1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yaman sesini milyonlara duyurdu!

Yaman sesini milyonlara duyurdu!

TRT Anadolu kanalında yayınlanan ortak programı Anadolu’nun Sesi’nin Pazartesi yayınan programına Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman konuk oldu.

A+A-

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile TRT’nin TRT Anadolu kanalında yayınlanan ortak programı Anadolu’nun Sesi’nin Pazartesi yayınan programına Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman konuk oldu.

 

 

Özgeçmişinden söz ederek konuşmasına başlayan başkan Yaman, Ağrı doğumlu olduğunu 1975’ten beri Dilovası’nda yaşadığını, tüm çocukluğu ve eğitim hayatının Dilovası’nda geçtiğini söyledi. Bir süre Dilovası Belediye Spor Kulübünde yöneticilik, birçok sivil toplum kuruluşunda üyelik, yöneticilik ve başkanlık gibi görevlerde bulunduğunu da belirten Yaman, 2009’da Dilovası Belediye Başkanı olduğunu belirtti.

 

 

 

DİLOVASI KİRAZIYLA ÜNLÜ

 

 

 

Dilovası’ndan bahsederek sözlerini sürdüren Cemil Yaman, Dilovası’nın 1987 de belde belediyesi, 2008 yılında ilçe olduğunu, son zamanlarda sanayisinin iyi ve kötü yönleriyle adından söz ettiren ilçenin, bir zamanlar “Osmanlı Saray Meyveliği” konumunda olduğunu ve kirazıyla ünlü bir sahil kasabası olarak bilindiğini kaydetti. Dilovası’nın doğusunda ve batısında iki nehir bulunan bir ova olduğunu da söyleyen Yaman, bunun yanı sıra iyi bir sanayi bölgesi olduğunun da altını çizdi. Dilovası’nda 6 organize sanayi ve 9 uluslararası liman bulunduğunu da ifade eden Yaman, özellikle kimya ve demir çelik üzerine birçok fabrika kurulduğunu vurguladı.

 

 

11 OKUL DAHA YAPILACAK

 

 

Belediyecilik alanında yapılan çalışmalardan da söz eden Cemil Yaman, 11 orta öğretim okuluna 11 tane daha eklemek için çalıştıklarını, alt yapı alanında %75 olan su kaçağını %15’lere düşürdüklerini, bozulan yolları tamir ettiklerini, ulaşım olmayan cadde ve sokakları ulaşıma açtıklarını belirtti. Belediyecilikte bir ilk olarak bir hastane projesini çizdiklerini vurgulayan Yaman, kültür merkezini kurma aşamasında olduklarını bilgi evleri ve kütüphaneler açtıklarını söyledi.

 

 

EN GENÇ NÜFUS DİLOVASI’NDA

 

 

Tavşancıl Sahili projelerinin devam ettiğini belirten başkan, bu alanda spor sahaları piknik alanları ve plajı marinası olan bir yer oluşturduklarının altını çizdi.

Dilovası’nda da kentsel dönüşüm projelerinin başlatılacağını ifade eden başkan Yaman, TOKİ’nin yeni konutlar yapacağını söyledi. Dilova’sınınKocaeli’deki en genç nüfusa sahip ilçe olduğuna da değinen Cemil Yaman, milli takım düzeyinde sporcular yetiştirmek hayaliyle spor okullarının bulunduğu bir spor kompleksi fikrinin olduğunu sözlerine ekledi. Dilovası’nın sanayinin kalbi olduğunu söyleyen başkan Cemil Yaman, sanayinin gelişimine paralel olarak çevresel sorunlarında başladığını, sanayinin doğayı ve yaşamsal alanları kirletmemesi gerektiğini, bugün yapılan çalışmalarla bu kirliliğin minimum düzeye indirilmeye çalışıldığını dile getirdi.

 

 

 

EN AZ KANSER DİLOVASI’NDA

 

 

 

Cemil Yaman, Çevre Bakanlığı ve Kocaeli Valiliğinin bu konuda yaptırımlar uyguladığını da belirtti. TÜİK’in araştırmalarına da değinen Yaman, Kocaeli’nin ilçeleri arasında en az kanser vakasına rastlanan ilçe olduğunu da vurguladı. Yayına telefonla bağlanan Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Türker, 2002 yılında organize sanayi bölgesini daha düzenli bir hale getirdiklerini, makine ve kimya üzerine kurulan tesislerin kanunlara uygun şekilde çalışmaya devam ettiğini söyledi. Yine telefonla bağlanan Kent Konseyi Başkanı ve İMES Organize Sanayi Başkanı Süheyl Erboz ise halkın sanayiye bakışını değiştirmek istediklerini, halk sanayici arasındaki iletişimi güçlendirmeye çalıştıklarını ifade etti. Sanayi Bölgesinde makine otomotiv beyaz eşya yan sanayi olarak tesislerin bulunduğunu burada kurulan 84 iş yerinden 53’ünün aktif halde çalıştığını vurguladı. Makineciler Organize Sanayi Başkanı Sedat Silahtaroğlu ise yine telefonla bağlanarak, Dilovası’ndaki sanayi bölgesine daha yüksek katma değer ekleyen ürünler üretilmesini teşvik ettiklerini açılan teknik lisede yüksek nitelikli eğitim verildiğini belirtti.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.