1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. "Yeni Teşvik Uygulamalarını Devreye Sokacağız"

"Yeni Teşvik Uygulamalarını Devreye Sokacağız"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "İstihdam seferberliğini önümüzdeki dönemde sürdüreceğiz. Daha güçlü hedefler ortaya koyacağız....

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "İstihdam seferberliğini önümüzdeki dönemde sürdüreceğiz. Daha güçlü hedefler ortaya koyacağız. Yeni teşvik uygulamalarını devreye sokacağız" dedi.

Bakan Sarıeroğlu, Kızılcahamam'da düzenlenen SGK İl Müdürleri Eğitim ve İstişare Toplantısı'na katıldı. Yaptığı konuşmada SGK'nın 27 bin personeli ve 81 ildeki örgütlülüğü ile kapsamı en geniş kurumlardan biri olduğunu belirten Sarıeroğlu, "En çok da hayata dokunan, yapılan her çalışmanın atılan her adımın konuşulan her konunun vatandaşlarımızı ilgilendirdiği çok temel bir alan. İşçi işveren, emekli, esnaf ve çiftçi olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin, dünlerini, bugünlerini geleceklerini ilgilendiren kilit bir konumdayız. Sorumluluğumuz büyük" ifadelerini kullandı.

Bakan Sarıeroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsanın daha doğmadan anne karnından başlayıp, ölümünden sonraya kadar uzanan, uzun bir sürecin içinde yer alıyorsunuz, bu süreci koordine ediyorsunuz. Bu elbette ki çok zor bir görev, ancak bizler bu zoru başararak Dünya'ya örnek olan bir sistemi ülkemizde işletiyoruz. Üzerinizdeki yük ağır. Sorumluluklarınız fazla. Her geçen gün önemi artan bir kurumda, vatandaşa birebir dokunan bir görevi ifa ediyorsunuz. Her biriniz hizmet noktasında devletimizin görünen yüzlerisiniz. Ama şunu belirtmek isterim ki, SGK'nın verdiği hizmet ne kadar sorunsuz ve başarılı olursa, milletimiz kendini o kadar güvende hissetmektedir. SGK, 81 milyonun güvencesidir, geleceğidir, sigortasıdır. SGK, tüm vatandaşlarımızı koruma altına alan, onları çalışma hayatlarında koruyan, kollayan, haklarını, sağlıklarını, emekliliklerini, ölüm sonrası eşlerini, çocuklarını koruma altına alan bir şemsiyedir."

Bakan Sarıeroğlu, sosyal güvenlik sisteminin en titiz çalışmayı yapacakları konu başlıklarından biri olduğunu kaydederek, "İllerimizde, ilçelerimizde ve merkezde büyük bir hassasiyet, titizlikle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hizmet kalitesiyle ilgili, önümüzdeki döneme ilişkin perspektifler, hedefler geliştiriyoruz. SGK'nın kurumsal kapasitesinin daha da güçlendirilmesi anlamında çalışmalarımız var. Önümüzdeki döneme ilişkin güçlü hedefler ve çıktılara ulaşacağımız yeni bir yol haritası oluşturuyoruz. Şu an 22 milyon aktif sigortalımız var. 11 milyon 200 bin pasif sigortalımız var. GSS kapsamındaki nüfusumuz yüzde 98'lere ulaşmış durumda. Belki de bu oran dünya ülkeleri içerisinde en yüksek oran."

"VATANDAŞLARIMIZ KURUMLARIMIZDAN MEMNUNİYETLE AYRILMALI"

"En önem verdiğim husus vatandaşlarımızın kurumlarımıza geldiği zaman büyük bir memnuniyetle oradan ayrılması" diyen Sarıeroğlu, "Bu bağlamda bizim için Alo 170 vatandaşlarımızla direk temasa geçtiğimiz diğer temel mekanizma, diğeri de merkezlerimiz müdürlüklerimiz. SGK'nın insanlara iletişimi ve sorunlarına yaklaşımı ne kadar problem çözmeye odaklı olursa, vatandaşla devlet arasındaki bağ o kadar kuvvetlenir. İllerinize döndükten sonra çalışan bütün arkadaşlara bu konudaki hassasiyetimi iletmenizi istiyorum" mesajını verdi.

İstihdamın temel öncelikleri olduğunu belirten Bakan Sarıeroğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde istihdam seferberliğine başladık. Bu kapsamda daha güçlü hedefler ortaya koyacağız. Yeni teşvik uygulamalarını devreye sokacağız. Kadın, genç ve engellilerle ilgili yeni çalışmaları mekanizmaları devreye sokacağız. Bununla ilgili bilgilendirmelerin daha titizlikle, hassasiyetle yapılması yaptığımız çalışmalardan daha etkin sonuçlar almamamıza büyük katkı sağlayacak" dedi.

Sarıeroğlu, kayıt dışı çalışmayla ilgili mücadelenin sürdürüleceğini ifade ederek, denetim faaliyetleri ile birlikte vatandaş ile iletişimin önemini anlatarak, "İlk başta, biz SGK olarak, tüm bilgilendirmelerimizin vatandaşlarımıza ulaştığına emin olmak mecburiyetindeyiz" ifadelerini kullandı. Sarıeroğlu, "Çalışma hayatının ve sosyal hakların iyileştirilmesi amacıyla sürekli teşvik, destek, prim, indirim uygulamaları yapıyoruz. Bu uygulamaların duyurularının toplumun her kesimine doğru kanallardan ulaştırmaya gayret etmeliyiz. Her zaman söylediğimiz gibi, kurumumuzu cezalandırıcı değil rehberlik edici özelliğini ön plana çıkarmamız birinci önceliğimiz olmalı ve buna yönelik çalışmalarımızı artırmalıyız. Teşvik uygulamalarımızı nasıl basitleştirebiliriz bunu çalışacağız. İşgücüne katılım oranlarımız ciddi oranda yükselme eğiliminde. İstihdam oranlarını daha fazla artırmamız gerekiyor ki işsizlikte düşüşe gidelim. Teşvik uygulamalarımızın daha etkin bir şekilde devreye girmesi gerekiyor. Bunun için il müdürlüklerimizin bilgilendirme faaliyetlerini artırmasını istiyoruz" diye konuştu.

Bakan Sarıeroğlu, şehit aileleri ve gazilere ilişkin çalışmalarında temel öncelikleri arasında yer alacağını bildirdi.

(Yağmur Yıldız /İHA)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.