1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT

  3. Yeni hal yasası oluşturuldu!

Yeni hal yasası oluşturuldu!

Sebze ve meyvelerin ürün künyesi oluşturulacağı yeni hal kanunu ile ilgili koordinasyon toplantısı düzenlendi.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 5957 sayılı Hal Kanunu’nun Kocaeli’de daha koordineli şekilde yürütülmesini sağlamak için Büyükşehir ile İlçe Belediyeleri ve ilgili kurum yetkililerinin katıldığı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Sekapark Otelde Eğitim Şube Müdürlüğü ve Haller Şube Müdürlüğü’nün ortaklaşa organize ettiği  “5957 sayılı Haller Kanunu ve ilgili yönetmelikler” konulu bir eğitim organize edildi. Eğitimci olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Haller Müdürü Adnan Benli ve eğitime Kocaeli’ndeki Zabıta müdürlükleri, pazarcı odaları ve ziraat odaları temsilcileri ile hal sorumluları katıldı.

 

 

 

SORULAR CEVAPLANDI

 

 

Eğitimin ilk bölümünde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kaynak ve İştirakler Dairesi Başkanı Kemal Altunel bir açılış konuşması yaptı.  Adnan Benli ise kanun ve yönetmelikleri anlattı. İkinci bölümde Türkiye Pazarcılar Odası Genel Başkanı Mehmet Çakman’ın da katkılarıyla uygulamada karşılaşılan sorunlar değerlendirildi. Hal müdürlüğü personeli ve katılımcılar, yeni hal kanunu hakkında bilgilenmek istedikleri konular hakkında soru sordu.

 

 

 

BİLGİLENDİRME ŞART

 

 

Toplantıya katılan Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Haller Müdürü Adnan Benli yeni kanunun Kocaeli’ye büyük kazanımlar sağlayacağını bunun için koordineli bir şekilde çalışılması gerektiğin altını çizdi. Bu noktada yeni kanunun her yönüyle işin içindeki tüm kurum ve kuruluşlara anlatılmasının önemine değinen Benli, bu noktada Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bu toplantının çok yararlı olacağını söyleyerek, yapılan çalışmalar ve desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

 

 

 

HAL KAYIT SİSTEMİ

 

 

 

Yeni Hal Kanunu’na göre ayrıca meslek grupları hal kayıt sistemine bildirimde bulunarak künye numaraları alacak. Bu bilgiler doğrultusunda hakların korunması ve uyuşmazlıkların çözümü kolaylaşmış olacak. Böylece kayıt dışılığa son verilmesi ve vergi kaçaklarının önlenmesi sağlanacak. Daha ucuza sebze meyve temin edecek olan tüketiciler, aynı zamanda düzenli ve hijyenik bir ortamda alışveriş imkanı bulacak.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.