1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Valilik'ten ölümcül hastalığa karşı uyarı!

Valilik'ten ölümcül hastalığa karşı uyarı!

Özellikle havaların ısınmasından sonra görülen ve halkı tedirgin eden kene vakaları nedeniyle valilikten uyarı yapıldı.

A+A-

Özellikle havaların ısınmasından sonra görülen ve halkı tedirgin eden kene vakaları nedeniyle valilikten uyarı yapıldı. Halkı bilgilendirmeyi hedefleyen, Kocaeli Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün hazırladığı açıklamada ‘Kene ısırması' olarak bilinen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ile ilgili şu sözlere yer verildi: KKKA ülkemizde bahar ve yaz aylarında görülen önemli bir halk sağlığı sorunudur. 

 

 

 

TEMASTAN KAÇININ

 

 

Etkinliği kanıtlanmamış aşısı ve etkene spesifik tedavisi olmadığından KKKA'da destek tedavisi önem kazanıyor. KKKA ile mücadelede en önemli tedbir insan-kene temasının en aza indirilmesidir. İnsan-kene temasının arttığı mevsimde bulunmamızdan dolayı bu hastalıkla ilgili bilgilendirme ve tedbir amaçlı açıklama yapma gereği duyulmuştur. 

 

 

 

ÇIPLAK ELLE EZME!

 

 

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı, insanlara çoğunlukla kenelerin bulaştırdığı ve bazen ölümle sonuçlanabilen bir virüs hastalığıdır. Hastalık genellikle insanlara kenelerin kan emmesi sonucu veya kenelerin çıplak elle ezilmesiyle bulaşır. Hastalığın belirtileri kene tutunmasından veya kenelere çıplak elle dokunulmasından sonraki 10 gün içerisinde çıkar. 

 

 

 

İLK 10 GÜN ÖNEMLİ

 

 

Bu nedenle 10 gün içinde ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, kırıklık, halsizlik, belirgin iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetlerden herhangi biri görüldüğünde sağlık kuruluşuna başvurulmalı. İlimiz, bu hastalık yönünden riskli iller arasında bulunmuyor. Hastalığın yoğun olarak görüldüğü Kelkit Vadisi'ne komşu olan illerde dahi keneler kırsalda.

 

 

 

AÇIK RENK GİYİNİN

 

 

Buralarda yaşayan ya da bu bölgelere seyahat edenlerin duyarlı olmaları gerekiyor. Keneler uçmaz, zıplamaz, canlı üzerinde kan emmek için tutunabileceği bir yere ulaşmak amacıyla tırmanırlar. Riskli bölgelerde yaşayan ya da buralara seyahat edenlerin mümkün olabildiğince açık renkli ve kapalı giysiler giymesi, pantolon paçalarını çorap içine alması veya çizme giymesi gerekiyor.

 

 

 

 

KENDİNİZ KOPARMAYIN

 

 

Riskli alan dönüşlerinde mutlaka kişi kendi vücudunu ve çocuklarının vücudunu kene yönünden kontrol etmeli. Özellikle kulak arkası, ense, saçlı deri, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dikkatli incelenmeli. Kene ne kadar kısa sürede vücuttan uzaklaştırılırsa hastalık riski de o kadar azalır. Vücuda tutunan kenelerin uzaklaştırılması işlemi öncelikle en yakın sağlık kuruluşunda yaptırılmalı.

 

 

 

PATLATMADAN ÇIKARIN

 

 

Zorunlu hallerde vücuda yapışan kenenin kişilerce de çıkartılması mümkün. Kenenin vücuda tutunduğu en yakın kısmından kene kartı, pens, cımbız ve eldiven, kağıt mendil, bez, naylon poşet veya yaprak gibi uygun bir malzemeyle tutularak, ezilmeden ya da patlatılmadan çıkarılmalı. Çıplak elle kene çıkartılmamalı. 

 

 

 

ARDINDAN ANTİSEPTİK

 

 

Çıkarılma işlemi sırasında kenenin ağız organellerinin (başının) deri içinde kalması KKKA açısından bilinen bir risk oluşturmuyor. Kene çıkarıldıktan sonra tentürdiyot gibi antiseptik bir solüsyon uygulanmalı. Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla, kenelerin üzerine sigara basmak, kolonya, gazyağı, alkol ve benzeri kimyasal ürünler dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalı.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.