1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Yazar Ergin'in çalışmasında Erdoğan hakkındaki yorumlar dikkat çekti

Yazar Ergin'in çalışmasında Erdoğan hakkındaki yorumlar dikkat çekti

Yazar Sevinç Engin, liderliğin anlamını sorduğu çalışmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım yorumlarına da yer verdi.

A+A-

Yazar Sevinç Engin'in, sanat, siyaset, iş dünyası, medya ve akademik camiadan alanında lider 119 kişiye liderliğin anlamını sorduğu çalışmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım yorumları da yer aldı.

ÖNEMLİ SORULAR YÖNELTTİ

Engin, "Lider Öyle Olmaz Böyle Olur, Yön Veren Liderler ile Liderlik Üzerine çalışmasında, "Türkiye lider çıkarmaya aç bir ülke midir?", "Karizmatik liderlik nedir?", "Lider olunur mu, doğulur mu?", "İyi bir lider, her zaman iyi bir yönetici midir?", "Lider için aile desteği ne kadar önemli?" gibi sorular yöneltti.

"İNSANI LİDER YAPAN ŞEY, ÜLKESİNE DUYDUĞU SEVGİ VE ONUN UĞRUNDA YÜRÜTTÜĞÜ TOPLUMSAL MÜCADELEDEKİ KARARLILIKTIR"

Röportaj yapıldığı dönemde Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı insanların liderliğe yatkın bir mizaçla doğabildiğini belirterek, "Ama bence bir insanı lider yapan şey, ülkesine duyduğu sevgi ve onun uğrunda yürüttüğü toplumsal mücadeledeki kararlılığıdır. Ben güzel bir gelecek özlemiyle yürütülen toplumsal mücadelenin liderliği yarattığı inancındayım." değerlendirmesinde bulundu.

"TOPLUMDA SEÇKİN VE GÜVENİLİR BİR KİŞİ OLMALIDIR"

Erdoğan, ekibini seçerken hangi kriterleri ön planda tuttuğu yönündeki soru üzerine kişinin işinin ehli olmasının önem taşıdığını vurgulayarak, "Toplumda ve çevresinde seçkin ve güvenilir bir kişi olması önemlidir. Çalışkanlığı ve başkalarıyla uyum içerisinde çalışması da önem verdiğim özellikler arasındadır." ifadelerini kullandı.

"LİDERLİK FITRATTAN GELİR, YÖNETİCİLİK İSE BİLGİ VE TECRÜBEYLE KAZANILIR"

Çalışmanın yapıldığı dönemde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini yürüten Başbakan Binali Yıldırım ise liderliğin fıtrattan geldiğini, yöneticiliğin ise bilgi ve tecrübeyle kazanıldığını belirtti.

"İYİ BİR LİDER İYİ BİR YÖNETİCİ ANLAMINA GELİR"

"İyi bir yönetici, iyi bir lider anlamına gelmez. Ama iyi bir lider, iyi bir yönetici anlamına gelir çoğu kere" yorumunu yapan Yıldırım, liderliğin idareciliğin üstünde, yöneticiliği de kapsayan genel bir özellik olduğunu ifade etti.

Yıldırım, kendisinin lider olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı rol model aldığını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

"ÇALIŞMA TARZIM ÖZAL'IN TARZINA YAKIN"

"Rahmetli Turgut Özal'ın iş yapma tarzından, zamanı etkin kullanma, pratik, pragmatik çözüm üretme yönündeki çalışma tarzına benim çalışma tarzımın yakın olduğu, ona benzediği söylenir.

İş yapmaya odaklı bir yönetim anlayışım var. Yaptığınız her hareketin, konuştuğunuz her sözün bir somut sonucu olması lazım. Mühendislik de zaten bunu gerektirir. Mühendis kökenli olduğumuz için biz söyleyeceğimiz her sözün bir işe yaraması gerektiğini düşünürüz.

O yüzden çok konuşkan olmaktan ziyade, daha fazla eylem içinde olmayı tercih ediyoruz."

Öte yandan Sevinç Engin'in Devlet Bahçeli, Ali Koç, Meral Akşener, Melih Gökçek'in de aralarında bulunduğu kişilerle yapılan röportajların yer aldığı "Lider Öyle Olmaz Böyle Olur, Yön Veren Liderler ile Liderlik Üzerine" kitabının yedinci baskısı bu ay içinde yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.