1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali Topaca tavrını koydu!

Vali Topaca tavrını koydu!

Dilovası Ekoloji ve Sağlık Derneği Yeni Başkan Ercan TEKER, Yönetim Kurulu üyeleri Vali Ercan Topaca'yı ziyaret etti.

A+A-

Dilovası Ekoloji ve Sağlık Derneği gerçekleştirilen kongre sonrasında Yeni Başkan Ercan TEKER, Yönetim Kurulu üyeleri Orhan Çarıkçı, Murat Erdoğan, Necmettin Arslan, Ekrem Öner, İsmail Sami, Erkan Bilikli ve Bilal Kocabay ile Kocaeli Valisi . Ercan Topaca'yı ziyaret etti. Ziyarette Topacaya Dilovasının sorunlarını ile ilgili bir dosya sunan Ekos-Der Başkanı Ercan Teker ve yönetimi, "Dilovası'na dair bir çok sorunu vali Topaca'ya bildirme imkanı buldular.  Oldukça samimi bir ortamda geçen görüşmede Vali Topaca her zaman için kapılarının derneğe açık olduğunu ve daima çevreye dair  istişare içinde olmalarını gerektiğini ifade etti. Vali Topaca geldiği günden beri en çok yatırımı Dilovası'na yaptıklarını özellikle eğitim konusunda dilovasının ihtiyaçlarının tümünün karşılandığını söyledi.

 

EKOS-DER Başkanı Ercan Teker; "Dilovası'nın bir çok sorunu var. Biz bunlardan sadece 3 tanesini size sunacağız." dedi. İşte 

Teker'in açıkladfığı sorunlar: 

 

"-Kömürcüler OSB Dilovası için önemli bir sorundur. Yer seçimi son derece yanlıştır. Bu yanlışta ısrar edilmemesi gerekir. Kömürcüler OSB dilovasında yeni çevre sorunlarına yol açacaktır. Bu konuda dilovası halkının sizden talebi kömürcüler  OSB'nin daha uygun bir  yere gönderilmesidir.

 

 

-Batı kavşağının yapılması ile birlikte ilçeye girişin yanlış bir noktadan verilmesi nedeni ile  yabancıların dilovasına girişi azaldı bu nedenle E-5 paralelindeki esnafın işleri kötüye gitmeye başladı. Bu konuda farklı alternatiflerin düşünülmesi gerekir.

 

 

- Kurban bayramının 2. Günü dilovasının üstüne kabus gibi çöken  Beyaz tozun aydınlatılması noktasında tedirginliklerimiz sürüyor. Bu tozun hangi firmadan kaynaklandığını , neleri ihtiva ettiğini ve  ne tür cezai müeyyideler uygulandığını merak ediyoruz."

 

Vali Topaca Teker'in yaptığı açıklamaya karşılık,  "Dilovasını çok seviyorum ve önem veriyorum. Kocaeli de görev yaptığım dönem içinde dilovasının sorunları ile yakından ilgilendim. " dedi ve konuşmasına şöyle devam etti: 

 

"Kömürcüler OSB verdiği taahütü yerine getirmezse ve çevreyi kirletmeyecek tarz da bir sistem oluşturmazsa kömürcülerin o bölgede faaliyete geçmesine asla izin vermeyeceğiz. Bu işin takipçisi olacağız. Yer konusunda ben de sizinle hem fikirim  yer tercihi yanlış. Fakat bizden önce izinler alınmış. Bu noktada yapabileceğimiz kirlilik oluşturmayacak bir sistem kurmaktır.

 

- Batı kavşağında bir alternatif olup olmayacağı noktasında talimat verip çalışma yaptıracağım.

 

Beyaz toz için gerekli yerlere gerekli çezayı kestik ve keseceğizde ama TÜBİTAK sonuçlarına firma itiraz etti. İtiraz sonrasında gelen sonuçla firma cezalandırılacaktır. Tozun ihtivasında endişe verici bir durum yoktur. TÜBİTAK raporu gelmeden firma ismi açıklamamız doğru olmaz.Vali Ercan Topaca Fatih Mahallesi'ndeki mesire alanına da değinerek o bölgede ağaç kesimine izin vermeyeceklerini ve bölgenin cazibe merkezi olması için gerekirse büyükşehir belediyesi ile ortaklaşa tesisler kuracaklarını ifade etti.

 

 

     Görüşme sonunda EKOS-DER Başkanı Ercan Teker vali Topaca'ya kendilerine zaman ayırdığı için teşekkür ederek Dilovası halkının ilk defa bir valiyi bu kadar sevdiğini söyleyerek bu sevginin de beraberinde büyük beklentiler oluşturduğunu ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.