1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vakıflar Tarihi Mirası korumuyor

Vakıflar Tarihi Mirası korumuyor

Başkan Doğan, “Birinci derece sit alanı olan bu bölge hakkında Anıtlar Kurulunun gerekli raporu var. Ama buna rağmen Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kara Yolları TIR parkının orada çalışmasına göz yumuyor.” dedi.

A+A-

Gültepe Nekropolü’nde MS. 2. ve 9. yüzyıllara ait mezar kalıntıları, haç şeklinde bir kilise kalıntısı ve o döneme ait arkeolojik eserler yer alıyor. Tarihi eserlerin bulunduğu bölgede Karayollarına ait bir TIR parkının yer alması, kenti önemli bir tarihsel mirasın yok olması tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, iki yıldan beri sık sık bu tehlikeyi gündeme getirip ilgili kurumların harekete geçmesi için çalışıyor. Başkan Doğan’ın bütün bu çabalarına rağmen ilgili kurumların olumlu bir adım atmadığı kaydedildi.

 

 

 

TOPACA: “DOĞAN’I HAKLI BULUYORUM”

 

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, yapılan incelemeler sırasında Müze Müdürünü arayarak, bölgenin korumaya alınması için hemen bir çalışma başlatılması talimatını verdi. Vali Topaca konuyla ilgili olarak, “ Başkan Doğan’ın bu konudaki kaygılarını haklı buluyorum. İzmit bir tarih kenti olarak bu değerleri korumak durumundadır. Burasını dağılmadan koruyarak ve tarihi unsurları ön plana çıkarak bir ‘ören yeri’ şeklinde düzenlemeliyiz” dedi.İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da İzmit’in 3000 yıllık tarihi bir kent olmasına rağmen, şehrin tarihi bir görüntüsünün olmadığına dikkat çekerek, “ İzmit Belediyesi olarak, şehrimizin tarihi değerlerini gün yüzüne çıkarmak için önemli bir mücadele veriyoruz. Zaman zaman bunun kolay olmadığını görüyoruz. Özellikle, Roma-Bizans döneminden kalan eserlerin bir kısmı yok olmuş, kalanlar da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Nekropol, İzmit için tarihi değeri olan arkeolojik bulguları, mezar yerleri ve haç şeklindeki kilise kalıntısı ile mutlak koruma altına alınması gereken önemli bir mirastır. Ne yazık ki, biz bu konuda ne kadar hassas davranıyorsak, karşıdan olumlu bir adım göremiyoruz” şeklinde konuştu. Doğan, şehrin tarihi mirasının göz göre göre yok olmasına seyirci kalmayacaklarını sözlerine ekledi.

 

 

 

“BİZİ DİNLEMİYORLAR”

 

Başkan Doğan, TIR parkının yanında gün be gün yok olan tarihi bir mirasın kurtarılması için yetkisi ve gücü oranında mücadele edebileceklerini söyleyerek; “ Birinci derece sit alanı olan bu bölge hakkında Anıtlar Kurulunun gerekli raporu var. Ama buna rağmen Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kara Yolları TIR parkının orada çalışmasına göz yumuyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu konuda tam tersi bir tutum içinde olması gerekirken, bizim çağrılarımıza bile kulak vermemesi üzücüdür. Ticari amaç güdülerek bir tarihin yok olmasına göz yumamayız. O nedenle, savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Sayın Valimizi de konuyla ilgili bilgilendirerek bölgeye götürdük. Yasal prosedür çerçevesinde bizim bir belediye olarak tarihimizi korumak adına şu anda yapabileceklerimiz bununla sınırlı. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi.

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.