1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Yeni açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı

Yeni açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı

Memur-Sen tarafından Eylül ayına yönelik olarak yaptırılan açlık-yoksulluk araştırmasının sonuçlarına göre, açlık sınırı bin 58 TL olarak belirlenirken, yoksulluk sınırı 3 bin 4 TL olarak açıklandı.

A+A-

Memur-Sen tarafından Eylül ayına yönelik olarak yaptırılan açlık-yoksulluk araştırmasının sonuçları açıklandı. 4 kişilik bir çekirdek ailenin tüketmesi zorunlu olan gıdalar için harcaması gereken tutar (açlık sınırı) bin 58 TL olarak belirlenirken, 4 kişilik bir ailenin asgari şartlarda geçinebilmesi için harcaması gereken tutar (yoksulluk sınırı) 3 bin 4 TL olarak belirlendi.

 

Memur-Sen'in araştırmasına göre, Eylül ayında Ağustos ayına göre gıda ürünlerinde ortalama değişim yüzde 1,30’lik bir artış olarak hesaplandı. Gıda madde fiyatlarında Ağustos ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 33,49 artışla patlıcan, yüzde 29,34 artışla tavuk yumurtası, yüzde 26,43 artışla çarliston biber, yüzde 25,29 artışla sivribiber, yüzde 24,22 artışla dolmalık biber ve yüzde 21,47 artışla marul fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte gıda madde fiyatlarında Eylül ayına göre taze balık yüzde 19,47, elma yüzde 10,08, limon yüzde 9,32 ve erik yüzde 6,76 ucuzladı.

 

KADIN VE ÇOCUK GİYSİLERİ ZAMLANDI

Eylül ayında Ağustos ayına göre giyim madde fiyatlarında değişim ortalama yüzde 1,18’lük artış olarak hesaplandı. Giyim madde fiyatlarında Ağustos ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 7,51 artışla kadın gömleği, yüzde 6,10 artışla çocuk eşofmanı, yüzde 5,80 artışla okul giysileri ve yüzde 5,58 artışla çocuk sweatshirt fiyatlarında oldu. Ağustos ayına göre en göze çarpan düşüşler ise yüzde 5,72 azalışla erkek tişörtü, yüzde 5,62 azalışla çocuk gömleği, yüzde 4,29 azalışla çocuk tişörtü, yüzde 1,73 azalışla kadın iç çamaşırı, yüzde 1,72 azalışla kadın tişörtü ve yüzde 1,10 azalışla etekte tespit edildi. Eylül ayında Ağustos ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 2,43’lık bir artış hesaplanırken, Eylül ayında Ağustos ayına göre aydınlanma madde fiyatında bir farklılık yaşanmadı. Ağustos'a göre, barınma fiyatlarında yüzde 0,46'lık artışın yaşandığı Eylül ayında, sağlık madde fiyatlarında da ortalama yüzde 0,14’lik bir artış gözlendi. Bunun yanı sıra ulaşım madde fiyatlarında yüzde 3,11’lik, haberleşme madde fiyatlarında yüzde 0,90’lik, temizlik madde fiyatlarında yüzde 0,60’lik, çevre ve su madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,16’lük artış yaşanırken, eğitim-kültür madde fiyatlarında ise ortalama yüzde 0,37’lik bir azalış gözlendi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.