1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ya İzmit'teki Hristiyanlar da katledilirse!

Ya İzmit'teki Hristiyanlar da katledilirse!

İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı İzmit Temsilcisi Emre Karaaili, Banu Avar, Kocaeli Kitap Fuarı'nda Protestan inancına mensup kişileri hedef gösterdiğini, bu söylemlerin 2007 yılında Malatya katliamı öncesi basına yansıyan belirterek tedirgin oldukl

A+A-

İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı İzmit Temsilcisi Emre Karaaili, Gazeteci-Yazar Banu Avar’ın Kocaeli Kitap Fuarı’nda yaptığı konuşma ile kendilerini hedef gösterdiğini ileri sürdü. Yazılı bir açıklama yapan Proteston Kilisesi Vakfı İzmit Temsilcisi Emre Karaali, “Gazeteci-Yazar Banu Avar, Kocaeli Kitap Fuarı'nda Protestan inancına mensup kişileri hedef alan söylemlerde bulunmuştur. Banu Avar tarafından her ne kadar isim zikredilmemiş olsa da İzmit'teki Protestanları suçlayıcı nitelikteki beyanları ile Kocaeli'nde faaliyet gösteren ve Protestan inancı mensuplarına hizmet veren tek kurum olmamız sebebiyle şüphelinin bizi hedef gösterdiği anlaşılmaktadır. Bu söylemlerin 2007 yılında Malatya katliamı öncesi basına yansıyan ifadelere olan benzerliği bizleri derin biçimde tedirgin etmektedir.

 

 

 

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK"

 

 

 

Kocaeli ili sınırları içerisinde faaliyet göstermekte olan ve 24 Haziran 2001 tarihli Resmi Gazete'de kuruluşu ilan edilen İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı, Protestan inancı mensuplarının dini ihtiyaçlarını TC Anayasası ve Türk Hukuk mevzuatına uygun olarak karşılamak amacıyla İzmitTemsilciliği aracılığı ile hizmet vermektedir. Kurumumuzun amacı Gazeteci-Yazar Banu Avar'ın ifade ettiği gibi insanları Protestanlaştırmak değil, Protestan inancına mensup olan vatandaşlar ile Türkiye'de ikamet eden aynı inançtaki yabancıların dini ihtiyaçlarını karşılamaktır. Türkiye'de Protestan inancı mensupları 4-5 bin kişi iken Gazeteci-Yazar Banu Avar'ın -Türkiye'de 54 binin üzerinde ev kilisesi var- ifadesi de hayal ürünüdür. Banu Avar aynı zamanda Protestan inancı mensupları olan bizleri siyasi bir komplonun parçası olarak da göstermektedir. Bu ifadeler tarafımızdan asla kabul edilemez. Bu asılsız söylemlerden duyduğumuz rahatsızlığı tüm kamuoyuna ifade etmeye ihtiyaç duyuyoruz” dedi. Karaali, Banu Avar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.