1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yaşamı tehdit eden hastalıklara karşı uzmanlarla el ele

Yaşamı tehdit eden hastalıklara karşı uzmanlarla el ele

Trakya Kalkınma Ajansı'nın 2017 yılı teknik destek programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan, "Yaşamı Tehdit Eden Kronik Hastalıklarda Aileye Destek...

A+A-

Trakya Kalkınma Ajansı'nın 2017 yılı teknik destek programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan, "Yaşamı Tehdit Eden Kronik Hastalıklarda Aileye Destek Olmak: Eğitici Eğitimi" konulu projenin eğitimi Aralık ayında tamamlandı.

Doç. Dr. Aliye Yıldırım Güzelant , Doç. Dr. Sibel Özkan Gürdal, Doç. Dr. Nazmiye Kocaman Yıldırım, Uzm. Dr. Ahmet Yolcu, Psikoonkolog Elçin Biçer, Aile ve Çift terapisti Özge Öztürk Birdal ve Theta Healer Seyide Şen tarafından 14 sağlık personeli ve 12 psikolojik danışmana eğitim verildi. Eğitimde, yaşamı tehdit eden hastalıkların genel tanımı, rehabilitasyon süreci, Türkiye'de ve dünyada kanser türleri ve temel tedavi yöntemleri, bilinçaltı mekanizmasının yaşamı tehdit eden hastalıklara etkisi, interaktif imajinasyon çalışmasıyla hastanın ve ailesinin kansere verdiği psikolojik reaksiyonlara genel bakış, tedavi sürecinde değişen psikolojik reaksiyonları tespit etme, psikoonkolojinin uygulama alanları, klinikte hastaya bütüncül yaklaşım, kanserde ilk görüşme teknikleri, kanser tanısının hastayla paylaşılması, tedavi sürecinin yönetiminde bireysel ve ailesel danışmanlık çözümleri, kanserde psikolojik danışman olmak, travmatik bir kriz olarak kanserde sanat terapilerinin ve dramaterapinin kullanımı, bedensel müdahale tekniği olarak hareket terapisinin kanserde kullanımı, kanserde ölüm ve varoluşsal konuları çalışmak, kanserde kaygı ve depresyonla bas ederken bilişsel davranısçı ve psikodinamik yöntemler, kanserli ebeveyne sahip sağlıklı çocukların psikolojik reaksiyonları, kanserli ebeveyne sahip çocuğa hastalığı açıklamak ve okul ortamında aileye danışmanlık konuları anlatıldı.

Katılımcıların sertifikaları Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Cengiz Becerir, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Atakan Eren, Halk Sağlığı Başkanı Dr. Hacı Bayram Zengin, Mali ve İdari İşler Başkanı Zafer Soykırlı, Dr. Hülya Becerir, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Kadir Bakır takdim edildi.

Tekirdağ Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Dinçer Dönmez, yaptığı açıklamada, onkolojide hastaya bütüncül yaklaşım gereği sunulacak psiko-sosyal destek hizmetlerine dair 2018 yılında Tekirdağ bölgesinde, kanser deneyimi yaşayan hastaya ve ailesine psikolojik danışmanlık hizmetleri, okul çağında çocuğa sahip kanserli ebeveynlere yönelik aile içi iletişim eğitimi ve toplumsal farkındalık çalışmalarının Tekirdağ Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirileceğini bildirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.