1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yuvacık Barajı'na ilk su!

Yuvacık Barajı'na ilk su!

Başkan Karaosmanoğlu, Yuvacık Barajı’ndaki su seviyesinin azalması nedeniyle Sapanca Gölü’nden arıtma tesislerine su takviyesine başlandığını açıkladı.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Yuvacık Barajı’ndaki su seviyesinin iniş periyodunun devam etmesi nedeniyle bugünden(12.12.2011) itibaren Sapanca Gölü’nden arıtma tesislerine su takviyesine başlandığını açıkladı. Basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Yuvacık Barajı’nın arıtma tesislerine Sapanca Gölü’nden su takviyesi yapmaya bugünden itibaren başlıyoruz ve B planımızı devreye alıyoruz. Böylece şehrimizde su sıkıntısı yaşanmayacaktır. Halkımız suyunu çeşmeden içmeye devam edebilir, suyumuzun kalitesinde hiçbir değişiklik olmayacaktır’’ dedi.

 

 

BAŞKAN AÇIKLAMA YAPTI

 

Yuvacık Barajı’nda mevsimsel şartlar nedeniyle su seviyesinin giderek azalması üzerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan B planı hayata geçirilmeye başlandı. Konuyla ilgili olarak belediye hizmet binasındaki makam odasında basın mensuplarıyla biraraya gelen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Yuvacık Barajı’na Sapanca Gölü’nden su takviyesi başlıyor’’ açıklamasını yaptı. Basın açıklamasında Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Başkan Danışmanı Ömer Polat ve İSU Genel Müdürü İlhan Bayram da hazır bulundu.

 

 

BARAJDAKİ SU SEVİYESİ DÜŞÜYOR

 

Sapanca Yuvacık Su İletim Hattı’ndan Yuvacık Barajı arıtma tesislerine bugünden itibaren(12.12.2011) su verilmeye başlanacağını açıklayan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bugün itibariyle Yuvacık Barajı’ndaki su miktarı 13,8 milyon metreküpe kadar düşmüştür. Şehrin günlük su tüketim miktarı son 24 saat itibariyle 327 bin metreküp, baraj gölüne giren su miktarı ise geçen haftaki yağışlara rağmen 246 bin metreküptür. Buradan görülen gelen su, çıkan suyu karşılayamamaktadır. Barajdaki su miktarı iniş periyodundadır. Geçen sene bugün itibariyle barajdaki su miktarı 35 milyon metreküp iken, bu yıl 21,2 milyon metreküp daha az durumdadır. Bu sene sonbahar yağışları önceki yıllara göre daha az miktarda gerçekleşmektedir. Meteroloji’den aldığımız hava tahminlerine göre bu hafta yağış beklenmemektedir’’ açıklamasını yaptı.

 

 

B PLANI DEVREYE ALINIYOR

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü’nce, barajdaki su durumu ve önümüzdeki günlerin yağış durumu değerlendirilmesi sonucunda bugün itibariyle Sapanca hattından Yuvacık Barajı arıtma tesisine su verilmesine karar verildiğini söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, sözlerine şöyle devam etti; ‘’Barajdan 2005 yılında 462 bin 455 aboneye 121 milyon 704 bin metreküp su veren İSU Genel Müdürlüğü, bugün itibariyle 560 bin aboneye 113 milyon metreküp su verir hale gelmiştir. 2006 yılı sonunda şehrimize 113 milyon metreküp su verilmesine rağmen 17 gün dönüşümlü su verilmek zorunda kalınmıştı. Göreve geldiğimiz günden bu yana yeni depolar, yeni şebekeler, yeni isale hatlarıyla kaçak-kayıp oranını düşürerek, daha çok aboneye su teminini sağladık. 2004’te göreve geldiğimizde su kaçak-kayıp oranımız yüzde 72 idi. Bu oranı yüzde 35’lere kadar indirdik. Hedefimiz ilk aşamada bunu yüzde 25’e, ardından da yüzde 20’ye indirmektir. Bugünden itibaren B planımızı devreye sokuyoruz. Suyun kalitesinde kesinlikle bir değişiklik olmayacak. 15 gündür zaten bunun üzerinde çalışıyorduk. Genel müdürümüz Bayram’a ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum.’’

 

 

HALKIMIZ SUYU ÇEŞMEDEN İÇEBİLİR

 

2005 yılından bu yana İSU’nun abone sayısının 100 bin arttığını hatırlatan ve bu yılın sonunda barajdan çekilen su miktarının 118 milyon metreküpü bulacağını söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı; ‘’Halkımızın temiz su ihtiyacını karşılamak adına çalışıyoruz. Belediyeciliğin bir numaralı hizmeti su ve kanalizasyon hizmetleridir. İSU bizim gözbebeğimizdir. Kandıra’daki Namazgah Barajı’nın temelini de bahar aylarında atmayı planlıyoruz. Yuvacık Barajı’nda ise kış aylarında yağışların artmasıyla su seviyesinin yükselmesini bekliyoruz. Su seviyesi yükselinde Sapanca Gölü’nde su almayı durduracağız. Sonuçta bu maliyeti olan bir işlem ancak bunu vatandaşımıza yansıtmayacağız. Sapanca Gölü’nden bugünden itibaren günde 2 pompayla 120 bin metreküp su arıtma tesisine pompalanacak. Şu anda barajda 10 günlük su seviyesi mevcut. Suyun kalitesini düşürmeden halkımıza temiz ve içilebilir su vermeye devam edeceğiz. Eğer bu hatta yatırım yapmasaydık, B planımız olmasaydı bugün sıkıntı çekebilirdik. Şimdi çeşmesini açtığında vatandaşımızın suyu akmaya devam edecek. İSU olarak vatandaşımıza verdiğimiz su; sağlıklı, kaliteli ve içilebilir sudur. Ben evde de, belediyede de suyumu musluktan içiyorum. Vatandaşımız tereddüt etmeden suyu çeşmeden içebilir. Suyumuz son derece sağlıklıdır.’’

 

 

 

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.