1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Uzunçiflik'te 2 katlı dev sığınak!

Uzunçiflik'te 2 katlı dev sığınak!

Uzunçiftlik’e yapılan KAFKOM’un ana hizmet binasının 13 metre yerin altında bulunan iki katlı devasa sığınak Türkiye’de ilk olacak. Baritli beton kullanılarak yapılan iki katlı sığınak, Körfez’e nükleer bomba atılsa dahi sapasağlam ayakta kalacak ve tüm K

A+A-

Baritli beton kullanılarak yapılan iki katlı sığınak, Körfez’e nükleer bomba atılsa dahi sapasağlam ayakta kalacak ve tüm Kocaeli buradan yönetilecek.

 

 

2012'DE BİTECEK

 

 

2011 yılı 13 Ocak’ta temeli atılan Kocaeli Afet Koordinasyon Merkezi (KAFKOM) 26 Mayıs 2012 tarihinde bitecek. Çalışmaları büyük bir hızla devam eden KAFKOM, birçok yönüyle Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor. İstanbul’a hizmet verebilecek altyapıya sahip olan KAFKOM, 18 dönüm üzerine 12 milyon 8 bin liraya mal olacak.

 

 

5 KATLI ANA HİZMET BİNASI

 

 

KAFKOM içerisinde 2 bin 300 metrekare alanında Kızılay ve afet merkezinin ortak kullanım odası, 400 metrekarelik kademe (araç yıkama yağlama bakım) odası, yerin altında 70 tonluk akaryakıt tankı, bir adet helikopter pisti, 6 bin 500 metrekare alanda 2 katı yerin altında özel malzemelerin kullanıldığı toplam 5 katlı ana hizmet binası yer alıyor.

 

 

24 SAAT HİZMET VERECEK

 

 

Ana binanın yerin altında bulunan bölümünde, 112 acil durum merkezi yer alacak ve 24 saat hizmet verecek. Yine yerin altında bulunan bölümde afet kriz yönetim merkezi yer alacak. Bu kriz merkezinde, Vali Ercan Topaca başta olmak üzere, tüm vali yardımcılarının, il müftüsünden belediye başkanına kadar tüm bürokratların odaları olacak. Tüm acil durumlarda Kocaeli bu merkezden yönetilecek ve Mobese kamera ana merkezi de buraya taşınacak.

 

SİVİL AMAÇLI KULLANILACAK

 

 

Sivil amaçlı kullanılacak sığınak tarzında hazırlanan ancak bir sığınağın çok çok üst donanım şeklinde hazırlanan yerin altındaki bu iki kat, yerin üstündeki 3 kattan tamamen bağımsız olacak. Yerin altında oluşturulan devasa sığınakta Türkiye’de ilk defa Barit Agrega’lı çakıl taşından kum ve çakıla dönüştürülerek radyasyon geçirmeyen bir beton üretilerek yerin altındaki devasa sığınakların yapımında kullanıldı.

 

 

NBC ÜRÜNLERİNDEN FAYDALANILDI

 

 

Yerin altında bulunan iki katlı sığınağın yapımında kullanılan baritli betonlar, hastanelerde onkoloji ve radyoloji servislerinde kullanılıyor. Bu özel betonlar, bina olarak ise ilk devam KAFKOM’da kullanılıyor. Ayrıca, KAFKOM’da askeriyede kullanılan NBC ürünlerden de faydalanıldı. Yerin 13 metre altında bulunan ve askeri üstten bile daha donanımlı olan dev sığınak, üst katlarla tamamen bağımsız olacak.

 

 

BİR AYLIK ELEKTİRİK VE SU STOKU

 

Dev sığınağın, olası bir facia durumunda üst katlarıyla ilişkileri tamamen kesilecek ve saatte 200 bin metreküp hava iki katlı sığınağa verilecek. Ayrıca, bir aylık elektrik, su ve hava ihtiyaçları karşılamak için hazır bekletilecek. Sığınağın içinde 400 tonluk su tankı da bulundurulacak. 112 hattının ve kriz merkezinin burada olacağı dev sığınak, 20 yıl sonrasındaki nüfus artışı düşünülecek yapılıyor.

 

 

DUVAR KALINLIKLARI 60 CM

 

250 noktadan bilgi alıp kendi kendini yönetecek bilgisayar donanımına sahip dev sığınaktaki tüm duvarların kalınlığı 60 santim olarak ayarlandı. Özel taşlardan yapılan sığınak için önümüzdeki günlerde büyük bir ihale yapılacak. Bu ihale ile sığınağın içindeki donanım parçaları temin edilecek. İç donanım ihalesinin yaklaşık 20 milyon lira olacağı bekleniyor. Kocaeli’nin üssü olacak KAFKOM, bitirildiğinde büyük bir başarıya imza atılmış olacak.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.