1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Yargı kararlarına uymayı ilke edindik!

“Yargı kararlarına uymayı ilke edindik!

İSU Genel Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaparak, Hayrettin Karasu ile ilgili yapılan haberlere yönelik iddialara açıklık getirdi.

A+A-

Açıklamada; “03 - 04 Ocak tarihlerinde İlimizde yayım yapan bazı gazetelerin Genel Müdürlüğümüz aleyhine yapmış olduğu “İSU MAHKEME KARARINA UYMUYOR” başlıklı yazı ve muhtevası, gerçek dışı ve yanıltıcı bir haber niteliğindedir. Darıca Hakem Heyeti Kurulunda başkanlık görevinde bulunan Hayrettin KARASU, iskanı bulunmayan bir yapıda ikamet etmekte olup ve iskanı bulunmayan bu yapıya mesken aboneliği verilmediği için kendisinin başkanı olduğu Darıca Tüketici Hakem Heyetine, bu durumu şikayet konusu etmiştir. Yine aynı heyetçe şikayet kabul ile sonuçlanmıştır. Fakat bu karar nihai bir karar olmayıp, Tüketici Hakem Heyeti tarafından verilen karar da bir Mahkeme Kararı niteliği taşımamaktadır. 

 

Tarafımızca yetersiz inceleme ile verilmiş olduğu değerlendirilen hakem heyeti kararına karşı Gebze Tüketici Mahkemesinde, karara itiraz ile iptal davası açılmıştır. Davanın incelemesi devam etmekte olup henüz bir karar verilmemiştir. Darıca Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Hayrettin KARASU, kendisini Tüketici Mahkemesi yerine koyarak ya da Mahkemede açılmış ve halen yargılaması devam etmekte olan davayı hiçe sayarak “İSU mahkeme kararlarına uymuyor” intibası uyandırmaya çalışmaktadır. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi Gebze Mahkemelerinde davanın yargılaması devam etmekte olup bu hususta mahkeme bir hüküm tesis etmemiştir. 

 

3194 sayılı İmar Kanunun 31. maddesinde “İnşaatın bitme günü, kullanma izninin verildiği tarihtir. Kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılarda izin alınıncaya kadar elektrik, su ve kanalizasyon hizmetlerinden ve tesislerinden faydalandırılmazlar. Ancak, kullanma izni alan bölümler bu hizmetlerden istifade ettirilir.” denmektedir. Bu kanuna göre yapı kullanma izni (iskan) alınmamış bir yapı mesken niteliği kazanmamakta ve inşaat vasfını sürdürmektedir. Bu nedenle de şantiye suyu kullanan ve şantiye abonesi olan inşaatlara yasa gereği yapı kullanma izni (iskan) alana kadar şantiye abonesi olarak su verilmektedir. 

 

Bir Tüketici Hakem Heyeti başkanı olarak Hayrettin KARASU’ nun çok daha bilinçli bir tüketici olması gerektiği göz önünde bulundurulduğunda, bir yapıyıalmadan ya da ikamet etmeden önce o yapının imar durumunu ve yapı kullanma izninin (iskan) olup-olmadığını araştırması ve diğer tüketicilere asıl bu hususta örnek olması gerekirdi kanaatindeyiz. Zira yapı kullanma izni (iskan) bulunmayan yapılara sahip olan vatandaşlar sonradan pek çok sıkıntı ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Fakat, KARASU bilerek ve isteyerek yapı kullanma izni (iskan) bulunmayan bir yapıda ikamet etmekte, yapı kullanma izni (iskan) durumunun hukuka uygun hale getirilmesi içinde bir çaba içinde bulunmamaktadır.

Gazetelere konu edilen, Genel Müdürlüğümüzün mahkeme kararına uymadığı iddialarını, Tüketici Hakem Heyeti tarafından verilen kararın nihai bir karar olmadığı ve hukuka aykırı mezkur karara karşı kanun yoluna başvurarak Mahkemede iptal davası açtığımızı ve yargılamanın halen devam etmekte olduğunu yinelemekle birlikte Genel Müdürlüğümüz bir kamu kuruluşu olarak hukuka uygun davranmayı ve yargı kararlarına hassasiyetle uymayı ilke edinmiştir” denildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.