1. YAZARLAR

  2. Erhan DURAK

  3. 1 Kasım üzerine…
Erhan DURAK

Erhan DURAK

1 Kasım üzerine…

A+A-

7 Haziran seçimlerinin ardından her ne kadar koalisyon görüntüsü çıksa da siyasi partiler koalisyon kurmayı beceremedi ya da istemedi.Görüşmelerin ardından tekrar erken seçim kararı alındı. Türkiye 1 Kasım’da tekrar seçime gidecek.7 Haziran’ın ardından yapılan görüşmeler, liderlerin çizdiği görüntü erken seçimin deyim yerindeyse habercisiydi…

Gelelim 1 Kasım’da siyasi partilerin senaryolarına;

AK Parti tek rakibi olarak MHP’yi görüyor!

Bana göre AK Parti, 1 Kasım’da kendisine tek rakip olarak MHP’yi görüyor. Geçici hükümete yapılan tekliflerde de bunu görmek mümkün. Henüz liderler meydanlara çıkmasa da parti tabanında yapılan siyaset bunu gösteriyor.

AK Parti 7 Haziran’da MHP’ye kaçırdığı seçmeni tekrar geri çekmek isteyecektir. Bu nedenle MHP’nin 7 Haziran seçimlerinden sonraki tavrını seçmene şikâyet edecek. Tutar ya da tutmaz, ama yapacak.

MHP’nin tek kozu HDP olacak

Son günlerde artan terör olayları nedeniyle milliyetçi söylemlerini artıran MHP’nin 1 Kasım’daki kozu ise HDP olacak, şimdi den başladılar bile…

Çözüm sürecinin sekteye uğraması, artan terör olayları ve üstelik geçici hükümette AK Parti’nin HDP ile birlikte görüntülenmesi MHP’nin elini güçlendiren gelişmelerin başında geliyor.

CHP, koalisyon görüşmelerini ortaya atacak

7 Haziran’da ortaya çıkan tabloda koalisyon gerçeğini denemeye en istekli parti belki de CHP idi. CHP’nin 1 Kasım’daki kozu koalisyon görüşmeleri olacak. MHP ve AK Parti’nin ülkeyi hükümetsiz bıraktığını dile getirecek olan CHP, 7 Haziran’daki vaatlerini de kullanacak gibi.

HDP mevcut oyunu korumak isteyecek

HDP, 7 Haziran seçimlerinde kimilerine sürpriz kimilerine göre de beklenen bir oy artışı yapmış ve barajı geçmişti. Yüzde 13’lük bir oy oranını yakalayan HDP, siyasi hamlelerini bu oranı elinde tutmak için yapacaktır.

Adaylar değişir mi?

1 Kasım’a kısa bir süre var, bu nedenle siyasi partiler milletvekili adaylarını hızlı ve doğru bir kararla tekrar gözden geçiriyor.

Muhtemelen CHP, MHP ve HDP’nin Kocaeli’deki adaylarında fazla bir değişikliğe gitmeyecek.  olmayacak. 3 parti de Kocaeli’de oylarını artırdıklarına inanıyor. Ve bunun içinde mevcutları koruyarak oylarını daha artırmak isteyecek.

CHP mevcut ilk 3 adayını tekrar aday gösterecek fakat 4. sıra adayını sürpriz bir isimle güçlendirebilir.

MHP ilk sıra adayı tercihini tekrar Saffet Sancaklı’dan yana kullanacaktır. HDP’de ise herhangi bir değişiklik beklemiyorum.

AK Parti’de ise bazı değişiklikler bekleniyor. Kulislerde konuşulan bilgilere dayanarak ifade etmek isterim ki AK Parti, Gebze bölgesini bu defa ciddiye alacak ve Kürt seçmenine hitap edecek bir ismi seçilebilir sıradan aday gösterecek.Aldığım bilgilere göre milletvekili aday sıralamasında 5, 6 ve 7.’inci sırasında bir isim değişikliğine gidecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.