1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yerli otomobilde dünya markası yaratılacak!

Yerli otomobilde dünya markası yaratılacak!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kalibre Boru Fabrikası'nın yeni tesisinin açılış törenine katıldı. Ergün, üretilmesi düşünülen yerli otomobil için, "Un var, yağ var, şeker var, niye helva yapmayalım?" dedi.

A+A-

Kocaeli'ndeki Kalibre Boru Fabrikası'nın açılış törenine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye ekonomisinin dünya ölçeğindeki durumu ve üretilmesi düşünülen yerli otomobil konusunda açıklamalar yaptı. Türkiye'nin son yıllarda klinik hale gelen birçok sorununu çözüme kavuşturduğunu belirten Ergün, "Dünyanın yükselen yıldızları arasında yerimizi almayı başardık. Bugün yanı başımızdaki en önemli ihracat pazarımız olan Avrupa'da çok ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. İhracatımızın yüzde 50'den fazlasını Avrupa'ya yapıyor olmamıza rağmen, Türkiye 2011'de yüzde 8 buçuk gibi bir büyüme oranını yakaladı ve son 12 aylık ihracat rakamımız 140 milyar dolar seviyesine ulaşmış oldu. Türkiye, özellikle uluslararası yatırımcılar için çok önemli bir cazibe merkezi haline geldi. 2003'ten bu yana çekmiş olduğumuz doğrudan yabancı sermaye yatırımı, 110 milar dolar seviyesine ulaştı. Bu yatırımcılar Türkiye'nin havası güzel, suları soğuk, dağları yeşil diye gelmiyor, tabii ki bunlar da önemli ama yatırımcıyı sadece bunlar çekmez.

 

 

 

"TÜRKİYE'DE İŞ YAPILIR"

 

 

 

Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarına, demokrasisine, aktif dış politikasına, dinamik girişimcisine ve üretme gücüne, potansiyeline bakarak, 'Türkiye'de iş yapılır, Türkiye ile iş yapılır' fikri yerleşmektedir. Türkiye'nin iç ve dış pazar imkanlarını, üretim becerimizi, güçlü reel sektörümüzü dikkate almadan yatırım için kimse gelmez. Kriz ortamında Türkiye'yi aynı coğrafyadaki ülkelerden ayıran en önemli hususlardan birisi, bizim reel sektörümüzdür. İş dünyamızın bu yatırım ve üretim arzusunu çok daha değerli ve yüksek katma değerli alanlara kanalize etmemiz lazım. Yatırımların sayısını artırdığımızda inanın 2023 yılında, Cumhuriyet'imizin 100. yılında 500 milyar dolar ihracat yapmamamız için hiçbir neden yoktur. Hep birlikte el ele verdiğimizde, zihnimizi, emeğimizi, enerjimizi bu işler için kullandığımızda bu ülkeyi çok daha yüksek seviyelere taşıyacağız, çok daha güçlü bir ekonomi kurucağız, çok daha başarılı, rekabetçi ve markalaşmış firmalar oluşturduğumuzu göreceğiz. Bu ülkenin bugüne kadar başardıkları, gelecekte neler başarabileceğinin açık bir kanıtıdır. Bizim inşa etmeye çalıştığımız gelecek, geçmişi de hesaba katan köklü bir gelecektir. Türkiye'nin 2023 vizyonunun kurumlar tarafından paylaşılması çok önemlidir. Hangi firmayı ziyaret etsek Avrupa'nın, hatta dünyanın ilk 10 firmasından biri olmayı hedeflediğini söylüyor. İşte bugün açılışını yapmakta olduğumuz Kalibre Boru Tesisleri de kendi alanında Avrupa'nın ilk 10 tesisi arasında yer almaktadır" ifadelerini kullandı.

 

 

"YAN SANAYİYE GÜVENİYORUZ"

 

 

 

Üretilmesi düşünülen yerli otomobil ile ilgili de konuşan Ergün, "Biz otomotiv sektörünün artık Türkiye'ye özgü bir marka oluşturması gerektiğini belirtirken yan saniyeye güvenerek bunu söylüyoruz. Bir otomobil binlerce parçadan oluşuyor ve bunu yüzlerce firma üretiyor. Binlerce parçayı üreten yüzlerce işletme bu ülkede var. Önemli olan, bunları bir marka altında birleştirecek bir girişim gerçekleştirmektir. Bu girişimci ruh da Türkiye'de var. İnşallah onu da gerçekleştirmiş olacağız. Sadece Kalibre Boru bile 500'e yakın parçayı üretmeye hazırsa bir marka oluşturmamak için herhangi bir neden yok. Bu konu Nasrettin Hoca'nın hikayesi gibi oluyor. Un var, yağ var, şeker var, niye helva yapmıyoruz? Türkiye'de bu helvayı yapacak ustalar var ve inşallah yapacaklardır" dedi. Bakan Nihat Ergün, açılış kurdelesini kestikten sonra fabrikayı dolaşarak üretim hakkında bilgi aldı. Tören sonrası katılımcılara tesis bahçesinde kokteyl verildi.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.