1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Zeytin Gençleştirme Budaması Desteği’nde Önemli Uyarı!

‘Zeytin Gençleştirme Budaması Desteği’nde Önemli Uyarı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın zeytin üreticileri için başlattığı "Zeytin Gençleştirme Budaması Desteği'nden faydalanmak isteyen çiftçi...

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın zeytin üreticileri için başlattığı "Zeytin Gençleştirme Budaması Desteği'nden faydalanmak isteyen çiftçi için son müracaat tarihinin 27 Ekim Cuma olduğu hatırlatıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2016 yılında başlattığı "Zeytin Gençleştirme Budaması Desteği Projesi'nden bu yıl da faydalanmak isteyen üreticiler için Balıkesir'in Edremit Ziraat Odası'ndan son gün uyarısı yapıldı. Proje kapsamında, çiftçilere dekar başına 100 lira destek ödeniyor. Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker, desteklemeden faydalanmak isteyenlerin 27 Ekim Cuma günü mesai bitimine kadar, bağlı oldukları Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerektiğini hatırlatarak, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca geçen yıl uygulamaya alınan Zeytincilikte Gençleştirme Budaması Projesi vardı. Gençleştirme budaması, özellikle 10 milyondan fazla zeytin ağacı olan bizim bölgemizde ağaçlar için çok önemli bir projeydi. Çünkü devletin, dünya sıralamasında ikinci sıraya gelmemiz yönündeki hedefi var. Bölgemizde yaşlı ve dekarda az miktarda olan zeytin ağacının hasat maliyetleri çok etkileniyordu. Üretici, gençleştirmeleri yapamadığı için, ağaçlar devamlı yukarı doğru gidiyordu. Bu sebeple de hem zeytin kalitesi düşük oluyordu, hem de hasadı zor oluyordu. Zeytin ağaçlarına yapılan işlem ile ağaç, kalın dallarını içeri alıyor ve gençleştirme başlıyor. Bu süre içinde en az 3 yıl ürün heba oluyordu. Üretici de zarar etmemek için bunu yapamıyordu. Biz, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Komisyonu ve Edremit Ziraat Odası olarak bakanlığımızla yaptığımız temaslar sonucunda bu budama desteklemelerinin çıkmasına öncülük ettik. Dekara 250 lira istemiştik ama bakanlık 100 lira destekleme ödemesi koydu. Bu bizim için çok önemli bir destektir. Bu adım çok ciddidir ve faydalanılması gerekir. Zeytin ağacında çok miktarda ama çok küçük zeytin oluşturacağınıza, ağaçta kat dalları çıkartarak gençleştirirseniz, kaliteli zeytin elde edersiniz. Yeşil çizik zeytinimize coğrafi işaret aldık ve yeşil zeytinimizi çeşitlendirmek zorundayız. Bu nedenlerle, bu yıl ikincisi verilecek olan "Zeytin Gençleştirme Budaması Desteği" başvuruları için 27 Ekim Cuma son gündür. Zeytin üreticilerimizden mutlaka, önümüzdeki yıl planlarını da programlayarak bu desteklemeden faydalanmalarını tavsiye ediyorum. Gençleştirme yapmak isteyen çiftçimizin Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor. Lütfen geç kalmayın. Gençleştirme yaptığınızda çok daha güzel paralar kazanacaksınız" dedi.

‘Zeytin Gençleştirme Budaması Desteği’nde Önemli Uyarı!

‘Zeytin Gençleştirme Budaması Desteği’nde Önemli Uyarı!

‘Zeytin Gençleştirme Budaması Desteği’nde Önemli Uyarı!

‘Zeytin Gençleştirme Budaması Desteği’nde Önemli Uyarı!

‘Zeytin Gençleştirme Budaması Desteği’nde Önemli Uyarı!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.