1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni Hal Kanunu açıklandı!

Yeni Hal Kanunu açıklandı!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 5957 sayılı Hal Kanunu’nun Kocaeli’de daha koordineli şekilde yürütülmesini sağlamak için İlçe Belediyeleri ve ilgili kurum yetkililerinin katıldığı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 5957 sayılı Hal Kanunu’nun Kocaeli’de daha koordineli şekilde yürütülmesini sağlamak için İlçe Belediyeleri ve ilgili kurum yetkililerinin katıldığı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Haller Şube Müdürlüğü’nde gerçekleşen toplantıda ürünlerin tarladan sofraya gelene kadar hangi aşamalardan geçtiğinin, nerede, kim tarafından ve ne zaman üretildiğinin belli olacağı ürün künyesi sistemin de yer alacağı yeni kanunun incelikleri anlatıldı.

 

 

 

İLÇE BELEDİYELERİ DE KATILDI

 

 

 

Söz konusu ürünlerin cinsine, miktarına, fiyatına göre bildirileceği, bu malların izleneceği ve meslek mensuplarının kayıt altına alınacağı elektronik bir veri tabanının kullanılacağı yeni hal kanunu ile ilgili toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Haller Şube Müdürü Avni Bağdır, Hal Zabıta Amiri Mehmet Kocakoç, İzmit Belediye Zabıta Müdürü Muhammet Ergin, Körfez Zabıta Müdürü Cumali Gündoğdu, Gebze Zabıta Müdürü Mevlüt Akbulut, Gölcük Zabıta Müdürü İrfan Çavuş, Komisyoncular Dernek Başkanı Hüseyin Balkaya, İzmit Pazarcılar Odası Başkanı Erol Kumsar katıldı.

 

 

 

KOORDİNASYON TOPLANTISI

 

 

Sebze ve meyve temin edecek vatandaşların daha güvenilir bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlayacak yeni hal kanununun Kocaeli’de daha verimli uygulanması için yapılan toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürü Avni Bağdır, “Yeni kanun meyve sebze ticaretine konu ürünlerin her hareketinin takibinin sağlıyor. Kanununla kayıt dışılığa son verilmesi ve vergi kaçaklarının önlenmesi hedefleniyor. Bu noktada tüketici ve üreticiye birçok yenilik getiren yeni hal kanununun ilimizde en iyi şekilde uygulanması için bu toplantıyı düzenledik” dedi.

 

 

 

BİLGİLENDİRME ŞART

 

 

Toplantıya katılan ilçe belediyeleri zabıta idarecileri ise yeni kanunun Kocaeli’ye büyük kazanımlar sağlayacağını bunun için koordineli bir şekilde çalışılması gerektiğin altını çizdi. Bu noktada yeni kanunun her yönüyle işin içindeki tüm kurum ve kuruluşlara anlatılmasının önemine değinen ilçe belediyesi yetkilileri bu noktada Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bu toplantının çok yararlı olacağını söyledi.

 

 

 

HAL KAYIT SİSTEMİ

 

 

Yeni Hal Kanunu’na göre ayrıca meslek grupları hal kayıt sistemine bildirimde bulunarak künye numaraları alacak. Bu bilgiler doğrultusunda hakların korunması ve uyuşmazlıkların çözümü kolaylaşmış olacak. Böylece kayıt dışılığa son verilmesi ve vergi kaçaklarının önlenmesi sağlanacak. Daha ucuza sebze meyve temin edecek olan tüketiciler, aynı zamanda düzenli ve hijyenik bir ortamda alışveriş imkanı bulacak.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.