1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali: Dilovası göç alıyor

Vali: Dilovası göç alıyor

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, 3. Muhtarlar toplantısını Dilovası’nda gerçekleştirdi.

A+A-

Dilovası Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya; Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra, Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, daire müdürleri ve muhtarları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan toplantıda konuşan Vali Hüseyin Aksoy şu ifadeleri kullandı; "Muhtarlar buluşması programlarımız kapsamında Dilovası ilçemizdeki muhtarlarımızla bir araya gelmenin verdiği memnuniyeti belirtmek istiyorum. Vatandaşlarımız ile iç içe, onların sorunlarını en yakından bilen ve sorunların çözümü konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla ilişki kuran muhtarlarımızla bugün bir arada olacağız.  

'OKUL ÇAĞINDA OLUP, OKULA DEVAM ETMEYEN HİÇBİR ÖĞRENCİMİZİN BULUNMAMASI GEREKİYOR'

Her alan ve konu bizim için önemli, ama en önemli sorunların başında eğitim konusu geliyor. Eğitimde küçük bir ihmalimizin karşımıza büyük bir maliyet çıkaracağını hepimiz biliyoruz. O bakımdan eğitimde herhangi bir olumsuzluğun ortaya çıkmaması için büyük bir gayretle çalışmalarımızı sürdürmek zorundayız. En önemlisi okul çağında olup, okula devam etmeyen hiçbir öğrencimizin bulunmaması gerekiyor. Okul çağında olup da okula devam etmeyen bir öğrencimiz varsa bunun sorumluluğu hepimizdedir. Çocuklarımızın eğitim almaları konusunda her türlü hassasiyeti göstermek zorundayız. Devletimiz çocuklarımızın kitaplarını okul başladığı zaman sırasının üzerine koyuyor. Yani benim ekonomik durumum iyi değil, onun için ben çocuklarımı okula gönderemiyorum gibi bir mazereti asla kabul etmiyoruz. Kırtasiye ve kıyafet sıkıntımız varsa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızın kaynaklarını öncelikli olarak eğitimde kullanıyoruz. Bu durumda olan çocuklarımız varsa sizlerden bunları Milli Eğitime, okul müdürlüklerine bildirmenizi istiyoruz. Özellikle okul çağını geçmiş çocuklarımız olabilir. Bu çocuklarımızı da açık ortaokul ve liselere yöneltmek suretiyle onların bu eğitimlerini almalarını sağlamamız gerekiyor. Bu konuda özel gayretlerinizi bekliyoruz.

DİLOVASI GÖÇ ALIYOR

Dilovası ilçemiz sanayinin en yoğun olduğu ilçelerin başında geliyor. Dilovası ilçemizin sınırları içerisinde 6 tane Organize Sanayi Bölgemiz var. Bu nedenle ilçemiz son yıllarda çok fazla gelişti ve belirli bir nüfusa ulaştı. Türkiye’nin bir çok yerinden çalışmak için gelen vatandaşlar nedeniyle  Dilovası göç almaktadır.  Göçle gelen insanlarımızın, gerek eğitim durumlarında, gerekse sosyal ve kültürel anlamda kendilerini geliştirecek noktalarda eksiklikleri olabilir. Bu bakımdan Halk Eğitim Müdürlüklerimiz aracılığıyla bu tür kurslara ağırlık vereceğiz. Vatandaşımızın istediği ne tür kurs varsa biz o kursları açacağız ve onların eğitim almalarını sağlayacağız. Artık bu dönemde okumaz, yazmaz hiçbir vatandaşımızın varlığını kabul etmek istemiyoruz. Eğer mahallenizde okuma, yazma bilmeyen bir vatandaş varsa bunu mutlaka milli eğitim ve okul müdürlükleri ile paylaşın ve onların okur yazar olmaları için kurslara katılmalarını sağlayın. Halk Eğitim Merkezi aracılığı ile çeşitli kurslar açabiliriz. Kadınlarımızın el becerilerini geliştirebilecekleri ve bunu üretime dökebilecekleri, aile ekonomilerine katkı sağlayabilecekleri birçok kurs açabiliriz. Muhtar arkadaşlarımızın bu hassasiyetle çalışmalarını sürdürmelerini istiyoruz.

YENİ KİMLİK UYARISI

Hepinizin bildiği üzere artık yeni nüfus cüzdanları veriliyor. Kocaeli’de yeni kimlik kartlarının değiştirilme oranı yüzde 19’larda.  Bunun yüzde 100’e ulaşması gerekiyor. Bu konuda muhtar arkadaşlarımız vatandaşlarımızla paylaşarak bu duyarlılığı göstermelerini istiyoruz. Bir an önce yeni kimlikleri vatandaşlarımıza ulaştıralım. Yıl başından sonra pasaport ve ehliyetler Nüfus İdarelerinden verilmeye başlanacak. Bu konuda Nüfus Müdürlüklerimiz gereken çalışmaları yaptı.

03-009.jpg

MUHTARLARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız ihtiyaç sahiplerine yardımlar yapıyor. Muhtar arkadaşlarımız kendisi bir şekilde vakfa müracaat etmemiş ama fakir olan vatandaşlarımız varsa bunları tespit ederek, Kaymakamlıklarımıza ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bildirmelidirler. Aile ve Sosyal Bakanlığımız tarafından engelli vatandaşlarımıza karşı önemli hizmetler verilmektedir. Birçok vatandaşımız bu hizmetlerden yararlanıyor ve bunun sonuçları olumlu şekilde gelişiyor. Özellikle devletin sunduğu bu hizmetlerden yararlanmayan vatandaşlarımız varsa onları bularak bizlere bildirmenizi istiyoruz. Son dönemde Ege ve Akdeniz kıyalarından Karadeniz kıyılarına yasa dış göç kaymaya başladı. Bu konuda muhtar arkadaşlarımızın bilgi sahibi olmaları durumunda, mahallelerinde tanımadıkları insanlar varsa onları güvenlik güçlerimize bildirmelerini istiyoruz.  Zaman zaman yasa dışı göçe bu bölgelerde konu olabilir. Güvenlik anlamında çok önemli bir sorunumuz yok ama güvenlik bakımından bölgenizde yabancı, tanımadığınız insanlar varsa bu bilgiyi paylaşmanızda büyük yarar var.   Sağlık Müdürlüğümüz tarafından yürütülen evde sağlık hizmetleri var. Hastaneye gidecek durumda olmayan ve sağlık anlamında yatalak durumda olanlara sağlık kurumlarımız evine kadar giderek hizmet veriyor. Çevrenizde bu tarz sağlık sorunu olan varsa bunları paylaşmalısınız.   Özellikle çocuklarımızın aşılarının aksamadan yapılabilmesi bakımından velilerin uyarılması anlamında çalışmalarda muhtar arkadaşlarımız öncülük yapmalıdırlar. Sağlık Müdürlüğümüz aracılığı ile yürütmekte olduğumuz bir Kocaeli Kadın Sağlığı Projemiz var. Buradaki temel amacımız kadınlarımıza kendi sağlıklarıyla ilgili belirli bilgileri anlatmaktır. Sağlık Müdürlüğümüzün belirlediği ekipler bu eğitimleri vermeye başladılar. Kadın Sağlığı Eğitim Projesi ile ilgili bir talep geldiğinde muhtar arkadaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarıdır. Bizim hedefimiz 15-69 yaş arasındaki bütün kadınlarımıza bu eğitimleri vermek ve onların belirli bilinç düzeyine sahip olmalarını sağlamaktır." 

Toplantının ardından Vali Hüseyin Aksoy, muhtarların sorun ve taleplerini dinleyerek, gereğinin yapılması ve takip edilmesi hususunda orada hazır bulunan kurum müdürlerine talimat verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.