karalezli, sigaraya başlama yaşı, içilen miktar ve sürenin önemli faktörler olduğunu vurgulayarak, kadınların sigaranın zararlı etkilerine karşı erkeklere oranla daha duyarlı olduğunu söyledi. Karalezli, kadınların akciğer kanserinde olduğu gibi KOAH'ın gelişmesine karşı erkeklere kıyasla daha yatkın olduğunu kaydetti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.