1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeşilay alkolsüz biraya çok üzüldü!

Yeşilay alkolsüz biraya çok üzüldü!

Uyuşturucu ve sigarayla mücadelesine ara veren Yeşilay, alkolle mücadelesine hiç ara vermeden devam ediyor.

A+A-

Uyuşturucu ve sigarayla mücadelesine ara veren Yeşilay, alkolle mücadelesine hiç ara vermeden devam ediyor. Yeşilay, son dönemde sık sık alkolle ilgili basın açıklamaları yayınlıyor. Sigara ile uyuşturucu ile mücadelesini adeta unutan ama alkole savaş açan Yeşilay Gebze Şubesi Genel Sekreteri Bilal Başkonuş, Mutlukent Sitesi'nde bulunan Çardak Çay Bahçesi’nde yapılan alkolsüz bira satışını kınadı. Biranın alkolsüzüne bile tahammül edemediğini söyledi.

 

 

 

ALKOLSÜZ BİRAYA ÇOK ÜZÜLDÜK

 

 

 

Bilal Başkonuş “Çay bahçesinde yapılan alkolsüz bira satışı bizleri üzmüştür. Bu konuda derneğimize şikâyetler gelmektedir. İnsanlar soruyor ‘Burası çay bahçesi mi yoksa birahanemi’ diye. Temennimiz dışarıdan bakınca aynı bir birahaneyi andıran bu çay bahçesinin bir an evvel bu reklam tabelalarından kurtulmasıdır” dedi.

 

 

"ALKOL BATAĞINA SÜRÜKLÜYORLAR"

 

 

Genel Sekreter sözlerine şu şekilde devam etti. “Özgürlüğün önündeki en büyük engellerden biri bağımlılık yapan maddelerdir. En yaygın bağımlılık yapıcı madde olan alkol ise, kimi söylem ve yeni çalışmalarla masunlaştırılmaya çalışılıp, ‘alkolsüz bira” adı altında insanların bu batağa sürüklenmesi isteniyor.

Yalan reklam ve süslü ambalajlarla insanları kandırarak alkol batağına sürüklemek isteyen firmaların, alkolsüz bira kandırmacısını Yeşilay gün yüzüne çıkarmıştır.

 

 

"ALKOLSÜZ BİRADA ASLINDA ALKOL VAR"

 

 

Başkonuş, ilginç bir tespitte de bulunarak, “Alkolsüz denilen biranın laboratuarda yaptırılan testlerde 0,26 oranında alkol çıktığı tespit edilmiştir” diye konuştu.  Başkonuş, “Yeşilay olarak özellikle dikkat çekilen bu konuda Bakanlık tarafından alkolsüz bira ürünlerinin ambalajında kolayca görünür ve dikkat çekici bir şekilde büyük harflerle ‘Dikkat binde 5′ten az alkol ihtiva eder.” ifadesi zorunlu kılınması gündeme geldi’” ifadelerini kullandı.

 

 

 

"TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ"

 

 

Başkonuş, özetle şunları söyledi: “Bakanlığın yapacağı düzenlemelerin bir diğeri ise ‘alkollü içki‘ tanımının alkolsüz bira ve benzeri ürünleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi ve alkolsüz bira olarak satılan içeceklerin üzerinde ‘Fermente Edilmiş Malt İçeceği’ gibi bir isim değişikliğine gidilmesi düşünülüyor. Ancak tüm bu gelişmeler özellikle gençleri bekleyen büyük tehlikenin önlenmesi için yeterli değil.

 

 

 

"ALKOL BAĞIMLILIĞINA GÖTÜREN TUZAK"

 

 

Masum bir içecek gibi gösterilen, her türlü reklamı, satışı ve pazarlaması serbest olan bu içecekler, alkol bağımlılığına götüren büyük bir tuzak iken isim değiştirme yoluyla ya da tanımlamalarla bu tuzağın giderilmesi ne yazık ki mümkün olmayacaktır. İsim yanıltmaları ve göz boyayan reklamlarla gençlerin bilinçaltında bu içecekler ve alkol masumlaştırılmaktadır. Gençleri ilk önce renkli kampanyalarla kendine çeken firmalar bilinçaltı yöntemlerle bu içecekleri sevdirmekte, gençleri alkole ve bağımlılığa adım adım götürmektedir.

 

 

 

"BİRACILAR SAĞ GÖSTERİP, SOL VURACAK"  

 

 

Firmaların amacı alkollü biranın tüketilemediği zaman ve mekânlarda alkolsüz bira ile tüketimini ve bu yolla devamlılığı sağlamaktır. Ayrıca alkollü biralarının satışlarını da bu ürün üzerinden ve alkolsüz ürün niteliğinden yararlanarak bira kategorisindeki ürünlere olan talebi arttırmaktır. Alkollü bira tüketiminin toplumda yaygınlaştırmak olduğu bizzat kendileri tarafından ifade eden firmaların amacı sağ gösterip sol vurmaktır.

 

 

 

"GENÇLERİ BİRA BATAĞINDAN KURTARALIM"

 

 

Üreticilerin bu gibi oyunları ve hatta kanuni değişikliklerin önünde geçmek için yaptıkları lobi faaliyetleri ortadayken sadece alkolsüz bira kutularının üzerinde ‘Fermente Edilmiş Malt İçeceği’ gibi isim değişikliğine gidilmesi ve hatta bu yolla bu içeceklerin daha da masum hale getirilmesi gençlerimizi ve tüm halkımızı alkol batağından kurtarmaya yetmeyecektir. Bu kandırmacanın son bulması için zihinleri etkileyen reklam çalışmalarının sona erdirilmesi gerekiyor.

 

 

 

HİÇ ÇAYLA BİRA BİRLİKTE SATILIR MI?

 

 

 

Çay satılan yerlerde alkolsüz bira satışının yapılmaması ve etkili cezaları da içeren kanuni değişikliklerin en kısa zamanda yapılması gerekmektedir. Alkolsüz biranın masum olmadığını kanıtladıklarını iddia eden ve bunu her fırsatta dile getiren Yeşilay Cemiyeti, halkımızın özgürlüğünü ve sağlıklı yaşama hakkını korumak için çalışmalarına devam edecektir. En yakın zamanda Çardak Çay Bahçesi’nin de bu hatadan vazgeçmesini istiyoruz” 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.