1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Yıkımlar boş alanlarda yapılacak"

"Yıkımlar boş alanlarda yapılacak"

İnönü Mahallesi’nde vatandaşlarla düzenlenen toplantıda bir araya gelen Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker dönüşümün 72’ye yakın orandaki boş alanlarda gerçekleştirileceğini söyledi.

A+A-

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, geçtiğimiz aylarda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis kararıyla kentsel dönüşüm bölgesi olarak belirlenen İnönü Mahallesi sakinleriyle düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç, Gebze Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan Sipahioğlu, İnönü Mahalle Muhtarı Durmuş Karaboğa’nın da katıldığı toplantı Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği lokalinde gerçekleştirildi. Mahalle sakinlerinin kentsel dönüşüm kararıyla ilgili soruları cevaplayan heyettin açılış konuşmasını Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker yaptı.

 

 

"AYNI ACILAR BİR DAHA YAŞANMASIN"

 

“Güzel şehirleri güzel insanlar kurar. Biz de daha çağdaş bir Gebze inşa etmek arzusundayız” diyen Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Sanayinin kalbinin attığı Gebze’de geçmiş dönemlerden bu günlere kadar gelen çarpık kentleşme sorunuyla karşı karşıyayız. 45 vilayetten büyük olan Gebze’nin çarpık kentleşme çıkmazından kurtarmak bizlerin görevi. Marmara Depremi’nin acılarının daha dün gibi belleklerde kazılı olduğu kentimizde, aynı felaketlerin benzer acıların yaşanmaması için çarpık kentleşmenin önüne kentsel dönüşümle geçebiliriz” şeklinde konuştu.

 

 

"BÖLGEDE YIKIM OLMAYACAK"

 

İnönü Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kararının alınması sürecine de konuşmasına değinen Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Bölgede yüzde 72 oranında var olan boş alanların değerlendirilmesi, çarpık yapılaşmanın ve sanayileşmenin önüne geçebilmek adına kentsel dönüşüm ve gelişim alanı olarak belirlendi. Boş alanların kontrol edilmesi amacıyla yasa gereği kentsel dönüşüm ibaresinin karşılığı olabilmesi için belirlenen alanda belli oranda konutların olduğu alan bölge sınırlarına dahil edildi. Vatandaşı mağdur edecek bir zihniyete sahip olmadık bundan sonrada olmayız. Vatandaşa rağmen bir şey yapmayız” dedi. Konutlarının yıkılacağı endişesi taşıyan vatandaşların kaygı taşımamaları gerektiğini ifade eden Başkan Köşker, bölgede herhangi bir kamulaştırma ve yıkımın gerçekleşmeyeceğini vurguladı. Toplu konut alanlarının yükseleceği bölge sayesinde İnönü Mahallesi’ndeki mülklerin değerinin kat be kat artacağına dikkat çeken Başkan Köşker, mahallenin zamanla bir cazibe merkezi halini alacağını da sözlerine ekledi.

 

 

"DÖNÜŞÜM ZAMANI GELDİ"

 

Başkan Köşker’in ardından söz alan mahalle sakinlerine açıklamalarda bulunan Kocaeli Büyükşehir Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, hızla sanayileşen Kocaeli’nin aynı hızda kentleşemediğini dile getirdi. “Kentin artık dönüşüm zamanı geldi” diyen Yazıcı, “İl merkezinde Erenler-Cedit bölgesi diye bilinen alanda ilk kentsel dönüşümü gerçekleştirdik. 3. etabının tamamlandığı aynı bölgeyi vatandaşımız artık gururla kentsel dönüşüm örneği olarak gösteriyor. Güzel ve başarılı örneklerini sergilediğimiz kentsel dönüşümde Gebze’de de aynı başarıyı yakalamak istiyoruz. Yüzde 90’nın boş alanlardan oluşan İnönü Mahallesi’nde toplu konut alanları üreteceğiz. Konut alanı olarak, mevcut yerleşimin olduğu yerleri değil boş arazileri belirledik. Mahalle sakinlerini kaygılandırılacak bir adım atmamız mümkün değil” dedi. Konuşmaların ardından Başkan Köşker ve beraberindekiler mahalle sakinlerinin sorularını yanıtladı.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.